Sağlık Müdürlüğü'nden 'öksürük' açıklaması

İstanbul Sağlık Müdürlüğü, poliklinik ve üst solunum yolu hastalıkları sayılarında mevsim ortalamaları dışında bir artış olmadığını bildirdi.

İstanbul'da kasım ayından itibaren haftalık yapılan izlemlerde, poliklinik ve üst solunum yolu hastalıkları sayılarında mevsim ortalamaları dışında bir artış olmadığının görüldüğü bildirildi.
İstanbul Sağlık Müdür Vekili Mehmet Bakar, yaptığı yazılı açıklamada, grip hastalığının kesin tanısını koymanın ancak laboratuvar çalışmalarıyla olabildiğini, klinik izlemlerde grip hastalığının diğer üst solunum yolu hastalıklarıyla karışabildiğini kaydetti. Bakar, tedavide istirahat ve korunma amacıyla sadece risk grubundakilere grip aşısı uygulamasının önerildiğini bildirdi. İçinde bulunulan mevsim itibariyle üst solunum yolu enfeksiyonlarında bir artış olmasının beklenen bir durum olduğunu dile getiren Bakar, şöyle devam etti:
"Bu nedenle Bakanlığımız nezdinde başlatılan çalışmayla ilimizde de kasım ayından itibaren ildeki 150 noktadan (birinci ve ikinci basamak sağlık kuruluşları) haftalık olarak poliklinik sayıları ve üst solunum yolu olgu sayıları toplanmakta ve izlenmektedir. Bunlar içinden de sentinal olarak örnekler alınarak grip hastalığı yönünden laboratuvarda araştırılmaktadır. Kasım ayından itibaren haftalık olarak yapılan bu izlemlerde, poliklinik ve üst solunum yolu hastalıkları sayılarında mevsim ortalamaları dışında bir artış olmamıştır. Konu tarafımızdan titizlikle izlenmektedir."


    http://www.radikal.com.tr/7365127365120

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.