Sağlık ocağında türbanlı doktorlar görev başında

Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararıyla kamusal alanda yasaklanan türban, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın seçim bölgesi Erzurum'da sağlık ocağına girdi.
Haber: ONUR SAĞÖZ / Arşivi

ERZURUM - Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararıyla kamusal alanda yasaklanan türban, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın seçim bölgesi Erzurum'da sağlık ocağına girdi. Ceylanoğlu Sağlık Ocağı'ndaki doktorlar türbanlarıyla görev yaparken fotoğraflandı.
Bir erkek, dört kadın doktorla dört hemşirenin görev yaptığı Yoncalık Mahallesi'ndeki Ceylanoğlu Sağlık Ocağı'na girdiğinizde türbanlı iki doktor B.A. ve Z.A görülüyor. Rahat tavırlarıya dikkat çeken doktorlar muayene ettikleri erkek hastalarını birlikte kabul ediyor. Sağlık Ocağı'nın bir odasında türbanlı olarak çalışmalarını sürdüren kadın doktorlar görüntülerinin çekildiğini fark edince panik yaşamaya başlıyor. Sağlık ocağı personeli çekim yapılmasını engellemek isterken, 'Neden türbanlısınız' sorusuna sinirlenen Dr. B.A., "Lütfen çekim yapmayın, dışarıya çıkın. İzin almadan geldiniz" diyor.
Türbanlı hemşire de var
Dr. B.A., hastalarını bırakarak girdiği bir odada saklanırken, hastaya iğne vuran türbanlı bir hemşire de, "Kamusal alanda türban olur mu?" sorusuna, "Konuşmak istemiyorum" karşılığını veriyor.
Sağlık ocağında yetkili olduğunu söyleyen Dr. Hülya Elçi'nin 'Personeliniz neden türbanlı?' sorusu üzerine biraz duraklıyor. Sonra "Nereden çıktı şimdi bu. Bunda art niyet var. Bu tür şeylere gerek yok. İnsanları rahatsız ediyorsunuz" diye konuşuyor.
Sağlık ocağındaki durumla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Sağlık İl Müdürü Yrd. Doç. Dr. Serhat Vançelik şunları söylüyor: "Doktorların türbanlı olarak görev yapmaları konusunda şimdilik konuşmak istemiyorum."