'Sağlık personelinin hayatı tehlikede'

'Sağlık personelinin hayatı tehlikede'
'Sağlık personelinin hayatı tehlikede'

Kübra, iğneden KKKAkapmıştı.

ANKARA - Genç sağlıkçının hastaya serum bağlarken Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) kapıp ölmesi, hastanelerdeki ihmal tartışmalarını alevlendirdi. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi  Tıp Fakültesi Hastanesi’nde KKKA’lı hastaya müdahale ederken, 18 yaşındaki sağlık teknikeri Kübra Yazım’ın ölümünde ihmali bulunanlara tepki gösterdi.
SES’ten yapılan yazılı açıklamada, hastanelerdeki personelin sağlığının tehlike altında olduğuna dikkat çekildi. İşyerlerinde ‘işyeri sağlık birimleri’ kurulması gerektiği, sağlık hizmetlerinin taşeron firma marifetiyle yapılamayacağı anlatılan açıklamada, sağlık hizmetinin özel bir hizmet olduğu vurgulandı. SES’in açıklamasında, sağlık kurumlarının bulaşıcı ve salgın hastalıklara karşı malzeme, araç, gereç ve ilaç bakımından tam bir donanıma sahip olması gerektiği ifade edilerek,“Hastanelerin yetkilileri ucuz işgücü için gencecik insanlarımızın hayatını riske atmakta ve ölümlerine neden olmaktadır” denildi.
Bolu’nun Mudurnu ilçesinde, emekli infaz koruma memuru 52 yaşındaki Hayri Şenkal, KKKA hastalığı tedavisi gördüğü Ankara’da öldü. (Radikal, dha)