Sağlıkçılar bağırdı: Sandıkta görüşürüz

Sağlıkçılar bağırdı: Sandıkta görüşürüz
Sağlıkçılar bağırdı: Sandıkta görüşürüz
Erdoğan maskeli 'zincirli' miting


Fevzi KIZILKOYUN

ANKARA - Türk Sağlık- Sen üyeleri, ‘Haklarımızı istiyoruz’ mitinginde buluştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan maskesini takan bir kişinin sağlık çalışanlarını zincirle bir birlerine bağlaması dikkat çekti.
Türkiye’nin 22 ilinden Ankara’ya gelen sendika üyeleri, Türkiye Kamu- Sen Genel Merkezi önünde toplandıktan sonra mitingin yapılacağı Abdi İpekçi Parkı’na yürüdü. ‘C- 4 köleleri’, ‘Adaletiniz kime? C- 4’e mi yandaşınıza mı?’, ‘Sağlıkçıya uzanan eller kırılsın’, ‘İstikrar bize değilse kime?’, ‘Mısır- gemi- yumurta hepimizi uyutma’ ve ‘İnsaf sesimizi duyun artık, sandıkta görüşürüz’ pankartları taşıyan sağlık çalışanları, ‘Vur vur inlesin başbakan dinlesin’, ‘Sözleşmeli kölelik istemiyoruz’, ‘Sağlık çalışanları sandıkta hesap soracak’, ‘Başbakan duy sesimizi, kadroya geçir sözleşmeliyi’ ve ‘Adaletiniz bu mu?’ sloganları attı.
Mitingte konuşan Türk Sağlık- Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, sağlık çalışanlarının sıkıntılarının vahim bir duruma geldiğini belirterek, sözleşmeli personelin ‘dram yaşadığını’ söyledi. Sözleşmeli kamu çalışanları, işleri ve eşleri arasında bir tercihe zorlandıklarını kaydeden Kahveci, çalışanların yüzde 80’inden fazlasının çalışmak için yaşadığı şehri ve ailesini terk etmesinin de bu yaşanılan sıkıntıyı anlatmaya yeterli olduğunu kaydetti.
Genel seçimler öncesinde yaklaşık 218 bin geçici işçinin daimi kadroya geçirildiğini kaydeden Kahveci, “Yerel seçimlerden önce de sözleşmeli personel kadro verilmelidir. Vermezseniz bunun hesabını size 29 Mart'ta yaşatırız. Çünkü sözleşmeli personel açmazından kurtulmanın tek yolu sözleşmeli personele kadro verilmesinden geçer” dedi. Sağlıkta farklı istihdam biçimleri uygulanmasını ve AKP hükümetini de eleştiren Kahveci, ‘Adında ‘adalet’ olan bir partinin, çalışanlar arasında adaletsizlik yapmasını kınadıklarını söyledi.
Türkiye Kamu- Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ise sağlık çalışanlarının bir hak mücadelesi verdiklerini ve eninde sonunda bunda başarıya ulaşacaklarını belirterek, şunları söyledi:
“Ekonomik krize karşı işçiyi, çiftçiyi, memuru, dul ve yetimi içermeyen bir formülün başarılı olma şansı yoktur. Üretim düşerse ekonomiye çare bulamazsınız. Krizin çaresi üretimdir ama üretilen malın tüketimle desteklenmesi gerekmektedir. Tüketimin olması için çalışanların şartlarının düzeltilmesi gerekir.”
Soğuk havaya rağmen yaklaşık 1500 kişinin toplandığı miting, sağlık çalışanlarının Sağlık Bakanlığı bahçesinin demirlerine ‘Sayın Başbakan imzanıza sahip çıkın’ yazılı pankart asmalarıyla sona erdi. (dha)