Sağlıkçılar: Biz bu suçu işlemek için yemin ettik

Sağlıkçılar: Biz bu suçu işlemek için yemin ettik
Sağlıkçılar: Biz bu suçu işlemek için yemin ettik
Türk Tabipler Birliği (TTB) ve İstanbul Tabip Odası, polis müdahalesinde yaralananları Taksim Gezi Parkı'nda revir kurarak tedavi ettikleri için Sağlık Bakanlığı tarafından doktorlar hakkında soruşturma açılmasını Gezi Parkı merdivenlerinde yaptıkları açıklamayla protesto etti.

İSTANBUL - Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof.Dr. Özdemir Aktan, "Sağlık Bakanı, mesleğimizi yaptığımız için bizi suçlamaya çalışıyor. Görevimiz olan, acil durumdaki her hastaya en etkili şekilde yardım etmek, görevimizi hatırlatacak ve buna teşekkür edeceği yerde, ’Neden izin almadınız?’ diye suçlamaya çalışıyor. Biz, bu suçu işlemek için yemin ettik. Okulu bitirirken, bu suçu işlemek üzere yemin ettik. Sadece İstanbul’da değil, Ankara ’da, İzmir’de bir çok ilde hekimler bu suçu işlediler. Bu görevi seve seve, sabahlara kadar, zor şartlar altında, biber gazı dumanları altında yaptılar" dedi.

Daha önce Marmara, Van Erciş depremlerinde de sağlık çalışanlarının böyle çalıştığını anlatan Aktan, "Eğer bu suçsa daha önce de işledik, bundan sonra da işlemeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Aktan, Gezi Parkı eylemleri sırasında alanlarda görev yapan tüm sağlık çalışanların ve tıp öğrencilerine de teşekkür etti. Olaylar sırasında yaralanarak, sağlık bakanlığı kuruluşlarına giden hasta sayısının tüm yaralanan hasta sayısının yüzde 2’si olduğunu belirten Özdemir Aktan, "Geri kalan yüzde 98 gönüllü sağlık çalışanları tarafından tedavi edilmiştir, acil durumda olanlar ise ambulanslara bindirilip, hastanelere gödnerilmişlerdir. O hekimlerden birisi de benim. Bu görevi burada yapmış olmaktan dolayı da gurur duyuyorum. Eğer bu bir suçsa, eğer buna bir soruşturma açılacaksa, bundan da onur duyarım" dedi.

'BİZ, HEKİMLER HİÇ KİMSEDEN İZİN ALMAYIZ'

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören de, Sağlık Bakanlığı’nın "Kendi kalesine gol atan futbolcu" konumuna düştüğünü ifade ederek, "Çünkü, ben tebligatı okudum, diyor ki; ’Kimden izin aldınız? Neden izin almadınız oradaki hastalara müdahale etmek için?’ Şimdi ben size soruyorum; şu anda burada bir kalp durması denilen olay olsa ve ben kalp uzmanıyım, bu işin nasıl düzeltileceğini biliyorum, bu hastaya müdahale etmek durumunda kalsam önce gerekli yerlere başvurup, izin alıp, ondan sonra mı müdahale etmek durumunda kalacağım? Biz, hekimler hiç kimseden izin almayız. Nerede olursak, olalım, o anda sağlık hizmetine ihtiyacı olan kim varsa, hemen o hizmeti vermek durumundayız. Bunu yapmazsak, o zaman suç işlemiş oluruz" dedi.

'SORUŞTURMA AÇMAYA KALKANLARI HİPOKRAT’A HAVALE EDİYORUZ'

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu da, şöyle konuştu: "Biz onurlu bir mesleğin onurlu uygulayıcıları, buradaki genci, yaşlısı, öğrencisi, akademisyeni, yüzlerce, binlerce hekim yaptığımız işle onur duyuyoruz. Bunun soruşturulacak bir durum olmadığını bir kez daha söylüyoruz. Bize soruşturma açmaya kalkanları Hipokrat’a havale ediyoruz. Ancak, burada binlerce yaralıyı tedavi eden hekimlere soruşturma açanlara şöyle de bir yanıtımız var; asıl durum tam tersidir, neredesiniz Sağlık Bakanlığı? Burada binlerce insan yaralanırken, acil revir niye kurmadınız? Bize soruşturma açanlara bugün itibariyle bizler suç duyurusunda bulunuyoruz."

'HASTALARIMIZIN BİLGİLERİ TEMİNATIMIZ ALTINDADIR, MESLEKTAŞLARIMIZ ONURUMUZDUR'

Ortak basın açıklamasını okuyan TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Osman Öztürk de " Türkiye ’de 18 gündür insanlara kitlesel şiddet uygulanıyor. Türkiye’de 18 gündür ağacına, parkına, yaşam tarzına sahip çıkan vatandaşlara gaz bombalarıyla, plastik mermilerle, coplarla, kalaslarla, sopalarla saldırılıyor, dövülüyor, vuruluyor, öldürülüyorlar. Türkiye’de 18 gündür profesörü, doçenti, uzmanı, pratisyeni ve aşk olsun onlara ki, en çok da gencecik Tıp Fakültesi öğrencileri bir büyük hekimlik, insanlık dersi veriyorlar" diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı Başdenetçisi B. İzzet Taşçı’nın 13 Haziran 2013 tarihinde "Acil" koduyla İstanbul Tabip Odası’na bir yazı gönderdiğini anlatan Öztürk, şöyle devam etti:

"Taksim Gezi Parkı direnişçilerine hizmet veren gönüllü revirler hakkında inceleme, soruşturma açıldığını bildiriyor ve bu revirlerde görev alanların isimlerini, revirlerde tedavi edilen hastaların listesini ’İvedilikle’ tarafına teslim etmemiz ’Gereğini rica’ ediyor. Ricasının gereğini ivedilikle yerine getiriyor, 13 Haziran günü istediği cevabi yazımızı 14 Haziran günü buradan, direnişi kalbi Gezi Parkı’ndan kendisine gönderiyoruz. Sağlık Bakanlığı Başdenetçisi ve kendisini üzerimize görevlendirenler bilsinler ki, 18 gündür şiddete, vahşete, zulme, faşizme karşı direnen bütün yurttaşlarımız bizim onurumuzdur. 18 gündür direnirken yaralanan, acı, ızdırap çeken, ağrılar içinde kıvranan, acil müdahaleleri tarafımızdan yapılan bütün hastalarımızın bilgileri bizim teminatımız altındadır. 18 gündür gece, gündüz demeden, gaz bombalarından, tazyikli sulardan, TOMA’lardan korkmadan yaralı direnişçilerin yardımına koşan bütün meslektaşlarımız bizim onurumuzdur. Sağlık Bakanlığı Başdenetçisi ve kendisini üzerimize görevlendirenler bilsinler ki, tek bir hastamızın, tek bir meslektaşımızın ismini dahi Sağlık Bakanlığı’na
vermeyeceğiz."

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanlığı, medyada yer alan 'Taksim Gezi Parkı eylemleri sırasında yaralılara tıbbi müdahalelerde bulunan gönüllü doktorlara soruşturma başlatıldığı yönündeki iddialara yanıt verdi.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti'nin bir hukuk devleti olduğu vurgulanarak, bakanlığın sağlık konularında, koruyucu, denetleyici ve geliştirici kurum olarak görevlendirildiği hatırlatıldı. Açıklamada 'vatandaşların aldığı sağlık hizmetlerini, bu hizmetleri kimlerden aldığını bilmelerini sağlamak ve kayıt altına almak Sağlık Bakanlığı'nın görevidir' denilerek şu ifadelere yer verildi; 'Bir takım kurum ve kuruluşların, eylemler sırasındaki sağlık müdahaleleri için izin almaları ve verileri Bakanlığımızla paylaşmaları ödevleridir. Mesai saatleri içinde halkımıza hizmet sunan hiçbir doktorumuz hakkında soruşturma açılması söz konusu olmadığı gibi mesaisi dışında Gezi Parkı'na gitmesinden ötürü herhangi bir doktorumuza soruşturma açılmamıştır. Bizim için önemli olan vatandaşımızın sağlığıdır. Bunun için her türlü tedbiri almak ve denetimi gerçekleştirmek yasal sorumluluğumuzdur.'
(DHA/Dilhun Gençdal - Özkan Arslan)


  http://www.radikal.com.tr/113763911376398

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  "HICBIR DOKTOR HAKKINDA SORUSTURMA ACILMAMISTIR....... - yet

  Onlarca "soylu" cumleyle gurultuyu dikkatle suzup okudugumuzda, tam da ".... e sonucta kim sorusturmaya maruz kaldi ve kac saglik personeli sozu edilen" sorusu NET bir KISA cumleyle yazilmis haberde: HICBIR.. Bu, cok degil sadece 15, 20 yil once neredeydi bu "soylu" soylemlerin sahibi/orgutler sorusunu sormadan edemiyecegim. Verileni yutmak yerine, her seferinde sorgulamali verilen her haberi.. Ayni dr. /saglik personelin % kaci "iskence gormustur" raporu yazmistir Istanbulda? Yine kac dr. tedavi etme SUCU islemistir? Bir seyin altini cizmeli: Elbette hekimin gorevi hastayi "iyilestirmek" HER sartta. Kucumsemiyor, tam tersine yerine koyuyorum. Demokratik ortamlarda "yigit-soylu" olmak ne denli KOLAYSA , bayginlik geciren, fiziksel/ruhsal her turden saldiriyla karsi karsiya "tek basina", sadece "evladini arayan" Cumartesi Annelerinin sagliklariyla ilgili endiselenmek te bir o kadar ZOR... NEREDEYDINIZ? Bu ulkede sembol olsun diye sozedebilecegim Cumartesi Anneleri de, onlarin yaninda oL(A)mayan saglikcilari da unutmayanlar var. Birileri sormaliydi diye dusunuyorum. O gunlerin bir daha gelmemesi ve daha yasanilabilir, ozellikle bireysel ozgurluk/haklarin her turden guvenceye alindigi gunlerin yaklasiyor olmasi dilegiyle, selamlar. h.nene

  Özgürlük Savaşçıları - Neconservative

  Bu arkadaşların kendini özgürlük savaşçısı olarak görmeleri artık bit. Ben işten çıkıp bir yerlere giderken izin alıyorum ancak bu arkadaşlar izin almalarına gerek olmadığını söylüyorlar. İşte AKP'nin bahsettiği kendini elit zümre sanan (sanan diyorum çünkü bunlarda para da yok, ince burjuva zevkler de yok) grup budur. Bu şekilde halktan gittikçe uzaklaşıyorlar. Diktatör dedikleri adamın arkasında %52 halk "oyu" var (tabi bunlar %52'ye de kömürcü diyor). Tek dertleri ellerindeki imtiyazların rahat memur hayatlarının gelecekte devam ettirilemeyeceğinin endişesi. Bu gösteriler yerine biraz bilimsel araştırmalar yapsınla, yurtdışı semimerlerine katılsın, mesleklerine evrensel katkıda bulunsunlar. Bu sloganların devri bitti artık. Kendileri de farkında ama uyanmak istemiyorlar.

  ... - noelon

  bu onurlu direnişte unutulmaz yeri olan ve binlerce insana "sağlık" götüren sağlık çalışanlaının gözlerinden, ellerinden öperiz... allah hepsinden razı olsun... bu direnişin temeli insan ve insanca yaşamaktır... onlar da bu insanları ve insanlığı ayakta tuttular... tekrar ellerinden öperiz hepsinin tek tek...

  gelişti - enkidusiyar

  akp saldırılarına karşı aşı bulundu galiba, herkese ondan şırıngalanmış gibi kimse korkmuyor artık.

  Başbakanın tepkisini çekmediği bir tek grup kaldı: Uzaylılar... - Barnabycik

  Yakında "dış mihraklar" diye onlara da soruşturma açarsa şaşırmayın.

  Bu nasıl bir ayrandır? - Kaanuni

  Bu nasıl bir tahammülsüzlüktür? AKP'nin seçmeni de bu kadar nefret ediyorsa bizden vay halimize.

  helal olsun. - bozukklapak

  Yoruma gerek yok, helal olsun.