Sağlıkçılar şiddete karşı g(ö)revde

Sağlıkçılar şiddete karşı g(ö)revde
Sağlıkçılar şiddete karşı g(ö)revde
Sağlık çalışanları, geçtiğimiz yıl 17 Nisan'da Gaziantep'te bir hasta yakınının bıçaklı saldırısında hayatını kaybeden Doktor Ersin Arslan'ın ölüm yıldönümünde iş bırakarak protesto eylemi yapıyor.

Radikal.com.tr - Aralarında Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Türk Diş Hekimleri Birliği'nin de bulunduğu çeşitli sağlık meslek grupları, yaşadıkları şiddet olaylarının her geçen gün artmasını protesto ediyor. İstanbul , Ankara , İzmir, Bursa gibi kentler başta olmak üzere yurdun tamamında sağlık hizmetlerini durduran çalışanlar, maruz kaldıkları saldırılara dikkat çekmenin yanı sıra çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor.

İstanbul’daki sağlık çalışanları saat 11.00'de “Dr. Ersin Arslan'ı, Dr. Melike Erdem'i unutmayacağız”, "Sağlıkta şiddet sona ersin" yazan döviz ve pankartlarla İstanbul Tıp Fakültesi Temel Bilimler binası önünde toplandı. Burada bir konuşma yapan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Özdemir Aktan sağlıkta şiddetin artarak devam ettiğini belirterek, "Bu sağlık sistemimizi kökünden etkiliyor, kökünden bozuyor. Hekim hasta ilişkisini bozuyor. Bu sağlık sistemi hekim-hasta ilişkisini bozdu. Sağlık dediğimiz zaman karşılıklı sevgi, saygı ve güvene bağlı buna dayalı bir sistem kurmalıyız. Aksi takdirde sağlık hizmeti vermek söz konusu bile olmaz. Bu sağlık sistemi bu sağlıkta dönüşüm hekim-hasta ilişkisini bozdu. Karşımıza şiddet olarak geldi. Şiddet artarak hayatımızda devam ediyor" dedi. Sağlık Bakanlığı ile defalarca görüştüklerini taleplerini dile getirdiklerini ancak bakanlığın adım atmadığını savunan Aktan, "Bu gün sağlıkta şiddeti konuşacağız. Sağlıkta şiddetin nedenlerini konuşacağız. Şiddet ile ilgili önlemlerini konuşacağız. Hep beraber yeniden sevginin, saygının ve güvenin ön plana çıktığı bir sağlık ortamı arzumuzu devam ettiriyoruz" ifadelerini kullandı. Grup yapılan basın açıklamalarının ardından İl Sağlık Müdürlüğü'ne doğru yürüyüşe geçti.


SAĞLIKÇILAR METRODA
Bursa'da da sağlık çalışanları, geçtiğimiz yıl 17 Nisan'da Gaziantep'te bir hasta yakınının bıçaklı saldırısında hayatını kaybeden Dr. Ersin Arslan'ı andı. İş bırakma eylemi yapan sağlıkçılar, metroya binerek vatandaşlara yaşadıkları sıkıntıları anlattılar.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Bursa Tabipler Odası Başkanı Prof. Dr. Kayhan Pala, 17 Nisan'ı sağlık çalışanları için yas günü ilan ettiklerini söyleyerek, “Meslektaşımızın öldürülmesinin ardından tam bir yıl geçti ama o günden bugüne değişen bir şey yok. Sağlık çalışanlarına yapılan şiddetin önlenmesi için ciddi bir adım atılmadı. Hamile doktorlar şiddete uğruyor, hemşireler saçlarından sürüklenip yoğun bakımlık oluyor. 112 çalışanlarına saldırılar devam ediyor. Hekimler artık güne, 'Bakalım bugün nasıl bir saldırıya maruz kalacağız' diye düşünerek başlıyorlar" dedi.


KOCAELİ'DE EYLEMCİLERİN ÇADIRINI ÖZEL GÜVENLİK SÖKTÜ
Kocaeli'de de doktor ve diğer tüm sağlık çalışanları hastane önlerinde eylem yaptı. Kocaeli Tabip Odası ve Sağlık Emekçileri Sendikası üyelerinin Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önüne kurdukları çadır özel güvenlik görevlileri tarafından söküldü ve bu esnada sert tartışmalar yaşandı.

Sağlık görevlileri ve özel güvenlik görevlileri arasında arbedeyi araya giren polis ekipleri güçlükle önledi. Sağlık çalışanları daha sonra, 'Ya hep beraber ya hiçbirimiz', 'Yaşasın sınıf dayanışması', 'Baskılar bizi yıldıramaz' sloganları attı.