Sağlıkçılar şiddete karşı sokaktaydı

Sağlıkçılar şiddete karşı sokaktaydı
Sağlıkçılar şiddete karşı sokaktaydı
Haber: MEHMET BİLBER/ ANKARA / Arşivi

Sağlık çalışanları ‘sağlıkçılara yönelik şiddeti protesto’ için ülke genelinde bıraktı. Sağlık Bakanlığı ise aynı saatlerde yaptığı bir açıklamayla “Çalışanlarımız dün olduğu gibi bugün de işlerinin başında” dedi.
Ankara ’da İbni Sina Hastanesi önünde toplanan Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) ve bazı meslek örgütleri ve dernekleri üyeleri hastanelerde şiddeti protesto etmek için Sağlık Bakanlığı’na yürüdü. Gaziantep’te geçen yıl Dr. Ersin Arslan’ın bir hasta yakını tarafından öldürüldüğü tarih olan 17 Nisan’ın sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önleme günü olmasını isteyen sağlık çalışanları, bakanlığın önüne siyah çelenk bıraktı. Ellerinde taşıdıkları, üzerinde “Bu şiddet sona Ersin” yazılı kalp şeklindeki dövizleri kırarak bakanlığın önüne atan sağlık çalışanları, gökyüzüne siyah ve beyaz renkli balonları bıraktı.
Sağlık çalışanları Ankara’nın yanı sıra diğer birçok kentte iş bıraktı. İstanbul ’da İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi çalışanları Çapa’da bir araya gelip Sultanahmet’teki İl Sağlık Müdürlüğü’ne yürüdü. Yurt genelinde hastanelerde acil hastalar dışında muayeneler durdu.