Sağlıkçılara göre domuz gribi aşısı yeterli olmayacak

Türk Sağlık-Sen tarafından internet üzerinden yapılan domuz gribi aşısı anketine göre sağlık çalışanlarının yüzde 44 domuz gribinden korunmak için aşının yeterli olmayacağına inanıyor.ACİL SERVİSLERDE DOMUZ GRİBİ YOĞUNLUĞU HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ


Türk Sağlık-Sen tarafından internet üzerinden yapılan domuz gribi aşısı anketine göre, sağlık çalışanlarının yüzde 44 domuz gribinden korunmak için aşının yeterli olmayacağına inanıyor. Sağlıkçıların yüzde 50’si aşıyla ilgili tartışmalardan tedirgin olduğunu belirtirken, ankete katılan sağlık çalışanlarının yüzde 48’i domuz gribi aşısı konusunda yeterince bilgilendirilmediğini, yüzde 34 ise kısmen bilgilendirildiğini düşünüyor.
Domuz gribi aşısı ile ilgili bilgilendirmenin yeterli olup olmadığının sorulduğu ankette, sağlık çalışanlarının sadece yüzde 18’i yeteri kadar bilgilendirildiğini, yüzde 48’i yeteri kadar bilgilendirilmediğini, yüzde 34’ü kısmen bilgilendirildiğini düşünüyor. Ankete göre sağlık çalışanlarının yüzde 44’ünün domuz gribinden korunmak için aşının yeterli olmayacağını düşündüğü belirtildi. Ankete katılan sağlık çalışanlarının yüzde 30’unun aşının kısmen yeterli olacağını, yüzde 20’sinin bu konuda fikrim olmadığı belirtilirken ankete katılan sağlık çalışanlarının sadece yüzde 6’sının aşının yeterli olacağını düşündüğü ifade edildi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ YÜZDE 50’Sİ AŞI KONUSUNDA YAPILAN TARTIŞMALARDAN TEDİRGİN
Sağlık çalışanlarını aşı konusunda en fazla yaşanan tartışmaların etkilediği görülüyor. Ankette aşı yaptırmayacağını belirten sağlık çalışanlarına yöneltilen "Aşı yaptırmayacaksanız sebebi nedir?" sorusuna çalışanların yüzde 50’si "Aşı ile ilgili tartışmalardan tedirgin oldum" cevabını verdi. Çalışanların yüzde 34’ü aşının zararlı olabileceğini düşündüğü için aşı olmak istemediğini belirtilirken, aşı yaptırmama sebebi olarak yüzde 13’ünün faydası olmadığını düşündüğü, yüzde 2’sinin özel sebeplerden ötürü dediği, yüzde 1’inin ise herhangi bir sebebi yok dediği belirtildi. Ankette sağlık çalışanlarına "Hastanelerin domuz gribine karşı hijyenik olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusunun yöneltildiği, sonuçlara göre ise sağlıkçılarının hastanelerin domuz gribine karşı korunmada hijyenik olduğuna inanmadığı ortaya çıktı.
Anket sonuçları ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci sağlık çalışanlarının aşı ile ilgili tereddütlerinin giderilmediğine dikkat çekerek, "Sağlık çalışanları aşı ile ilgili olarak tedirgindir. Özellikle Başbakanın aşı olmayacağına yönelik açıklamaları ve Sağlık Bakanıyla aynı düşünmediğini ifade etmesi çalışanların kararlarında etkili olmuştur. Yaşanan bu olaylar çalışanları aşı konusuna kararsızlığa, tereddüde ve aşı olmamaya yöneltmiştir. Çalışanlarının yarısına yakının bilgilendirilmediğini ifade etmesi bir başka önemli sorundur. Çalışanların kafalarındaki tereddütlerin giderilmesine ihtiyaç vardır. Aksi takdirde aşılama istenilen düzeyde olmayacaktır" dedi.
Kahveci, ayrıca hastanede görev yapan bazı çalışanlara aşı yapılmadığına yönelik bilgiler geldiğini ifade ederek, "Hastanelerde görev yapan sağlık çalışanı olmayan idari hizmetlerde görevli memurlar, hizmetliler ve taşeron isçilerinin aşı yapılmadığına dair bilgileri bize gelmektedir. Bu kişilerde hastanelerde görev yapmaktadırlar ve risk grubundadırlar. Risk grubunda olan, hastanede görev yapan ve aşı olmak isteyenlere bu aşının yapılması şarttır. Bu sorununda çözülmesini talep ediyoruz" ifadesini kullandı. (ANKA)