Sağlıkçılara 'hak' beraati

Sağlıkçılar, 'sosyal güvenlik reformu'na karşı bugün iş bırakıyor. Geçen yılki iş bırakma eylemi nedeniyle yargılanan 85 sendikacı ve sağlıkçı beraat etti. Gerekçe: Eylem, demokratik hak kullanımını aşmıyor.

İSTANBUL - Sağlık çalışanlarının sorunlarını, parasız ve eşit sağlık hizmeti isteğini duyurmak için 24 Aralık 2004'te Türkiye çapında yaptığı iş bırakma eylemiyle ilgili olarak 85 sendikacı ve sağlık çalışanının toplam 255 yıl hapis istemiyle yargılandığı dava, savcılığın talebiyle beraatle sonuçlandı.
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, KESK Genel Başkanı Sami Evren ve İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy'un da sanıkları
arasında bulunduğu davanın karar duruşması, İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Duruşmaya Gürsoy ile birlikte yedi tutuksuz sanık katıldı.
Hâkim Şükrü Çetin Özalın, Sağlık Bakanlığı'nın suçtan zarar görmesi ihtimalini göz önüne alarak, Hazine avukatı Erden Şişli'nin davaya müdahil olarak kabulüne ve dinlenmeyen dokuz sanığın sorgusunun yapılmasından vazgeçilmesine karar verdi.
'Tutanaklar eksik yazılmış'
Esas hakkındaki görüşü sorulan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Özer Kaya, hükümetin son yıllarda yaptığı ve yapacağı düzenlemeleri protesto için 24 Aralık 2004'teki iş bırakma eyleminin basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurulduğunu anımsattı. Eylem tarihinde Emniyet'in, ilaç ve acil vakalar dışında sağlık hizmeti verilmediği ve iş bırakma eylemine katılım olduğu yönünde tutanak hazırladığını belirten Kaya, tutanaklarda herhangi bir sağlık çalışanının adının bulunmadığını, hangi işin bırakıldığı, kaç kişinin iş bıraktığı, sağlık kuruluşunun sorumlusunun kim olduğu ve kamu düzeninin nasıl bozulduğunun da yazıda belirtilmediğini ifade etti.
Sanıkların ve sivil örgütlerin talebinin, sağlık hizmetlerinden ücretsiz ve eşit olarak yararlanılması olduğunu anlatan Savcı Kaya, hak arama özgürlüğünün Anayasa ve uluslararası sözleşmelerde yer alan bir hak olduğunu vurguladı ve "Yapılan eylemin, örgütsel uyarı niteliğinde, mesleki ve sosyal haklarla ilgili olarak yapıldığı anlaşılmaktadır" dedi. Yeni TCK'da hizmeti aksatmayacak biçimde geçici ve kısa süreli iş bırakma ya da yavaşlatma eylemlerine ceza verilemeyeceği' yönüde hüküm olduğunu
anımsatan Kaya, tüm sanıkların beraatini istedi.
Sanık avukatlarından Alp Selek de, "Keşke iddianameyi hazırlayan savcımız da, mütalaayı veren savcımız kadar duyarlı olabilseydi" dedi. Hâkim de, tüm sanıkların beraatlerini kararlaştırdı.


    http://www.radikal.com.tr/8473088473080

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.