Sağlıkçılardan iki saatlik uyarı

Hükümetin, SSK'ya ait hastaneleri Sağlık Bakanlığı'na devretme yönündeki kararına tepki gösteren sağlık çalışanları, dün iki saatlik uyarı eylemi yaptı.

ANKARA - Hükümetin, SSK'ya ait hastaneleri Sağlık Bakanlığı'na devretme yönündeki kararına tepki gösteren sağlık çalışanları, dün iki saatlik uyarı eylemi yaptı. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyeleri, eylem çerçevesinde, başta Ankara ve İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde iki saat boyunca iş bıraktı.
Tabip odalarının da desteklediği eylemde sağlık çalışanları, SSK'ya bağlı sağlık kurumlarında, acil servisler ve kanserli hastaların tedavileri dışında 08.00-10.00 saatleri arasında hizmet vermedi. Sağlıkçılar eylem sırasında, hasta ve hasta yakınlarına da neden iş bıraktıklarını anlatarak, destek vermelerini istedi. Bunun üzerine hasta ve hasta yakınlarının çoğu eyleme destek verdi.
Sağlıkçılar, 'SSK halkındır, satılamaz' ve 'Herkese eşit, parasız sağlık' sloganları attı. SES Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, son iki yılda sağlıkta yaşanan sorunların tüm yurttaşları canından bezdirdiğini söyledi. Tombul, "Biz de sağlık hizmetlerinden memnun değiliz. Bir doktorun yüzlerce hastaya bakmasından, bir hastabakıcının 36 saat nöbet tutmasından memnun değiliz. Herkese eşit, nitelikli sağlık hizmeti sunmak istiyoruz. Ama bunun için bize ortam sağlanması lazım" dedi.