Sağlıklı bebekler icin

Ege Üniversitesi (EÜ) Tüp Bebek Merkezi'nde düşüğe neden olan kromozomal bozuklukların gebelik oluşmadan tespit edilmesini ağlayan 'preimplantasyon genetik tanı' uygulaması başlatılacak.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Ege Üniversitesi (EÜ) Tüp Bebek Merkezi'nde düşüğe neden olan kromozomal bozuklukların gebelik oluşmadan tespit edilmesini ağlayan
'preimplantasyon genetik tanı' uygulaması başlatılacak. Böylece ileri yaştaki gebeliklerde düşük veya down sendromu ihtimalinin önüne geçilebilecek.
EÜ Aile Planlaması, Kısırlık Araştırma ve Uygulama Merkezi (tüp bebek) Müdürü Prof. Dr. Erol Tavmergen, projenin gerçekleştirileceği Genetik analiz laboratuvarını kurduklarını, bir ay sonra hizmet vermeye başlayacaklarını açıkladı.
Resmi kurumlarda ilk
Bu tür genetik analizlerin dünyada 40 merkezde yapıldığını, Türkiye'de bu hizmeti resmi sağlık kuruluşları arasında verecek ilk merkez olacaklarını anlatan Tavmergen, genetik analizleri tüp bebek ya da mikroenjeksiyon uygulaması yapılan özellikle ileri yaş kadınlarda, kas, metabolizma ve kan (akdeniz anemisi gibi) hastalıkları bilinen çiftlerde uygulayacaklarını söyledi.
Sağlıklı emrbiyo seçilecek
Tavmergen şu bilgileri verdi: "Tüp bebek ya da mikroenjeksiyon uygulaması yaptığımız olgularda suni döllenmeyle elde ettiğimiz embriyonun bir ya da iki hücresini biyopsi yaparak dışarı alacağız. Genler üzerinde hastalık olup olmadığını saptayacağız. Varsa embriyon transferi yapmayacağız. Diyelim ki kadının altı yumurtası var, elde ettiğimiz altı embriyon içinden sağlıklı olan saptanıp, transferi yapılacak. Tetkikin güvenilirliği yüzde 99."
Embriyonunda bazı kromozomal bozuklukları olduğu için düşük yapan hastalarda da bunları ayırma imkânına kavuşacaklarını belirten Tavmergen, şöyle devam etti: "Yani sıklıkla düşük yapan olguların büyük bölümünde sadece annenin bağışıklık ya da kan sistemiyle ilgili olmadığı, embriyonun genetik problemleri olduğu düşünülüyor.
Bu tür olgularda en azında iyi, sağlıklı embriyonların rahime yerleştirilmesi ve bu sayede daha sağlıklı hamilelik geçirmesi ihtimali artırılıyor. Normalde Başta anne, çiftler psikolojik olarak gebeliğe adapte oluyor. Tetkik sonucu olumsuzsa dört aylık gebeliğin sonlandırılması
maddi manevi yıkıma yol açıyor. Bu yöntemin avantajı gebelik oluşmadan sonuca ulaşılması. Normal yoldan gebe kalıp sık düşük yapan, çok ileri yaş hamileliği ile genetik hastalığı bilinen çiftlerin bu yöntemden
yararlanması için tüp bebek yöntemine başvurması gerekiyor."