'Sağlıklı vatandaşa aşı yok'

'Sağlıklı vatandaşa aşı yok'
'Sağlıklı vatandaşa aşı yok'

Buzgan:Hacıları Suudi Arabistan?da aşılanacak.

Domuz giribine karşı aşılama takviminin henüz belli olmadığını açıklayan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Turan Buzgan: 'Gelen aşının durumuna ve hastalığın yayılma durumuna göre bir takvim belirlenecek. 24 yaş üstünde önemli bir hastalığı olmayanlar için aşılama gerekmiyor'
Haber: BEHZAT MİSER / Arşivi

Ölüm sonrası önlem Domuz gribinden bir kişinin öldüğü Konya’daki okullarda öğrencilerin temas ettiği noktalar çamaşır suyu ve mikrop öldürücülerle dezenfekte edildi. 
FOTOĞRAF: MURAT ASLAN / AA


Camilerde temizlik
Kocaeli’ndeki  tüm camiler dezenfekte edildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden 20 ekip belediye otobüsleri, deniz ulaşım araçlarının ardından camilerde temizlik yaptı. 
FOTOĞRAF: MURAT ASLAN / dhaOtobüste hijyen Domuz gribine karşı İstanbul’da İETT otobüslerinin ardından özel halk otobüsleri de domuz gribine karşı ilaçlandı. Otobüsler dört günde bir dezenfekte edilecek. 
FOTOĞRAF: TİMUR TARLIG / dha


ANKARA - H1N1 virüsünden (domuz gribi) korunmak için aşı yapılmasını öneren ve bu amaçla 40 milyon doz aşı satın alan Sağlık Bakanlığı, aşı kampanyası düzenleyecek. Pazartesi sağlık çalışanları aşılanacak. Sağlık çalışanlarını 0-6 yaş çocukları ve okullar izleyecek. Bakanlık, okul çağının üstünde 24 yaşından küçük vatandaşlar ile risk gruplarını H1N1 aşısı için en yakın sağlık kuruluşuna gitmeye çağıracak.
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Turan Buzgan, Radikal’in sorularını yanıtladı. Buzgan, Kasım sonuna kadar okullarda aşılama çalışmalarına başlanacağını bildirerek, “Öncelik, 0-6 yaş ile kronik hastalığı olanların. Ondan sonra da okullarda aşılama çalışmalarına başlayacağız” dedi. Aşılama takvimini belli olmadığını, gelen aşının durumuna göre ve hastalığın yayılma durumuna göre, Pandemi Bilim Kurulu’nun bu takvimi belirleyeceğini söyleyen Buzgan, “Belli risk grupları, 24 yaşın üstünde önemli bir hastalığı olmayan gruplar için bilimsel kurullarımız şu anda aşılama gerektiğini söylemiyor” diye konuştu. Buzgan, şöyle devam etti:
“Tedbirlerin en önemlilerinden biri aşılama. Türkiye ’de aşının bulunacak olması, getirilmiş olması Türk halkı için bir fırsattır, bir sigortadır. Biz kimseyi zorla aşılayacak da değiliz ama bu sigorta Türk halkının istifadesine sunulmuş durumdadır. Pazartesi günü sağlık çalışanlarıyla aşılamayı başlatıyoruz. İlk aşıları sağlık çalışanlarından sonra, 6 ay 2 yaş arası çocuklarla, önemli kronik hastalığı olan özellikle akciğer ve kalp hastalığı önemli derecede olan hastalara yapmaya başlayacağız. 

‘Sağlık ocağına çağıracağız’
Sağlık ocaklarımıza aile hekimliklerimize, bu yaştaki çocuklarımız ve bu bahsettiğimiz önemli hastalığı olanları çağırmaya başlayacağız. Aşılamalara başlarken, ilköğretim çağındaki çocuklarımıza da hastalığın erken yayılmaya başladığı şehirleri öne alarak bir aşılama programına yine Kasım ayı sonunda veya Aralık ayı başında başlayacağız.
Sağlık personelinin aşıları bulundukları yerde yapılırken, giden hacı adaylarımız için Suudi Arabistan’a aşı göndereceğiz. Pazartesi ve Salı günü hacca gideceklere havaalanında aşı yapılırken, daha sonra gidecekleri de en yakın sağlık kuruluşuna çağıracağız. Vatandaşlara duyurular yapılarak, sağlık kuruluşlarına davet edilirken, gelemeyecek durumda olanlar için evlerine gidilecek ve aşıları orada yapılacak. Kronik hastalıklar, hastalıklarını kanıtlamak durumda. 
Sağlıklı bir vatandaş, risk grubunun dışındaysa onlar zaten aşılanmayacak. Ama, itfaiye gibi, cankurtaran gibi, sizin gibi gazeteciyse veya iletişimle uğraşıyorsa onlar da risk grubunda kabul edilerek, aşılanacaktır. H1N1 virüsünden ölenlerin, mevsimsel gripten ölenlerden daha az olduğu söyleniyor. Bu rakamlar nereden çıkıyor bilmiyorum; böyle bir istatistik yok.
H1N1’den tüm dünyada 5 binin üzerinde ölüm var ve kuzey yarımküre daha kışı yaşamadı. 65 yaş üzerindekilerde mevsimsel grip vakaları daha ağır geçtiği için Sosyal Güvenlik Kurumu, bunların yazılmasını ve ödenmesini sağladı.