Sağlıksız tablo

Gaziantep dışında, dört ilden hastaların geldiği 125 yataklı Gaziantep Çocuk Hastanesi'nde izdiham yaşanıyor. Bazen bir yatağa 10 çocuk bile yatırılıyor.
Başhekim Mehmet Berk, "11 yataklı yoğun bakım ünitesinde 47 çocuk var. Personel gönüllü olarak fazla çalışıyor, ama yine de yetişemiyoruz" diyor.

GAZİANTEP - Çocuklara balık istifi 'yoğun bakım'... Gaziantep Çocuk Hastanesi'nde hasta izdihamı yaşanıyor. Bir yatağa üç ila 10 çocuk yatırılıyor, refakatçilerle beraber koğuş kalabalığı 50'ye yaklaşıyor. Doktorlar kalabalıktan hastalarına ulaşamıyor.
Hastanenin başhekimi Dr. Mehmet Berk, havaların soğumasıyla birlikte artan sağlık hizmeti talebini karşılamada yetersiz kaldıklarını, 125 yataklı hastanede 259 çocuğu tedavi ettiklerini, olanaklarını zorlayarak yatak kapasitesini 140'a yükselttiklerini belirtti. Dr. Berk, hastanenin sorunlarını şöyle sıraladı:
"Hasta yoğunluğu, beklentimizin üzerinde arttı. Hastalarımızın çoğu, gribal enfeksiyona ve bronşite yakalanan çocuklar. İdari birimleri dahi tedavi için kullanmaya başladık. Artık yatak kapasitemizi de artıramıyoruz.
'Doktor hastaya ulaşamıyor'.
Hastanemize, Gaziantep'in yanı sıra Kahramanmaraş, Kilis, Adıyaman ve Şanlıurfa'dan da hasta getiriliyor. 125 yataklı hastanemizle nüfusu 3 milyonu bulan bir bölgeye hizmet vermeye çalışıyoruz. Bir koğuştaki insan yoğunluğu, hasta yakınları da eklenince 50'ye ulaşıyor. Adım atacak yer kalmadı. Doktorlar kalabalık yüzünden hastalarına ulaşmada büyük güçlük yaşıyor."
Sorunlara ilişkin bakanlığı bilgilendirdiklerini belirten Berk, şöyle devam etti:
"Özellikle yoğun bakım ünitesinde çok büyük sıkıntı yaşıyoruz. 11 yataklı yoğun bakım ünitesinde 47 çocuk yatıyor. Bir yatakta üç-10 çocuğu tedavi etmek zorunda kalıyoruz. Sakıncalı olmasına karşılık bir kuvözde iki bebek yatırdığımız oluyor. Çünkü, hastayı geri çevirmeye hakkımız yok, vicdani bir davranış da değil. Yataklı tedavi yanında poliklinik hizmeti de veriyoruz ve poliklinik hizmeti verdiğimiz çocuk sayısı günde 2 bine ulaşıyor.
Hayırseverlere çağrı
Personel sıkıntısı da var. Personelimiz, 125 yataklı hastanenin ihtiyacı kadar. Ama çok fazla sayıda çocuğa hizmet verdiğimizden, doktor ve hemşire sayımız yetersiz kalıyor. Personel gönüllü olarak fazla mesai yapıyor, özverili çalışıyor ama sıkıntı yaşıyoruz."
Berk, sıkıntının, yatak ve personel sayısı artırılarak giderilebileceğini söyledi ve yardım edilmesi için hayırseverlere de çağrı yaptı.


    http://www.radikal.com.tr/7346077346070

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.