@idrisemen

Sağlıkta 1 yıl sonrasına randevu!

Sağlıkta 1 yıl sonrasına randevu!
Sağlıkta 1 yıl sonrasına randevu!
Bir yıl sonrasına verilen ultrason randevusu, testler için kırtasiyecilerle eczaneler arasında koşturan hastalar... Türkiye'nin en önemli hastanelerinden Cerrahpaşa alarm veriyor.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Doktor randevusu için haftalarca süren telefon mücadelesi, muayene odası önünde uzun kuyruklar, teşhis için hayati öneme sahip MR veya ultrason testleri 1 yıl sonraya verilen tarihler ve eczane eczane dolaşıp ilaç arayan hasta yakınları.. Sağlık sistemi sorunlarından dolayı okuyucularımızdan gelen yoğun şikâyetler üzerine Radikal gazetesi olarak Türkiye ’nin en önemli hastanelerinden biri olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne gidip hastane koridorlarında bir gün geçirmeye karar veriyoruz. Öncelikle muayene olmak için şubat ayında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni 15 gün boyunca telefonla arayıp randevu almaya çalışıyoruz. Bir türlü randevu alamayınca bir yakınımızı devreye sokup iki gün sonrası için üroloji bölümünden bir randevu alıyoruz.
Hastaneden kırtasiyeye...

Muayeneyi yapan doktor bizden bilgisayarlı tomografi (BT) çektirmemizi istiyor. Ancak tomografi çekmek o kadar kolay değil. Çünkü radyoloji servisi memurları tomografi için bir yıllık randevuların tümünün dolu olduğunu belirtip randevu veremeyeceğini söylüyor. Bunun üzerine biz de yine birilerini devreye sokup bir hafta sonrasına, yani 8 Mart tarihine tomografi randevusu alıyoruz. Radyoloji bölümünde görevli olan memur, randevu gününde tomografi sırasında kullanılacak 3 kutu ilaç ile tomografi bilgilerinin kaydedileceği üç adet CD’yi yanımızda getirmemizi istiyor.
İşin bu tarafı çok ilginç çünkü MR ve tomografi sırasında kullanılacak olan malzemelerin normalde hastane tarafından karşılanması gerekiyor. Bu durum CD temin etmek zorunda kalan birçok hasta yakının hastasını hastanede bırakıp kırtasiye kırtasiye gezip CD almasına neden oluyor.
8 Mart günü tomografi için hastaneye gidip nihayetinde tomografi çekiyoruz. 13 Mart’ta aldığımız tomografi sonucunu doktora gösteriyoruz. Sonuçlarını inceleyen doktorumuz ‘Hiatus herni’, yani halk arasında ‘mide fıtığı’ olarak bilinen hastalık teşhisini koyduktan sonra “Bu, basit bir operasyon gerektiren bir rahatsızlık. Eskiden biz üroloji doktorları bu tarz operasyonlar yapabiliyorduk. Ancak yeni sağlık düzenlemesiyle artık bu tarz operasyonları sadece genel cerrahlar yapabilir” deyip bizi genel cerraha sevk ediyor. Biz de başladığımız yere geri dönüyoruz.
Bilgisayar ‘okumuyor’

 Tomografi sonuçlarını alıp genel cerrahi bölümünde uzman olan bir doktora gösteriyoruz. Doktor, tomografi raporunu okuduktan sonra görüntülerinin kayıtlı olduğu CD’yi 2000’li yılların başından kalma bir bilgisayara takıyor. Ancak bilgisayarda gerekli programlar olmadığından doktorumuz CD’yi bir türlü açamıyor. Yani 1 aylık mücadele sonucu aldığımız tomografi sonuçları muayene sırasında bir işe yaramıyor.
Teşhisi koymakta zorlandığını belirten doktorumuz tahlil ve ultrasonografi çekmemiz gerektiğini söylüyor. Genel cerrahi servisinde görevli bir hemşire 3 tüp kan örneğini elimize verip hastanenin diğer ucundaki laboratuvara gitmemizi söyledikten sonra elimizde kan tüpleriyle laboratuvarın yolunu tutuyoruz. Ancak laboratuvar yetkilileri bilgi işlemden laboratuvar fişi almadığımız için elimizdeki kan tüplerini alamayacağını belirtiyor.
‘Hasta limit aşımı’

Bu kez de fiş almak için hastanenin diğer bir ucunda bulunan bilgi işlem servisine gidiyoruz. Ancak bilgi işlem servisinin de bizim için ufak bir sürprizi var o da, “Hasta limit aşımı.”
Muayene için gerekli olan tetkiklerin yaklaşık 400 lira tuttuğunu ve SGK’nın bir hasta için 10 günde bir ayırdığı 55 liralık tetkik limitini aştığımızı belirten görevli memur, “Limitinizi açmanız için doktordan yazılı bir belge alıp otomasyon merkezine başvurmanız lazım. Yoksa tetkik ve tahlilleri yapamazsınız. Her gün birçok hastamız limit aşma sorunuyla karşılaşıyor. Limit açmak için doktordan gerekli izni alamayan hastalar tetkik ve tahlilleri yapamıyor” diyor. Doktordan gerekli belgeyi aldıktan sonra bir saat arayla nihayet elimizdeki kan tüplerini laboratuvara götürüp teslim ediyoruz. Ultrasonografi için radyoloji bölümünün yolunu tutuyoruz.
Ağustosa randevu
Hastanenin radyoloji bölümü MR ve ultrasonografi randevusu almak için sıra bekleyen hastalarla dolu. Radyoloji bölümündeki görevli memur ultrasonografi için yakın dönemdeki bütün randevuların dolu olduğunu belirttikten sonra 2 Ağustos 2013 tarihine, yani 5 ay sonrasına gün veriyor.
İtiraz ettiğimizde ise memur, “Biz elimizden geleni yapıyoruz. Hatta birçok hastanın tedavi masraflarını kendi cebimizden karşılıyoruz. Hastane yönetimi bütçe yetersizliğinden dolayı bize düşen döner sermayeden 3’te 1 oranda kesinti yapıyor” dedikten sonra elimize ultrasonografi sırasında yanımızda bulundurmamız gereken ilaçların reçetesini veriyor. Eczanenin yolunu tutuyoruz. Ancak eczacı 30 lira tutarındaki ilacın kendilerinde olmadığını ve her 10 eczaneden sadece bir tanesinde bulunduğunu belirttikten sonra, “Eskiden tahlil ve tetkik için gerekli ilaçları hastane karşılıyordu. Ancak şimdi yatılı tedavi dahi gören hastalar için gerekli ilaçları hasta yakınları eczaneden alıyor” diyor.


  http://www.radikal.com.tr/1127505112750518

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sağlık - feqi

  sektörü hizmettten çok artık vatandaşı soyma sektörüne dönüşmüştür, insan herşeyinden vazgeçebilir ama sağlığından asla vazgeçmez, bunu bilen iktidar, vatandaşı özel hastanlere yöneltmek için bir sürü uyduruk yasa hazırladı, hiç birinin amacı gerçek anlamda vatandaşı korumaya yönelik değildir, devlet hastanelerinde doktor yok, özeller ateş pahası, rahatsız olan bir arkadaşımla yeni geldik özel bir hastaneden cebimiz dolu girdik boş çıktık, bu mu akp nin sağlık hizmeti vatandaşına...

  HASTAHANELERIMIZ VE BOSTA GEZEN EMEKLILER ORDUSU - Equalizer001

  Eger; yapacak bir isi, gidecek bir yeri olmayan emekliler ordusu?na sahip bir ulke?nin iktidar Hukumeti iseniz, isiniz cok zordur. Zira, insan calismasi, birseyler uretmesi, ve bilmedilerini ogrenmesi icin bu dunyaya gonderilmistir. Dolayisi ile; yapacak bir isi, gidecek bir yeri olmayan erken emekli olmuslar ordusu uyeleri: ?Hele, bu gun de Hastahaneye gidip kendime bir baktirayim, neyim var, meyim yokmus bir ogreneyim" diye hastahanelerin yolunu tutmaktan kendilerini alamazlar. Boyle bir ulkeye, Dunya?nin en gelismis saglik sistemini de getirseniz, bu insanlarla basa cikamazsiniz. Bu hos olmayan durumu duzeltmemiz icin emekli yasini 65?e yukseltmeye mecburuz. AKP?yi suclamadan once Hastahane koridorlarini isgal etmis emekliler ordusu uyelerinin durumlarini incelememiz gerekmez mi?

  Göz boyama - drhilmi

  akp nin sağlık politikası bir devrim değil, yalnızca bir göz boyanmadır. Uyguladıklarfı sistem dünya bankası tarafından geliştirilmiş, sağlık harcamalrarının düşürülmesini sağlamauya yönelik bir sistemdir. Bu sisteme göre, bir toplumun bir zaman diliminde yalnızca %5 lik bir kısmı, ciddi hastalıklara sahiptir ve pahalı tedaviler gerekir. Eğer hükümet bu pahalı tedavileri gözardı ederek, yalnızca ucuz uygulamaları desteklerse (safra taşı, katarakt göz muayenesi, tansiyon ölçümü, nezle, kulak kiri vb.) toplumun (yani seçmenlerin %95 i memnun olacak ve bazı yorumcuların yazdığı gibi bir devrim yaşandığı sanrısına kapılacaktır. Oysa bir gün kendileri de o yalnız % 5 e girecek ve ameliyatlarını yapacak bir doktor bile bulamayınca Hanya yı Konya yı anlayacaklardır.

  "ama eskisinden cok daha iyi" - keryil

  cunku eskisinin bes kurusu yoktu, kirilgan koalisyon hukumetlerince yurutuluyordu ve tip egitimi alan kisi sayisi sinirliydi. 2013 senesinin sartlarini sadcee akp olusturmadi, haliyle varolan gelismeler sadece akp'nin isi degil. bugun alinan ayni aletler, teknolojik gelisme yuzunden onbes sene oncesine gore ucuz. memlekette kim bilir kac kati doktor var. otomasyon teknolojileri var (ki duzgun kullanamadiklari ortada). hastane sayisi artti (ve hayir, bu sadece hukumetin karar almasiyla olan bir sey degil, temelde ozel polikliniklerin karliligindan dolayi artti). simdi tum bunlari uc uca koyarsak, ben parali saglik guvencesi, parali muayene ve parali ilacin ("katki payi" bu demek) daha onceki hepsinin bedava oldugu donemden bir ustunlugunu goremiyorum. amac "ulasilabilir saglik" degil "gucluysen ulasabildigin saglik" olunca parali olup olmamasi o kadar onemli degil gerci. bir doktor cocugu olarak soylemeliyim ki eskiden de bugun de bir hastanede torpilsiz is gormek iskencedir. kan almanin aslinda ne kadar gereksizce uzun bir prosedur oldugunu ilk gordugumde dehsete dusmustum. kan alirken bile ben (veya kim torpilliyse) sartlardan bagimsiz sekilde oncelikliysem, bunu herkes normal karsiliyorsa, o sistem normal calisiyor olamaz. zira normal calissa insanlar buna neden ihtiyac duysun ki? erken ikametgah almak icin araya tanidik sokma ihtiyaci duyuyor musunuz?

  Ey Ahali - user1148618

  Yiğidi öldür hakkını yeme diyenler hiç özel olmayan hastanelere gitmiş mi? Bu nasıl anlayıştır 1 sene sonraya gün veriyoruz diyorlar. Duymuyor görmüyor musunuz? Neyi savunuyorsunuz yetmiyor sağlık reformu değil, özelleştirme için adımlar atıldığını? Özel hastanelere gitmeye mecbur bırakıldığını insanların? Ben orta üst düzey kazanan birisi olarak devlet hastanelerine gidemiyorsam, doktor kalmamışsa bunun suçlusu hükümet ve politikalarıdır.

  Akepe nin tek iyi icraatı tartışmasız sağlık sistemidir! - yakamoz42

  Akepe nin tek iyi icraatı tartışmasız sağlık sistemidir ama iyi planlanmadığı ve suistimale açık olduğu için alarm veriyor,düzeltilebilir karamsar olmamak lazım!

  Vicdan - dilek3

  Sayın yazar, herhalde ülkenin sağlıkta çağ atladığına inanmamaya kesin imanlı birisi. Meydana gelen bazı eksiklikleri gerekçe gösterip tüm yapılanları çöpe atmak gibi kimsenin üzerinde şık durmayacak bir vicdansızlık yerine eleştiri doğrusunu önermektir asıl olan; ama siyasi tutumlar, insanları körleştiriyor ne acı ki... Küfürle, aslı esası olmayan suçlamalarla alkış toplayabilirsiniz, ama bir an gelir içinizde bir yerlerde galiba yanlış bir yöntem bu sorgusu er geç yaşanır.