Sağlıkta öfkeli istifa

Ekibiyle beraber gitti
Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin isteği üzerine müsteşarlığa getirdiği Haluk Tokuçoğlu, Durmuş'u yerden yere vurarak görevinden istifa etti. Müsteşar yardımcıları Semih Yalçın ve Harun Doğru ile hukuk müşaviri Hasan Tunç da görevi bıraktı.
Durmuş: Dinlenecekler
Tokuçoğlu, "Durmuş'la 25 yıllık dostuz ama dostlukların kağıt kuleler gibi yıkılmasına dayanamıyorum. Dedikodu, yalan ve iftiranın iğrenç örneklerini yaşadım. Yağcılık ve yalakalığın vıcık vıcık nasıl sergilendiğini ibretle izledim" dedi. Durmuş ise, "Yorulan dinlenecek" diye konuştu.

MHP'liler arasındaki 'güç' ve 'iktidar' savaşı Sağlık Bakanlığı'nda patladı. MHP lideri Devlet Bahçeli'nin isteği üzerine müsteşarlığa getirilen Haluk Tokuçoğlu, '25 yıllık ülkücü arkadaşı'na ağır suçlamalarda bulunarak, ekibiyle birlikte istifa etti.
Bahçeli istemişti
Tokuçoğlu'yla birlikte müsteşar yardımcıları Semih Yalçın, Harun Doğru ve Hukuk Müşaviri Hasan Tunç da istifasını Bakan Osman Durmuş'a sundu. Tokuçoğlu, "Durmuş'la 25 yıllık dostuz ama dostlukların kâğıt kuleler gibi yıkılmasına dayanamıyorum. Makam, mevki için insancıkların küçüldüklerine şahit oldum" dedi. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesi iken MHP Merkez Karar Kurulu üyeliğine de getirilen Tokuçoğlu, Bahçeli'nin isteğiyle Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığı'na atandı. Kamu göreviyle bağdaşmadığı ortaya çıkınca Tokuçoğlu, Bahçeli'nin isteğiyle parti yerine bakanlığı seçti. Tokuçoğlu, Bakan Durmuş'un "Her şey benim kontrolümde olacak" talimatından sonra yetki savaşına girişti. Durmuş tarafından yetkileri elinden alındıktan sonra istifa etmek isteyen Tokuçoğlu, Bahçeli'nin ısrarı üzerine görevini sürdürdü. Tokuçoğlu, Bahçeli'ye "Artık, koltuk işgaline gerek yok. Ben burada hiçbir şey yapamıyorum. Görevden ayrılmalıyım" ısrarı ile gidince izin almayı başardı ve istifasını Durmuş'a sundu.
Tokuçoğlu istifa mektubunda, "Bakanlıktaki gelişmeler benim açımdan bu görevi layıkı ile sürdürmeme engel olacak bir mahiyet arz ettiği görevimden istifa ederek Gazi Üniversitesi'ndeki görevime dönmek istiyorum" dedi.
Giden gidene
Durmuş'un iki yıl önce Ankara Hastanesi Başhekimliği'ne atadığı Doç. Dr. Nusret Akyürek de görevinden istifa etti. Akyürek'in Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden profesörlük unvanını alabilmek için görevinden ayrıldığı belirtildi. Akyürek, "Benim kimseyle problemim yok" demeyi tercih etti.
Daha önce Durmuş'un Personel Genel Müdürlüğü'ne atadığı Hacı Çelik yine bakan tarafından gönderilirken, onun arkasından Personel Genel Müdürlüğü'ne getirilen Kamil Serdaroğlu, "Bu şartlarda çalışamam" diyerek istifa etmişti. Arkasından müsteşar yardımcısı olarak atanan Serdaroğlu bu görevden de ayrılıp emekliliğini istemişti.
'Vıcık vıcık yalakalık var'
Tokuçoğlu, bakanlıkta arkadaşlarına veda ederken isim vermeden Durmuş'a ağır suçlamalar yöneltti. İşte Tokuçoğlu'nun vedası: İki yıla yakın bir süredir Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığı görevini sürdürmekteyim. Bu süre zarfında iyi ve kötü günlerde, soğukta ve sıcakta, acıda ve sevinçte hep birlikte olduk. Kimi zaman güldük, kimi zaman ağladık, çoğu zaman üzüldük. Son iki yıl, 49 yıllık hayatımda en büyük tecrübeleri yaşadığım süre oldu. Köklü ve sarsılmaz sandığım dostlukların koltuk uğruna kâğıt kuleler gibi yıkıldığını içim burkularak bu sürede gördüm.
'Yakınlıklar ranta dönüştürülüyor'
Dedikodunun, yalan ve iftiranın en iğrenç örneklerini yaşadım. Çıkar için makam ve mevki için insancıkların nasıl küçüldüklerine, nasıl iğrenç oyunlara kalkıştıklarına şahit oldum. Yağcılık ve yalakalığın vıcık vıcık nasıl sergilendiğini ibretle ve hayretle izledim.
Yakınlıkların ranta dönüştürülme çabalarını gördüm ve her şeyin bir sonu olduğu gibi bu görevlerin de bir sonu olduğunu hiçbir zaman aklımdan çıkarmadım. Artık Sağlık Bakanlığı'nda benim açımdan sağlıklı görev yapma imkânının kalmadığını gördüğüm için görevimden ayrılıyorum. Hakkımda dedikodu üreten, iftira ve yalan çamurlarını sıvamaya kalkanlar da dahil olmak üzere kimseye kırgın değilim.
Tokuçoğlu, Necip Fazıl Kısakürek'in bir şiirinden alıntı yapmayı da ihmal etmedi.
Gideriz, nur yolu izde gideriz/Taş bağırda, sular dizde gideriz/Bir gün akşam olur, biz de gideriz/Kalır dudaklarda şarkımız bizim Bu şarkının kubbede hoş bir sada bırakması tememnisiyle hoşçakalın.