Sağlıkta rant taraması

Denizli İl Sağlık Müdürü Doktor Hüseyin Okunakol, bazı ilaç...

DENİZLİ/İSTANBUL - Denizli İl Sağlık Müdürü Doktor Hüseyin Okunakol, bazı ilaç firmalarının 'sağlık taraması' aldatmacasıyla
ilaç satışlarını artırmaya ve rant elde etmeye çalıştığını iddia etti. Okunakol, köylerde ve beldelerde zaman zaman ilaç firmaları tarafından sağlık taraması düzenlendiğini ve yazılan reçetelerde yüksek fiyatlı ilaçların tavsiye edildiğini ileri sürdü.
Sağlık ocaklarına yaptıkları ani baskınlarda,
bazı doktorların bu firmalara yardımcı olduğunu saptadıklarını belirten Okunakol şunları söyledi: "Reçetelere yazılan ilaç fiyatlarının yüksek olması dikkatimizi çekti. İlaç yazanlardan bazılarının doktor bile olmadığı anlaşıldı.
'Sağlıkçılar yardım ediyor'
İlaç firmalarıyla, onlara yardımcı olan sağlık ekibi hakkında soruşturma açtık. İlaç sektöründe rant çok yüksek. Halkı kobay gibi kullanıyorlar. Ne yazık ki sağlık personeli de rantçılara yardımcı oluyor. Eczaneleri de sıkı denetime aldık."
İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Kaplan da, olayın yaygın olduğunu savundu. Kaplan, "Pahalı ilaç üreten firmalar ilaçları bu yolla sattırıyor. Bunu bakan dahil tüm tıp çevresi biliyor. Ancak kanıtlanamıyor. Denetimler artırılmalı" dedi.
İstanbul Tabip Odası hekim uygulamaları sorumlusu Dr. Nedim Şendağ da, "Doktorlar ilaç veya sağlık aletlerini üreten firmayla ilişki kuramaz, yasak. Bu olayda reçeteleri yazan doktorlar meslekten men edilmeli" diye konuştu.
(dha, Radikal)