Sağlıkta tek çatıyı meraklılar vurdu!

SSK'lı ve Bağ-Kur'lu hastalara üniversite hastanelerinin kapılarını sevksiz açan uygulamada bir ay geride kaldı. İzmir'de üniversite hastanelerine acil vaka başvuruları hizmeti felç edecek şekilde...

İZMİR - SSK'lı ve Bağ-Kur'lu hastalara üniversite hastanelerinin kapılarını sevksiz açan uygulamada bir ay geride kaldı. İzmir'de üniversite hastanelerine acil vaka başvuruları hizmeti felç edecek şekilde artınca, hastalar 'triaj' denilen yöntemle aciliyetine göre ayıklanıp sıraya alınmaya başlandı.
Yeni sistem sonucu İzmir'de kamu hastaneleri olan Atatürk, İzmir ve Tepecik Eğitim ve Araştırma hastanelerine yapılan acil başvurularında azalış olmadı. Buna karşın üniversite hastanelerine yapılan acil başvuruları patladı. Ege Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Oktay Nazlı başvuru patlamasını 'ulaşılmayana ulaşmanın keyfi, özlem' olarak değerlendirdi. Nazlı, "Geçen yıl 15 Haziran-15 Temmuz arasında acil hasta sayımız 5 bin 700 idi. Bu yıl aynı dönemde sayı 8 bin 200 oldu. Geçen yıla göre artış yüzde 45" dedi. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Sedef Gidener, sevksiz hasta kabulünün en başta acil servise darbe vurduğunu söyledi. Acilde yer sıkıntısı çektiklerini belirten Gidener şöyle konuştu:
"Acile başvurular yüzde 150 arttı. Üç gündür başı ağrıyan da acile başvurdu."
İzmir İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Mehmet Özkan ise "Hastalar üniversite hastanelerine meraktan gidiyor. Bunca yıldır gidemediği için bir gidip, görmek istiyor. Yakında sistem yerine oturur, üniversite hastanelerinin acillerine başvurular 150-200'e düşer" diye konuştu.
İstanbul'da durum
İstanbul'daki üniversite hastaneleri de sistemden rahatsız. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekim Yardımcısı Cemil Taşçıoğlu, acil serviste sıkıntı çektiklerini belirterek "Üniversite hastanesi sevkin kalkmasıyla birinci basamak hastane oldu" dedi. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastane Müdürü Hakan Demir, personelin talebi karşılayamadığını söyledi. Kamu hastanelerindeki hasta başvurusunda bir değişiklik olmadığını belirten İstanbul İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Mehmet Bakar, "Sistemin sayısal anlamda sonuçlarını almak için henüz erken" dedi. (Radikal, dha)