Şah kartalı uyduya takıldı

Şah kartalı uyduya takıldı
Şah kartalı uyduya takıldı

BURSA - Nesilleri tükenme tehdidi altında olan şah kartallarının sırları, iki yavruya katılan uydu vericisi sayesinde aydınlanacak. Şah kartallar (aquila heliaca) için Doğa Derneği, Çevre ve Orman Bakanlığı, Bulgaristan Kuşları Koruma Derneği, Macaristan Doğa Koruma Derneği ve İngiltere Kraliyet Kuşları Koruma Derneği, Türkiye’de önemli bir çalışmaya imza attı. Temmuz ayında başlayan çalışma sonucu, Trakya’da 19 yuva bulundu. Araştırmada bu nüfusa, Bulgaristan’da bulunan 17 çift  eklenince bölgenin şah kartal için Avrupa’nın en önemli alanlarından biri olduğu tespit edildi.
Bulunan iki ayrı yuvada, birer yavruya uydu vericisi takıldı. Uydudan gelen veriler ışığında, nesli küresel ölçekte tehlike altında bulunan bu önemli  türün dağılım hareketi, göç davranışı ve beslenme alanlarıyla ilgili bilgiler  toplanmaya başlandı.
Bulgulara göre, Trakya’daki şah kartal çiftlerinin yüzde 75’inin üreme denemeleri, başarıyla sonuçlandı ve bu çiftler, yavrularını başarılı şekilde büyüttü. Bazı çiftler, iki yavru bile çıkarabildi. Trakya’nın yanı sıra Bolu’da dokuz çift şah kartalının ürediği tespit edildi.
Yırtıcılar arasında en etkileyici türlerden biri olan şah kartal, çoğunlukla küçük memeliler ve kuşlarla besleniyor. Türkiye’deki şah kartal  popülasyonunun tahmin edilenden daha büyük olabileceği düşünülüyor ve bu tür  çalışmaların artması sonucunda da şah kartalın uzun vadede korunması  hedefleniyor. Besin zincirinin en tepesinde yer alan şah kartalın varlığı sağlıklı bir ekosistemin varlığına işaret ediyor.(aa)