Sahibinden satılık Bizans

Cankurtaran'dan Topkapı Sarayı'na çıkan yolda demir kapılarla çerçevelenmiş bir bina. Gözleriniz demir kapılardan yukarıya doğru çevrilince bir tarihin hapsolduğunu anlıyorsunuz.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - Cankurtaran'dan Topkapı Sarayı'na çıkan yolda demir kapılarla çerçevelenmiş bir bina. Gözleriniz demir kapılardan yukarıya doğru çevrilince bir tarihin hapsolduğunu anlıyorsunuz. Demir kapıdan içeri girildiğinde görülen manzara, Türkiye'de eski eserlere, yaşayan tarihe verilen değeri gösteriyor. Tuğlalar, molozlar ve çöpler. Zemine beton dökülmüş. İnşaatın yarım kaldığı dökülmüş betonun içinden uzayan demirlerden anlaşılıyor. Demirler yapının bağrına saplanmış.
Prens Adaları'na karşı muhteşem bir manzaraya sahip olan yapı, 1. Konstantin döneminde toplantı düzenlemek ve elçileri ağırlamak gibi etkinlikler için kullanılan 'Magnaura Sarayı'. Ve satılık.
Eminönü'nün eski Belediye Başkanı Tahir Aktaş, Sultanahmet Cezaevi kazısı sırasında ortaya çıkan ve Topkapı Surları'na uzanan parseli 1992 yılında aldı. Şimdi de satışa çıkardı.
12 milyon dolar istenen saraya, turistik tesis veya nikah salonu olarak kullanmak isteyenler ilgi gösteriyor. Arkeologlar ise satışa karşı çıkarak kamulaştırılması gerektiğini söylüyor.
Meraklısı çok
Magnaura Sarayı, Tahir Aktaş'ın 1992 yılında satın aldığı çorap fabrikasının altında yapılan kazıyla ortaya çıktı. Kamyonlarca hafriyatla birlikte tarihi eserler de gün yüzü gördü.
Bu eserler, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi'ne götürülürken Aktaş'ın aldığı parsel içinde en iyi korunan alan olan Magnaura Sarayı'nın Arkeoloji Müzesi'nden alınan izinle temizlenmesinin ardından restorasyona girişildi.
İddialara göre restorasyon ehil olmayan kişilerce yapılıyor ve saray zarar görüyordu. Aralarında Aslı Özdoğan'ın da bulunduğu arkeologlar, Aktaş'ı dava etti. Restorasyon durdu.
Aktaş, restorasyonun izin alınarak yapıldığını ama eleman yetersizliği nedeniyle çalışmaların tamamlanamadığını söylüyor. Üç-dört yıldır herhangi bir çalışma yapılmayan saray, şu anda atıl durumda. Demir kapıların ardında, çöpler, molozlar ve inşaat malzemeleriyle iç içe bekleşiyor. Kültür Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunan, ancak yanıt alamayınca sarayı satışa çıkaran Aktaş, alıcı çıkmasını bekliyor.
Sarayın satışıyla ilgilenen Kuşçu Emlak'ın ortaklarından Enis Kuşçu, sarayın bir kısmının restore edildiğini belirterek gönlünden geçeni anlatıyor:
"Burası çok değişik bir gayrimenkul. Herkesin alabileceği türden bir mülk değil. Meraklısı çok, ancak henüz satılmış değil. Daha çok düğün salonu veya özel müzecilik yapmak isteyenler arıyor. Ancak buraya rahmetli Çelik Gülersoy gibi biri lazım. Tahir bey de öyle istiyor. Şu anda saray atıl durumda."
'Satış doğru değil'
Arkeolog Aslı Özdoğan Magnaura Sarayı'nın önemli bir yapı olduğunu belirterek, satışa karşı çıktı. Devletin kamulaştırma yoluna gitmesi gerektiğini ifade eden Özdoğan'a göre etik olarak satış doğru değil. Sarayın düğün salonu, çalgılı etkinlikler vb. için uygun olmadığını dile getiren Özdoğan, "Yerebatan ve Turing'in sarnıcı var. Bunlar iyi kullanımlar. Ancak çarşı gibi bir şeye uygun değil. Sarayın restorasyonu da komplike bir iş" dedi.
Arkeolog Aksel Tibet ise bu tür birinci dereceden önemli tarihi yapıların şahıs malı olmasının ters olduğunu, Kültür Bakanlığı'nın kamulaştırıp koruma altına alması gerektiğini söyledi. "Altı-yedi sene önce sarayın içindekiler dolgu ve tonozdur diye boşaltıldı. Ancak bu, sarayın yapısını bozmuş olabilir. Bu çalışmalardan ötürü yol çökmüştü" diyen Tibet, Magnaura'nın Büyük Saray'dan günümüze kalan en önemli kalıntı olduğunu, bu nedenle düğün gibi etkinlikler için kullanılamayacağını belirtti. Kültür Bakanlığı, koruma kurulları gibi kurumların denetiminin sağlanması halinde burada özel müzecilik yapılabileceğini, ancak bunun da güçlükleri olduğunu anlatan Tibet, "Ancak bu tür eserlerde dikkatli olunması gerekiyor. Çünkü eski bir eseri yeniden yaratamazsınız" diye konuştu.
'Aldığımda çöplüktü'
Magnaura Sarayı'nı satışa çıkaran Eminönü'nün eski Belediye Başkanı Tahir Aktaş resmi kuruluşların sarayı değerlendirmesine izin vermediğini söyledi: "Aldığımda çöplük içindeydi, insanlar tarafından işgal edilmişti. Bir nevi yerleşim yeri olarak kullanılıyordu. Onların tahliyesi bile çok zaman aldı. Arkeoloji Müzesi'nin nezaretinde temizlettirdik. En büyük zahmet bu noktada oldu. Anıtlar Kurulu'ndan izin alarak restore etmeye başladık, ancak eleman sayısı yetersiz olduğu için devam edemedi. Böyle olunca da eski eserler kalıyor. İstanbul'daki tüm eserlerin durumu bu. Mücadele etmekten yoruldum."
Sarayı satmaya iki yıl önce karar verdiğini anlatan Aktaş, kamulaştırılma yapılması gerektiğini, ancak yetkili kurumların bunu yapmadığını savunarak, "Tespit edilen fiyatın yüzde 20-30 daha azına satılabilir. Ancak yetkililerden yanıt yok. Daha çok yabancılar soruyor, kendi memleketimizden ilgi yok" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7560627560620

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.