Sahibinden satılık çocuk!

12 yaşındaki kızını iki kez başlık parasıyla sattı

 

ÇORUM - Sungurlu ilçesinde 12 yaşındaki K.A.’nın, babası tarafından iki kez başlık parası karşılığında zorla evlendirildiği ortaya çıktı. K.A. önce dört inek karşılığında 29 yaşındaki biriyle imam nikâhıyla evlendirildi, geçinemeyerek evine dönünce de 10 bin lira karşılığında bir başkasına verildi. K.A., babasından gördüğü şiddet yüzünden çocuğunu da düşürdü.
Kurbağalı köyünde Şükrü A, kızı K.A’nın, yaklaşık sekiz ay önce 29 yaşındaki inşaat işçisi Kamber Bostan ile dört inek karşılığında imam nikâhıyla birlikte yaşamasına izin verdi. Ankara’ya taşınan ve hamile olduğu öğrenilen K.A, bir süre sonra, Kamber Bostan’la anlaşamadığı gerekçesiyle Sungurlu’nun Kurbağalı köyünde yaşayan babasının evine döndü. Kızının eve dönmesini kabul etmeyen baba Şükrü A, zaman zaman, kızına şiddet uyguladı. 28 Aralıkta fenalaşan K.A, Sungurlu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan muayenede, bebeğin ölü olduğunu anlayan doktorların müdahalesiyle bebek alındı.
Bu arada, yaklaşık 20 gün önce ilçe merkezinde bir işyerinde garsonluk yaptığı ve K.A ile daha önceden sevgili olduğu öğrenilen 20 yaşındaki Gökhan Türk, köye giderek kızla evlenmek istediğini söyledi. Baba Şükrü A, kızı K.A’yı 10 bin TL ‘başlık parası’ karşılığında verebileceğini söyledi. Gökhan Türk, paranın 3 bin TL’lik bölümünü vererek, K.A ile yaşamaya başladı.
Aradan geçen sürede paranın geri kalan bölümünü alamayan K.A’nın ailesi, akşam saatlerinde Gökhan Türk’ün yanına gelerek, 7 bin TL’yi ödemesini istediler. Gökhan Türk’ün paranın geri kalanını vermeyeceğini söylemesi üzerine aileler arasında başlayan tartışma kavgaya dönüştü. Kavgaya müdahale eden polis, aileleri polis merkezine götürdü. Aileler neden kavga ettiklerini anlatınca olay ortaya çıktı.
Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlılardan kızın babası Şükrü A. ve ikinci eşi Gökhan Türk “küçük yaşta çocuğun cinsel istismarı” suçundan tutuklandı. (aa)