Sahibinden satılık kilise!

Sahibinden satılık kilise!
Sahibinden satılık kilise!

Tapulu arazi üzerindeki kiliseye definecilerin de göz koyduğunu söyleyen Evin, "Ama kiliseyi yıkacaklardı, gönlüm razı olmadı, satmadım" dedi.

Siirtli Mehmet Emin Evin, ailesinin 1980'lerde Siirtli Araplardan satın aldığı arazideki Mor Yakup Kilisesi'ni 1 milyon liradan satıyor. Tek şartı: Kiliseyi alan kardeşimi de bekçi olarak işe alsın.

İSTANBUL - Siirtli Mehmet Emin Evin, özel mülkü olan arazide bulunan Süryani kilisesini satmak istiyor. Agos gazetesinde Emre Ertani'nin haberine göre araziyi, babasının hayvancılık yapmak üzere 1980’lerde Siirtli Araplardan aldığını belirten Evin, kilisenin de böylece kendi mülkiyetlerine geçmiş olduğunu söyledi. Evin, kilise yüzünden halen Ergenekon tutuklusu olan Özel Harekatçı İbrahim Şahin'in işkencesine uğradığını da iddia etti.

KELDANİYDİK, MÜSLÜMAN OLDUK, KÜRT GİBİ YAŞADIK

“1915’e kadar tüm bölge Hıristiyanlarındı sonra Müslümanların mülkiyetine geçti” diyen Evin, kendi ailesinin de aslen Keldani olduğunu fakat 1915’te zorla Müslüman yapıldığını ve Kürt gibi yaşamaya başladıklarını söyledi. ‘Defineciler de almak istedi’ Mehmet Emin Evin adına kayıtlı bulunan tapu belgesinin ‘gayrimenkulün niteliği’ kısmında ‘Kilise binası ve arsası’ ifadesi yer alıyor.

Kilisenin Siirt merkezine beş kilometre mesafede olduğunu ve 15 yıl önce definecilerin kendilerinden kiliseyi almak istediğini aktaran Evin, “Biri Erzurumlu diğeri Iraklı iki kişi 4 trilyon teklif ettiler, bu paranın yarısını peşin diğer yarısını da kilisede yapacakları kazıdan sonra vereceklerini söylediler. Kiliseyi tamamen yıkacakları için satmadım. Babam kabul etti ama ben izin vermedim. Keldani olmasalar da Süryanilerin kilisesi sonuçta, bizim inancımıza yakınlar. Yıkılmasına gönlüm razı olmadı” dedi.

'SÜRYANİLERE ÇAĞRI YAPTIM'

Kürt siyasetinde aktif olarak yer aldığını ve bu yüzden cezaevine girdiğini ifade eden Evin, “13 yıl yattım. Daha önceden bağcılık ve hayvancılık yapıyordum ama cezaevine girdikten sonra bu işlerim dağıldı, maddi olarak zor durumda kaldım” dedi.

Kiliseyi korumak için üzerine briketlerden iki oda yaptıklarını ve kardeşinin yaz-kış orada kaldığını söyleyen Evin, "Mardin’deki Süryanilere ulaştım, ‘Kiliseyi yıkılmaktan kurtaralım’ dedim. Daha sonra ne olduysa gelemediler. Süryanilere UNESCO, Kültür Bakanlığı vs. kaynak bularak kiliseyi restore etmek için çağrı yaptım.”

Kilisenin restore edilmesini istediğini vurgulayan Evin'in şartları ise şöyle: “Alacak kişiden kardeşimi bekçi yapmasını ve kilise için de 1 milyon lira ödemesini istiyorum. Ailemizden birinin kiliseye bekçi yapılması babamın vasiyetiydi, bu şart.”

ÖZEL HAREKATÇI İBRAHİM ŞAHİN'DEN İŞKENCE

1990’ların başında Siirt Emniyet Müdürlüğü Özel Harekât Şube Müdürü İbrahim Şahin’in adamlarının kendisini tehdit ettiği de öne süren Evin, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “İşkence yaptılar. Kiliseyi kendilerine hibe etmem için tugay komutanı da beni ölümle tehdit etti. Fakat inat ettim, vermedim. Amaçları kilise etrafında define aramaktı. Detektörlerle define aramaya çalışan da çok oldu, yakaladık. Arazi civarında çok fazla mağara da var, her biri 500 metrekareye yakın bir büyüklükte; hayvanlarımızı oralarda besliyorduk. Mağaralarda azizleri temsil eden kabartmalar vardı, Şahin’in adamları bu mağaralarda bunları kopartıp götürdüler.”


  http://www.radikal.com.tr/114299311429935

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BU NASIL IS? - ankara_li64

  Adam hem Ben humanistim diyor, hemde insanlarin kendi oz mali olan kilisesi icin 1 milyon dolar istiyor. Anlayan varsa beri gelsin? Madem bu kutsal mabedin ozune donmesini istiyorsin adamlardan zorla gasp ettiginiz bu kutsal mabedi hristiyan bir vakfa verin ve vakifta bu mabedi ozune dondursun. Radikal de bu suca ortak olmus... gayri menkul reklami yaparak!

  Devletin dini, milleti... - kurtulus_2060

  Gerçekten inanan Müslümanlar ve ırkçılığı kesinlikle reddeden vatandaşları tenzih ederek söyleyecek olursak, bizim coğrafyamızda neredeyse tüm müsibetler ve kötülükler o çok kutsanmış devlet eliyle yapılığını söylemek gerek. İster Selçuklu ve Osmanlı'nın İslam menşeili, sterse kemalizmin muassır medeniyete ulaşma aracı cumhuriyet devleti olsun, Türk ve Sünni olmayan tüm diğer dini veya etnisiteden halklara yapılan zulüm ve katliamlarda en baş rolü oynamıştır. bu böyle bilinmelidir.

  haraydın - gundi ghandi

  Haraydın, radikal.com okurlarından aldığın beğeniye bakıp şaşırdın değil mi? Onlar senin o eleştirileri PKK ve BDP'ye yaptığını anlamamışlar.

  kafatsçılık - HARAYDIN

  Demokratik eşit bireyler olma yerine Kafatasçılık adına, İslamın yasakladığı ortaçağ cahiliye kabileciliği adına sorun ve çözüm süreci peşinde koşanlar acaba bunlara ne diyor? Yuvarlayıverip etnik köken biçtiğiniz insanlar biz Ermeni, Süryani, Keldani, Farisi, Arap kökenliyiz dediklerinde ne yapacaksınız?

  Hep aynı - düş-ün bulur-sun

  Yağma,zulüm,işkence. Sorsan buna ''Türkçülük'' ve ''Yüce islam kültürü'' derler, ne alakası varsa.Yeni Osmanlıcıların eskilerinden haberleri yok. Osmanlı döneminde bile bu kadar zulüm yoktu.