Sahibinden satılık kilise Meclis'te

Sahibinden satılık kilise Meclis'te
Sahibinden satılık kilise Meclis'te
HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, Mardin Artuklu'da bulunan Süryani Kilisesi'nin ve Bursa Mudanya'daki Rum Kilisesi'nin tapu sahiplerince satışa çıkartılmasını, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in yanıtlaması talebiyle soru önergesi olarak verdi.

HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, Mardin Artuklu'da bulunan Süryani Kilisesi'nin ve Bursa Mudanya'daki Rum Kilisesi'nin tapu sahiplerince satışa çıkartılmasını,  Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in yanıtlaması talebiyle soru önergesi olarak verdi. Evrensel'de yer alan habere göre, Dora'nın ‘Tedbir alacak mısınız’ diye sorduğu yazılı önergenin maddeleri ise şöyle:

1. Söz konusu kiliselerin basına yansıdığı üzere internet üzerinden satışa çıkarıldığına ilişkin bilginiz var mıdır? Var ise bu ve benzer vakıalara ilişkin karşı ne gibi tedbirler almayı düşünüyorsunuz?

2. Adı geçen iki kilisenin tapularının şahıslara geçtiği iddiaları doğru mudur? Doğruysa nasıl ve hangi şartlarda bu kiliselerin tapuları söz konusu şahıslara geçmiştir?

3. Bakanlığınızın tarihi varlıkları korumak, geliştirmek, yaşatmak ve bir sonraki kuşaklara aktarılmasını sağlamak gibi görevleri olmasına karşın bakanlığınızın bu tarihi yapıların korunması noktasında sergilediği ihmalkar tutumun gerekçesi nedir?

4. Hıristiyanlığın kutsal ibadet yerleri olan kiliselerin şahıslarca satışa çıkarılması girişimlerinin Hıristiyan yurttaşlarımızı rencide eden bir durum olduğundan hareketle, Hıristiyan yurttaşlarımızın karşı karşıya bırakıldığı bu ve benzer muhteviyattaki sorunlara ilişkin Bakanlığınızın ne gibi planlamaları vardır? Başkaca ne gibi planlama ve uygulamalarınız olacaktır?

5. Söz konusu kiliselerde olduğu gibi, farklı sebeplerden dolayı Süryani, Ermeni ve Rumlar’a ait olan ve tapusu Hazine veya şahıslar adına geçmiş yüzlerce kilise veya tarihi yapıları tekrar esas sahiplerine iade etmeyi düşünüyor musunuz?

Mardin'de Süryaniler tarihi kilisenin satışa çıkarılmasına tepki gösterdi