Sahilde tramvay sesi

İstanbullular Atatürk Havalimanı'ndan Kabataş'a kadar kesintisiz raylı sisteme kavuşuyor. Eminönü-Kabataş tramvay hattı bugün açılıyor.

İSTANBUL - İstanbullular Atatürk Havalimanı'ndan Kabataş'a kadar kesintisiz raylı sisteme kavuşuyor. Eminönü-Kabataş tramvay hattı bugün açılıyor. Eminönü'den başlayıp Kabataş İskelesi'ne kadar uzanan 2.8 kilometre uzunluğundaki tramvay, saatte 15 bin yolcu kapasitesine sahip. Bu hatla birlikte, Eminönü'den Sarıyer ve Maslak'a kadar uzanan trafik güzergâhında da köklü değişiklikler yapılacak.
25 hatta 120 otobüse son
Kabataş-Taksim Füniküler Sistemi'nin devreye girmesiyle mayıs ayından itibaren Eminönü İETT Terminali'nden kalkarak Karaköy sahil yolu güzergâhını kullanan 25 hattaki 120 otobüs kademeli olarak kaldırılacak.
İETT Genel Müdürü Muammer Kantarcı, Kabataş'ta raylı sistem, deniz otobüsü ve karayolu taşımacılığını birleştirecek Aktarma Merkezi oluşturulacağını belirtti. Kantarcı "Mayıs'ta Taksim-Kabataş Füniküleri de devreye girince Atatürk Havalimanı'ndan 4. Levent'e kadar raylı sistemle gitmek mümkün olacak" dedi.
Kadıköy'e de hafif metro temeli
Kadıköy-Kartal Hafif Metro hattının temeli dün atıldı. Başbakan Tayyip Erdoğan törende, "İstanbul'da raylı ve deniz taşımacılığının diğer taşıma sistemleri içindeki payının yüzde 8 olması bizim için büyük ayıp. Ulaşımı tek elde topluyoruz. Deniz taşımacılığını raylı sistemle ve kara toplu taşımacılığıyla bütünleştirecek sistemi gerçekleştiriyoruz" dedi. Erdoğan törende İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'yken hafif metro hattı için büyük gayret sarfettiğini, ancak izin alamadığını hatırlattı.
Beşiktaş sırada
İETT Genel Müdürü Muammer Kantarcı şöyle konuştu: "İstanbul'da otobüsün toplu taşımadaki oranını yüzde 25 seviyesine indireceğiz. Tramvayı Kabataş'tan Beşiktaş'a, sonrasında Gayrettepe'ye kadar uzatmayı planlıyoruz. Ancak Dolmabahçe Sarayı önündeki ağaçları korumamız lazım ve bölgede yer altına da giremiyoruz. Belki burada lastik tekerlekli sistem düşünülebilir."


    http://www.radikal.com.tr/7363027363020

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.