Şahin: DTP'lileri zorla götürmek doğru olmaz

Şahin: DTP'lileri zorla götürmek doğru olmaz
Şahin: DTP'lileri zorla götürmek doğru olmaz

Şahin (solda), Meclis?teki cenaze töreninde Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç?la sohbet etti. FOTOĞRAF: CEM ÖKSÜZ / AA

ANKARA - Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, 29 Eylül’de duruşmaları olan DTP’li milletvekillerinin ifade vermeye polis zoruyla götürülmesini, Meclis’in saygınlığı açısından doğru bulmadığını söyledi.
Danışma Meclisi üyesi Muammer Yazar için Meclis’te düzenlenen cenaze töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şahin, 29 Eylül’de Ankara 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşmaları olan beş DTP’li vekilin durumuyla ilgili, konunun tamamen yargısal bir süreç olduğunu söyledi. Şahin, şöyle konuştu: “Sayın Toptan zamanında özel yetkili Ankara 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi adı geçen milletvekili arkadaşlarımıza tebligat yapılması konusunda bir yazı yazmış. Bunun üzerine de Meclis başkanlığımız, ilgili milletvekillerinin sekreterlerine mahkemeden gelen bu celp yazısını tebliğ etmek istemiş. Zannediyorum iki sekreter bunları almış, diğerleri almamış, iade etmişler. Bu sonuçlar Meclis Başkanlığımızca ilgili ağır ceza mahkemesine bildirilmiş. Dolayısıyla mahkemeden gelen bu yazıyla ilgili Meclis Başkanlığı üzerine düşeni yapmış ve o süreç tamamlanmış. Şu anda Meclis Başkanlığımızın gündeminde bu davayla ilgili başka bir konu yok.”
Şahin, bir gazetecinin DTP’lilerin polis zoruyla götürülmelerinin sözkonusu olup olmayacağına ilişkin sorusuna “Onu Meclis’in saygınlığı açısından doğru bulmam” yanıtını verdi. Şahin, DTP’lilerden henüz görüşme talebinin gelmediğini kaydetti. (Radikal)