Şahin 'gerilla tipi' örgütleniyormuş

Şahin 'gerilla tipi' örgütleniyormuş
Şahin 'gerilla tipi' örgütleniyormuş

Şahin ?örgüt yöneticisi olmak?tan tutuklandı.

İSTANBUL - Ergenekon’un 10. dalgasında gözaltına alınan eski Özel Harekât Başkanvekili İbrahim Şahin’in bilgisayarlarında ele geçirilen şemalardan birinde Ergenekon örgütü içinde gerilla tipi örgütlenme taslağı olduğu öne sürüldü.
İddiaya göre Şahin’in yardımcıları olarak operasyon kapsamında tutuklanan iki üsteğmen vardı. Reşadiyeli olan Şahin’in burada görev yaptığı dönemde tanıştığı üsteğmen Özgür Taylan Kırmızı’yı arayarak, terörle mücadele kapsamında ‘MİT, asker ve polisin’ içinde olduğu bir oluşum kurulduğunu ve bunun Cumhurbaşkanı’nca onaylanacağını, kendisinin de başında olacağını söyledi. Bunun üzerine Kırmızı istediği takdirde Şahin’le birlikte hareket edebileceğini belirtti. Kırmızı daha sonra tanıdığı başka bir üsteğmen Muhammet Sarıkaya’yı arayarak durumdan haberdar ettiği öne sürüldü. İddiaya göre, Şahin’in kurmaya çalıştığı oluşum içinde polisler de yer alıyordu. Örgüt yönetiminden Şahin’e gönderilen ve özel şifrelendirilmiş planlarda her tim için ayrı planlar gönderilmişti.
Ergenekon kapsamında tutuklanan, eski Emniyet Özel Harekât Dairesi Başkanvekili Şahin ‘örgüt yöneticisi’ olmak suçlamasıyla çıktığı mahkemede şu ifadeleri verdi:

Özel harekât dairesini kurdum: PKK Kürt kökenli kardeşlerimi temsil etmeyip Ermeni örgütüdür. 1993’te İçişleri Bakanlığı talimatıyla Özel Harekât Dairesi’ni kurdum.  Susurluk’tan sonra ayrıldım. Ülkenin gidişatını iyi görmediğimden düşüncülerimi anlatmak için kitap yazmaya başladım, yerel TV’lerde de düşüncelerimi anlattım.
‘Ermenileri MİT’e bildirdim’: PKK’nın Ermenilere ait olduğunu işledim. Hüdayi (tutuklu sanık Hüdai Ünlüer) bana Serpil isimli kadından bahsetti. Asıl ismi Matit Sarsanyan olup Erzincan’da altın aradığını, yurtdışından gelen Ermeni yandaşı kişileri barındırdığını anlattı, ben de bunu MİT’ten tanıdığım kişilere iletince ayrıntılı bilgi istendi.  Ayrıca Diyarbakır’da bulunan 7. Kolordu Komutanı Bekir Kalyoncu paşa bu kadın hakkında bilgi istediği için araştırma yaptırıyorduk.
Sivas ile ilgili:? Tomarza’da Ermenilerin aylık toplandığını, bunların sorumlusunun Sivas’ta kuyumculuk yapan birisi olduğunu öğrenince ayrıntılı bilgi alıp istihbarata bildirmek istedim.
Müsteşarlık teklifi: Kimseye karşı saldırı peşinde olmadım. 2008’in son üç ayında Cemil Çiçek, terörle mücadele yeni oluşuma gidileceğini açıklamıştı. Genelkurmay’dan Metin paşa ile Bekir Kalyoncu paşa oluşumun müsteşarlığına getirileceğimi ve hazırlık yapmamı söylediler. Ben de asker, polis ve MİT’in birlikte çalışması halinde başarılı olacağımı anlattım. Oluşumda görev almak üzere önceden özel harekât polislerinden 30 yaş altındaki askerlerden liste hazırladım. Bana, 300 kişi seçeceksin, dediler. Bu listeyi oluşturuyordum. Ele geçen S1 buna ilişkindir. Tanıdığım koruculardan Aktütün taburuna saldırı olacağını 20-25 gün önceden öğrendim, MİT’te tanıdığıma bildirdim. İstanbul’daki evimde krokiler ve suikast planları ele geçirildiği söyleniyor. Lav silahının bulunduğu söyleniyor. Benim bunlarla bir ilgim yok.” (Radikal)?