@ismailsaymaz

Şahin, örgüt içinde örgüt kurmuş

Şahin, örgüt içinde örgüt kurmuş
Şahin, örgüt içinde örgüt kurmuş

*7 Ocak?taki son operasyonda gözaltına alınan isimler arasındaki, emekli Orgeneral Kemal Yavuz dün mahkemede ifade verdikten sonra serbest bırakıldı.
*Eski YÖKBaşkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz de ifade verdikten sonra savcılıkça bırakılan isimlerden. Gürüz, gazetecilerin ısrarlı sorularına karşın konuşmadı. FOTOĞRAFLAR: AHMET DUMANLI / AA

Ergenekon'un 'Susurlukçu' ismi İbrahim Şahin, 'Ergenekon terör örgütünün amaçları doğrultusunda örgüt kurup yönetmek' iddiasıyla tutuklandı. Dört asker de 'örgüt üyeliği'nden hapiste
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Ergenekon soruşturmasının 10. dalgasında gözaltına alınan 33 zanlıdan dördü muvazzaf asker 15’i tutuklandı.. Emekli orgeneraller ile eski YÖK Başkanı Kemal?Gürüz serbest bırakılırken, eski Özel Harekât Dairesi Başkanı İbrahim Şahin’in ‘Ergenekon terör örgütünün amaç ve doğrultusunda faaliyette bulunmak için örgüt kurup yönettiği’ gerekçesiyle tutuklandığı belirtildi. Üç zanlının sorgusu ise gazetemiz baskıya girerken sürüyordu.
7 Ocak Çarşamba günü 11 ilde yapılan Ergenekon operasyonunda toplam 33 kişi gözaltına alınmıştı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorguları tamamlanan zanlılar daha sonra soruşturmanın yürütüldüğü Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. 33 zanlının durumları şöyle:

Muvazzaf subaylar tutuklu
Operasyonda altı muvazzaf (görevdeki)?subay gözaltına alınmıştı. Bunlardan albaylar Cengiz Köylü ve Mustafa Koç, üsteğmenler Taylan Özgür Kırmızı ve Muhammet Sarıkaya ‘Ergenekon terör örgütüne üye olmak’ suçlamasıyla tutuklandı ve Hasdal Askeri Cezaevi’ne konuldu. Kurmay Albay C.H. ile Binbaşı E.Ç. ise savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. 

Daha ıssız yerler var
İbrahim Şahin önceki akşam tutuklanarak, Metris Cezaevi’ne konuldu. Şahin’in ‘Ergenekon terör örgütünün amaç ve doğrultusunda faaliyette bulunmak için örgüt kurup yönettiği’ gerekçesiyle tutuklandığı belirtildi. Şahin’in, evinde ele geçirilen kroki ve suikast planlarıyla bir ilgisinin olmadığını belirttiği ve üzerindeki yazıların da kendisine ait olmadığını söylediği öğrenildi. Şahin’in, evinde ele geçirilen krokilerdeki yerlerde bulunduğu iddia edilen lav silahları ile ilgili de “Böyle bir şey yapmam. Niye oraya gömeyim? Elmadağ’da daha ıssız yerler var, oraya gömerdim” dediği öne sürüldü.
Şahin’in yanı sıra Sivas’ta gözaltına alınan Ersin Dönerci, Oğuz Bulut, Kayseri’de gözaltına alınan Fatma Cengiz, işadamı Hüdai Ünlüer, Mehmet Koral, Oğuzhan Sarıoğlu, Yaşar Oğuz Şahin ve Fahri Kepek tutuklandı.
Operasyonun ağır toplarından eski MGK Genel Sekreteri Tuncer Kılınç ile emekli Kurmay Albay İlyas Çınar önceki gece savcıya ifade verdikten sonra adli kontrol uygulamasına tabi tutulmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme ‘adli denetim’e gerek görmeden Kılınç ve Çınar’ı serbest bıraktı. Önceki gece serbest bırakılanlardan biri de Bedrettin Dalan’ın oğlu Barış Dalan’dı. İzmir’de gözaltına alınan emniyet amiri Engin Erkılıçoğlu, Özkan Bektaş, Erdal Şahin, Coşkun Umur, İlhami Ümit Handan ve Bekir Çelik de önceki gece savcılıkta serbest bırakıldı. Prof. Gürüz de ifadesi alındıktan sonra savcılıktan serbest bırakıldı.

Yavuz ve Şenel de serbest
Emekli orgeneral Kemal Yavuz savcılık sorgusundan sonra serbest bırakıldı. ‘Terör örgütü üyesi olmak’ suçundan tutuklanması istenen eski MGK Adli Müşaviri emekli orgeneral Erdal Şenel ve emekli Albay Hüseyin Vural mahkemece serbest bırakıldı. Şenel’e yurtdışına çıkış yasağı konuldu.
‘Biz Kaç Kişiyiz Platformu’ yöneticilerinden Hasan Ataman Yıldırım, Bağımsız Cumhuriyet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Engin Aydın tutuklandı. Prof. Dr. Yalçın Küçük’le avukatlar Levent Göktaş ve Hüseyin Buzoğlu da tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi, sorguları gazete baskıya girdiğinde sürüyordu. Küçük’e dört kez Türk vatandaşı olup olmadığının sorulduğu öğrenildi. Küçük’e 1998 öncesi faaliyetleri ve Abdullah Öcalan’la ilişkisi soruldu.