Şahin, sistematik işkenceyi 'külliyen' reddetti

Cezaevlerindeki işkence ve kötü muamele iddiaları DTP'lilerle Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'i karşı karşıya getirdi.
TBMM Genel Kurulu'nda, Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İzleme Kurulları'nın yapısını değiştiren tasarının önceki geceki görüşmelerinde DTP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, F tipi cezaevlerindeki uygulamaları eleştirdi.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Cezaevlerindeki işkence ve kötü muamele iddiaları DTP'lilerle Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'i karşı karşıya getirdi.
TBMM Genel Kurulu'nda, Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İzleme Kurulları'nın yapısını değiştiren tasarının önceki geceki görüşmelerinde DTP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, F tipi cezaevlerindeki uygulamaları eleştirdi. "Sistematik işkence yapılan cezaevi Türkiye'dedir denirse, bunu külliyen reddederim" diyen Şahin, DTP'lilere şöyle seslendi:
"Hangi cezaevinde kime, kim tarafından ve ne zaman işkence yapılmıştır? Geçmişte cezaevlerinde olumsuz uygulamalar olabilir ama Türkiye, o Türkiye değildir... Türkiye'nin kurumları hakkında, elde hiçbir delil olmadan uluorta konuşmak, bu parlamentoya saygısızlıktır. Devletimiz o kadar şefkatlidir ki kendisine kurşun sıkanlara dahi o cezaevlerinde insanca davranmaktadır."
DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, asıl saygısızlığın, gerçekleri
örtbas etmek olduğunu söyledi:
"Bir hafta önce Tekirdağ Cezaevi'nde yatan Erdal Özdoğan işkence görmüştür, iki ay önce, Sincan Cezaevi'nden Kırıkkale Cezaevi'ne sevk olmuştur.
Sevk edilenler işkence görmüşlerdir. Çabalarımız sonucu, bunların sorumluları görevden uzaklaştırılmıştır. Bakın, bu da iyi bir durumdur."
Sincan Cezaevi'nde bulunan Erol Zavar'ın dokuz kez ameliyat olduğunu ve şimdi ölümün sınırında bulunduğunu anlatan Birdal, bir annenin, bu cezaevindeki oğlunu dokuz aydır göremediğini ileri sürdü. Birdal, "Annelerin acılarını niye paylaşmayalım? Annelerin gözyaşının rengi yok" dedi. "Ya şehit anneleri?" diye laf atılması üzerine Birdal, "Elbette... Hiçbir anne ağlamasın, acı yaşamasın" yanıtını verdi.
Uras: Sizin için eşik sayı ne?
ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, Şahin'e, "Sayın Bakan, kaçıncı sayıdan sonra sistematik işkence olacak? 347, 348, 16, 15..." sorusunu yöneltti ve bazı iddiaları gündeme getirdi. Şahin ise Birdal'ın 'zaman ve mekân isimleri' verdiğini belirterek, "Bütün bunları ihbar kabul ediyorum. Bakanlığın ilgili birimlerinden, bu konuların üzerine gitmelerini ve sonucu bildirmelerini isteyeceğim" dedi. 'İşkenceye sıfır tolerans' sözünün lafta kalmayacağını vurgulayan Şahin, "Adalet teşkilatında ve ceza tutukevlerinde çalışan herkesin hiç yanlış yapmayacak kişilerden oluştuğunu iddia edemem. Yanlış yapan olabilir" diyerek, yapılacak her türlü ihbarı değerlendirme sözü verdi.