Şahin: Yargı darbeyi yargılar

Şahin: Yargı darbeyi yargılar
Şahin: Yargı darbeyi yargılar

Mehmet Ali Şahin Baykal?a yanıt verdi.

İSTANBUL - Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Ergenekon operasyonlarıyla ilgiyi savcıların ve Türk yargısının darbe yaptığının iddia edildiğini belirterek, “Türk yargısı darbe yapmaz darbe yapanları yargılar” dedi.
İstanbul’da bulunan Şahin gazetecilerin sorusu üzerine isim vermeden CHP lideri Deniz Baykal’ın ‘yargı darbesi’ şeklindeki sözlerini şöyle değerlendirdi: “Türk yargısı darbe yapmaz darbe yapanları veya darbe yapmaya teşebbüs edenleri yargılar. Lütfen bu ittihat terakkici düşünceleri artık Türkiye geride bıraksın.”
Bir gazetecinin, ‘ÇYDD’ye   operasyonda burs verilen öğrencilerin bilgilerinin alındığı ve derneğin burs veremeyeceğini açıkladığını’ hatırlatması üzerine Şahin derneğin tüzel kişiliğinin ve çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Gazetecinin, mahkemenin ‘Ergenekon Terör Örgütü denilmeyeceği yönünde’ karar aldığını, ancak arama emrinde bu tanımı kullandığını söylemesi üzerine Şahin, kendisinin savcıların uygulamaları ile ilgili düzeltme görevine haiz olmadığını söyledi.
DTP lideri Türk’ün DTP’lilere yönelik operasyonun talimatını Başbakan’ın verdiğine dair sözlerine de Adalet Bakanlığı’ndan yazılı açıklamayla yanıt verildi: “Hiç kimsenin Cumhuriyet savcılarına soruşturma başlatılması ya da operasyon düzenlenmesi gibi bir emir veya talimat vermesi söz konusu olamaz.” (Radikal)