Şahin'den 'Derin Haber'

Hararetli tartışma programlarının ilgi gördüğü Türkiye'de televizyon haberciliğinin duayenlerinden gazeteci-yazar Haluk Şahin, sansasyon ve propaganda kaygısından uzak, alternatif bir programla izleyicilerle buluşuyor.

İSTANBUL - Hararetli tartışma programlarının ilgi gördüğü Türkiye'de televizyon haberciliğinin duayenlerinden gazeteci-yazar Haluk Şahin, sansasyon ve propaganda kaygısından uzak, alternatif bir programla izleyicilerle buluşuyor. Bu akşamdan itibaren
her cuma günü saat 22.00'de tv8'de yayımlanacak olan 'Derin Haber' adlı program, benzerlerinden çok farklı özelliklere sahip.
'Ararat' ve Atatürk
Şahin'e göre enformasyon bolluğu içinde
'haber tutması'ndan şikâyetçi olanların aradığını bulacağı 'Derin Haber'in ilk geceki tartışma konusu 'Geceyarısı Ekspresi'nden bile çok sorun çıkaracağı söylenen 'Ararat' ile bir türlü çekilemeyen
'Atatürk' filmi. Şahin, programda o haftanın
önemli bir haberini derinlemesine inceleyeceklerini söyledi. Şahin, "Derin Haber, her hafta enformasyon bolluğuna, sudan ve sabun köpüğünden tartışma programlarına karşı alternatif olacak. Çünkü o programları seyrettikten sonra kafamız daha da karışıyor. Halbuki 'Derin Haber' kafalarda netlik sağlamayı amaçlıyor. Sansasyon ve alkış peşinde değil, aydınlık peşinde bir program olacak" dedi.
Çağın en önemli özelliğinin enformasyon bolluğu olduğunu vurgulayan Şahin, her tarafımızdan akıp giden haberlerden pek azının anlaşılır hale getirilebildiğini ifade etti. Şahin, "Müthiş bir bilgi bombardımanına mustaribiz. Yolculuk yapanları nasıl otobüs ve uçak tutarsa, bizi de haber tutuyor, sersemliyoruz" diye konuştu.
Uzmanlarla tartışılacak
Şahin, 'Derin Haber'le ilgili şu bilgileri verdi: "Enformasyon çağında sürekli haber bombardımanı var. O kadar çok haber başımızdan boca ediliyor ki şaşıp kalıyoruz. Görüşlerimizi toparlayamıyor, pek çok önemli konunun yüzeysel biçimde gözlerimizin önünden geçip gitmesine izin veriyoruz.
'Derin Haber'i işte bu sersemletici duruma karşı bir çare olarak hazırlıyoruz. Ele aldığımız habere dört bir yönüyle ve medyadaki yansımalarıyla baktıktan sonra görgü tanıklarıyla, uzmanlarıyla tartışacağız. Amacımız, en karmaşık haberleri bile anlaşılır bir hale getirebilmek." Bu geceki programda, medyada 'Geceyarısı Ekspresi'nden bile fazla sorun çıkarır' diye nitelendirilen Atom Egoyan'ın 'Ararat' adlı filmiyle bir türlü çekilemeyen 'Atatürk' filmi tartışılacak.
Programın konukları reklamcı Alinur Velidedeoğlu, Amerika'daki Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı Egemen Bağış ve Atatürk filminin yapımcısı Zelva Olivier.
programın haber program müdürü Aziz Yavaş, yönetmeni Meltem Acun, yapımcısı
ise Meral Gündoğdu.