Şahin'in krokisinden cephanelik çıktı

Şahin'in krokisinden cephanelik çıktı
Şahin'in krokisinden cephanelik çıktı
Susurluk hükümlüsü İbrahim Şahin'in evinde ele geçirilen krokiye göre ODTÜ'ye ait ormanlık arazide kazı çalışması başlatıldı. İlk gelen bilgilere göre arazide çok sayıda silah, muhimmat ve bomba bulundu. 30 kadar bombanın içerisinde TNT kalıpları, üç havan, ve plastik patlayıcılar bulunuyor. Silahların Susurluk sanığı İbrahim Şahin'in evinde yapılan aramada ele geçirilen kroki sayesinde bulunması ve bölgede daha önce faili meçhul cinayetler işlenmesi nedeniyle cephanelikle Susurluk davası arasında bağlantı olduğu iddia ediliyor

 

ANKARA - Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınan Özel Harekat Dairesi eski Başkanvekili İbrahim Şahin’in evinde ele geçirilen kroki üzerine polisin Gölbaşın’daki arazisinde yaptığı kazıda silah ve mühimmat bulundu.
Şahin’in evinde ele geçirilen kroki doğrultusunda dün gece yapılan kazılara bu sabah yeniden devam edildi.  Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınan Özel Harekat Dairesi eski Başkanvekili İbrahim Şahin’in evinde ele geçirilen kroki üzerine polisin Gölbaşı’nda yaptığı aramalarda lav silahı ve TNT kalıpları ele geçirildi. 

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, önceki gün Ankara’da gözaltına alınan eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin’in evindeki aramalarda elde edilen bilgi ve belgelerin ışığında, dün saat 18.00’de Gölbaşı ilçesi girişindeki ormanlık arazide başlattığı arama çalışmalarının ardından bulunan mühimmatların envanterini çıkarma işlemi başladı.
Arama kazılarında, toprağın yaklaşık 20-25 santimetre altında bulunan iki poşet içerisindeki çok sayıda merminin tamamının 9 milimetre çapındaki tabancalara ait olduğu belirtilirken, 2 adet lav silahı ile seri numaralarının bir bölümü tahrip edilmiş 10 adet el bombasının yanı sıra 10 adet eğitim amaçlı kullanılan ve renkli duman çıkaran sis bombasının da bulunduğu bildirildi.
Ayrıca aramalar sırasında bir kutu içerisinde bulunan patlayıcı maddenin ise aydınlatma mayını olduğu değerlendirildi.
Mühimmatların, kriminal polis laboratuvarınca incelendikten sonra İstanbul’a gönderileceği kaydedildi. 
 

GÖLBAŞI’NDAKİ KAZILAR DURDURULDU

Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınan Özel Harekat Dairesi eski Başkanvekili İbrahim Şahin’in evinde ele geçirilen kroki üzerine polisin Gölbaşın’daki arazisinde yaptığı kazı çalışmaları durduruldu. Polisin kazı yapılan bölgeyi çevirdiği emniyet şeritleri kaldırılırken, ele geçirilen patlayıcı ve silahların incelenmek üzere İstanbul’a gönderildiği öğrenildi. Arazide yapılan kazılarda, 30 yakın bomba çeşidi bulunurken, şu an için yalnızca büyük silahlar ortaya çıkarıldı.

EL BOMBALARINDA SERİ NUMARASI YOK 

Öte yandan, kazılarda çıkarılan el bombalarının seri numarasının silindiği ortaya çıktı. Yetkililer, bombalarda seri numaralarının olmamasının yapılacak balistik incelemeyi olumsuz yönde etkileyeceğini bildirdiler.
Yetkililer konu ile ilgili resmi bir açıklama yapmazken, kazıda kayıp Susurluk silahlarının arandığı biliniyor. Kazıda Susurluk davasına konu olan faili meçhul cinayetlerde kullanılmış silahların da arandığı belirtiliyor.


GÖZLER GÖLBAŞI’NDA İŞLENEN FAİLİ MECHUL CİNAYETLERE ÇEVRİLDİ

Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınan Özel Harekat Dairesi eski Başkanvekili İbrahim Şahin’in evinde ele geçirilen kroki üzerine polisin Gölbaşı’ndaki patlayıcı, bomba, silah ve mühimmat bulması gözleri Susurluk olayı öncesinde bölgede işlenen cinayetlere çevrildi.
Susurluk davasına konu olan ve Gölbaşı’nda işlenen önemli faili meçhul cinayetlerden en önemlisi Kürt kökenli olduğu bildirilen avukat Yusuf Ekinci’nin öldürülmesiydi. Ekinci, polisin arama yaptığı bölgeye yakın bir yerde 25 Şubat 1994’te ölü olarak bulunmuştu. Aradan yıllar geçmesine karşın bu cinayet aydınlatılamadı.
Yine Susurluk öncesi kamuoyunda en fazla tartıştıran faili meçhul cinayetlerden bir de emekli binbaşı Cem Ersever ve sevgilisinin öldürülmesiydi. Susurluk olayının kilit faili meçhul cinayetleri arasında yeralan Cem Ersever’de Gölbaşı ile ilişkilendirilmişti. Ancak Ersever’in cesedi 4 Kasım 1993’te elleri arkadan bağlanmış ağzı bantlı kafasına iki kurşun sıkılmış cesedi Elmadağ ilçesi çıkışında kireç ocaklarında bulunmuştu.
Susurluk olayının kilit ismi İbrahim Şahin’in evinde bulunan krokiler çerçevesinde ODTÜ arazisi ile Belediye sınırlarının kesiştiği noktada yapılan kazıda ortaya çıkan silah ve mühimmatın bu cinayetlerle bağlantısı olup olmadığı kuşkularını akla getirdi. (anka, dha)