Şahin'in krokisiyle silah arandı

Şahin'in krokisiyle silah arandı
Şahin'in krokisiyle silah arandı

İbrahim Şahin?in evinde bulunan krokiyle Gölbaşı?na gelen polis, dedektör köpek, kazma kürek ve iş makinasıyla arama yaptı. Fotoğraf: Ümit Kozan / dha

Şahin'in evinde bulunan krokiyle Gölbaşı'nda arazide silah ve mühimmat araması yapıldı

ANKARA - Ergenekon soruşturması kapsamında önceki gün gözaltına alınan eski Özel Harekatçı İbrahim Şahin’in evinde ele geçirilen bir kroki üzerine, Ankara’nın Gölbaşı ilçesi girişinde silah ve mühimmat bulmak için arazi araması yapıldı. Sivas’ta önceki gün gözaltına alınanların evlerinde Şahin’le çekilmiş fotoğraflar ele geçirildi.
Susurluk davasında hüküm giydikten sonra ‘hafıza kaybı’ iddiasıyla cezası affedilen İbrahim Şahin’le ilgili Ergenekon soruşturmasında da yeni iddialar ortaya çıkıyor. Şahin’in evinde bulunan bilgi ve belgelerin ışığında Ankara-Gölbaşı yolu üzerindeki ODTÜ arazisi içinde bulunan bir alanda silah ve muhimmat olabileceği değerlendirildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri dün akşam arazide arama başlattı. Ankara Valiliği’nde alınan özel bir izin sonrasında güvenlik çemberine alınan alan bölgede patlayıcı madde detektör köpeği tarafından arama başlatıldı. Emniyet kaynakları söz konusu alan içerisinde herhangi bir silah veya mühimmat tespit edilmesi durumunda kazı yapılacağını belirti. Gazetemiz baskıya girdiğinde aramalar sürüyordu.
Önceki günkü operasyonun Sivas ayağında da ilginç bilgiler elde edildi. Gözaltına alınan 10 kişinin sorguları Sivas’ta sürerken, zanlıların Sivas Ermeni Cemaati Temsilci Minas Durmaz Güler’e yönelik suikast planının, yapılan istihbarat çalışmaları sonucunda ortaya çıktığı belirtildi. Zanlıların Güler’e yönelik planlanan suikastten dolayı kentte tutuldukları ve sadece ikisinin İstanbul’a gönderilmesinin beklendiği ifade edildi. Polisin, Ermeni Cemaatinin Sivas Temsilciliğini yapan kuyumcu Minas Durmaz Güler’in Kurban Bayramı’nda öldürüleceği ihbarını alarak harekete geçtiği ve Güler’i yakın korumaya aldığı öğrenildi. 

Sivas’ta Şahin izi
Sivas Ermeni Cemaati Temsilcisi Minas Durmaz Güler’in Sivas’ta az sayıda bulunan cemaatinin hakları ile ilgili çalışmalar yaptığı belirlendi. Güler’in 2007 yılı Ocak ayında İstanbul Ermeni Patrik Vekili Aram Ateşyan ile birlikte Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın’ı ziyaret ederek, Paşabahçe yolu üzerinde bulunan Maşatlık’taki Ermeni mezarlığının düzenlenmesi ile ilgili yardım istediği ve bir takım faaliyetler yaptığı öğrenildi.
Zanlılar arasında Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim üyelerinden Doç.Dr. Mehmet Akyazı, eski Sivas Ülkü Ocakları başkanları Bekir Çelik ve Oğuz Bulut ile eski MHP il yöneticilerinden İbrahim Budaklı’nın da yer aldığı belirtildi. Zanlılarlın evlerinde ise İbrahim Şahin ile birlikte çektirilmiş fotoğraflar da bulundu. (dha, aa)