'Şahin'in suikast planı dinlemeye takıldı' iddiası

'Şahin'in suikast planı dinlemeye takıldı' iddiası
'Şahin'in suikast planı dinlemeye takıldı' iddiası

Sivas?ta gözaltına alınan üç kişi İstanbul?a gönderilirken dokuz zanlı serbest kaldı.Serbest kalanlar bozkurt işareti yapmıştı. FOTOĞRAF: GÖKHAN CEYLAN / DHA

SİVAS - Ergenekon’da Sivas’ta gözaltına alınarak İstanbul’a gönderilen üç kişiden Ersin Dönenci’nin, eski Özel Harekât Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin’le suikast planları konusunda sık sık görüştüğü öne sürüldü.?Dönerci’nin Sivas’taki Ermeni cemaati temsilcisi, kuyumcu Minas Durmaz Güler’e yönelik suikastın detaylarını İbrahim Şahin ile görüşmesi sonucu teknik takibe takıldığı ve suikastın önlendiği öne sürüldü.  Telefon dinlemesinde Dönerci’nin, Minas Durmaz Güler’in işe gidiş geliş saatlerini, gittiği yerleri ayrıntılı olarak Şahin’e ilettiği iddia edildi.
Gözaltına alındıktan sonra getirildiği Sivas Emniyet Müdürlüğü’nde ifade vermeyen ve yöneltilen tüm soruları yanıtsız bırakan Ersin Dönerci’nin, İbrahim Şahin’le Kayseri’de buluştuğu da iddialar arasında yer aldı. Ersin Dönerci ile birlikte İstanbul’a gönderilen zanlılar eski ülkü ocakları başkanları Bekir Çelik ve Oğuz Bulut’un da İbrahim Şahin’le ilişkisi olduğu öğrenilmişti. Şahin’in, Minas Durmaz Güler’e suikast işini önce Çelik ve Bulut’la konuştuğu, onların kabul etmemesi üzerine Ersin Dönerci’yi seçtiği iddia edildi. İbrahim Şahin’e ait olduğu iddia edilen ‘Glock’ marka tabancayı, sahibinin polislere teslim ettiği ortaya çıktı. Bu kişinin, tabancayı Şahin’den aldığını söylediği, son yaşanan olaylardan sonra korkarak polise teslim ettiği kaydedildi. (dha)