Şahmuratlı, güneşi zapt etti

Şahmuratlı, güneşi zapt etti
Şahmuratlı, güneşi zapt etti

Yozgat?ın Şahmuratlı Köyü kullanılmış çanak antenden güneş ocağı üretmek için proje geliştirdi. Projeye BM 35 bin dolar destek sağladı. 130-140 dereceye kadar ısınan ocakta yaprak sarma dahil her şey pişebiliyor. FOTOĞRAFLAR: HARUN GÖKÇEOĞLU / DHA

YOZGAT - Orta Anadolu’da küçük bir köy, kullanılmayan televizyon çanak antenlerinden güneş ocağı geliştirmek üzere proje geliştirdi. Şahmuratlı Köyü’nün projesi için Birleşmiş Milletler (BM) fonundan 35 bin dolar kaynak sağlandı.
Yozgat’ın Sorgun ilçesi Şahmuratlı Köyü, hem geri dönüşüm hem de enerji tasarrufu konusunda örnek bir proje başlattı. Şahmuratlı Köyü Kerkenesi Harabeleri Tanıtma, Güzelleştirme, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Osman Muratdağı geliştirilen projeyi şöyle anlattı:
“Köyümüzde Kerkenes kazı ekibinden mimar Françoise Summers’ın önderliğinde yenilenebilir enerji konusunda birçok çalışmalar yürütüyoruz. Kullanılmayan çanak antenlerin güneş ocağı yapılması konusundaki proje, Summers’ın girişimiyle Özge Gökçe tarafından geliştirildi. Projeyle ilgili Birleşmiş Milletler’in ilgili birimlerine başvuru yapıldı ve olumlu sonuçlar alındı. Projenin Ankara Temsilciliğini Asuman Korkmaz yapıyor. 35 bin dolarlık kaynakla güneş ocaklarını geliştirip, güneşin yönüne göre hareket edebilen ocak üreteceğiz. Ayrıca damlama sulama ve güneşle kurutma sistemlerini de geliştireceğiz.”
Güneş ocakları, güneş ışınlarını tek bir noktada toplayıp yüksek ısı elde edilmesi  esasına göre çalışıyor. Bu yolla, güneş ışığından başka hiçbir kaynağa gerek duymaksızın, ocağın odağına yerleştirilen tencere 130-140 dereceye kadar ısıtılabiliyor. Güneş ocakları Çin ve Hindistan’da yoğun olarak kullanılıyor. (aa, Radikal)