Şahsa özel 'com. tr.' geldi

Türkiye'de 'tr' uzantılı adresleri tescilde tek yetkili kurum olan ODTÜ Alan Adı Yönetimi (Domain Names Systems-DNS)...

ANKARA - Türkiye'de 'tr' uzantılı adresleri tescilde tek yetkili kurum olan ODTÜ Alan Adı Yönetimi (Domain Names Systems-DNS), bugüne kadar sadece ünlülere verilen isim ve soyisimden oluşan 'com.tr' uzantılı internet adreslerini, 7 Şubat'tan itibaren herkese verecek.
İnternet Kurulu DNS Çalışma Grubu ve Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül, DNS Yönetimi'nin Türkiye internetini büyütmek ve kullanımı artırmak üzere alan adı tescilinden bir dizi yenilikler üzerinde çalıştığını belirtti. Akgül, bu çerçevede bugüne kadar sadece sanatçılara ve ünlü işadamlarına verilen isim ve soyisimden oluşan 'com.tr' uzantılı adresleri artık nüfus cüzdanı örneğini gönderen herkesin alabileceğini belirterek şu bilgileri verdi:
"Gelen talepler doğrultusunda 'com.tr' uzantılı isim ve soyisimden oluşan internet adreslerini tescil edeceğiz. 'com.tr' uzantılı isim ve soyisim adresleri sadece gerçek kişilere verilecek ve yıllık kullanımı 25 milyon lira olacak. Daha önce isim ve soyisim kombinasyonlarının name.tr, biz.tr ve info.tr uzantılarıyla alınabiliyordu. Bu kombinasyonların yıllık kullanımı 5 milyon lira."


    http://www.radikal.com.tr/7353957353950

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.