'Sahte belgeyi üretenler yakalansın'

'Sahte belgeyi üretenler yakalansın'
'Sahte belgeyi üretenler yakalansın'

Dursun Çiçek ?İrtica ile Mücadele Belgesi?nde imzası bulunması nedeniyle tutuklanmış ve bir gün içinde serbest bırakılmıştı. FOTOĞRAF: DHA

Genelkurmay'ın bilgilendirme toplantısında asker 'İrtica ile Mücadele Belgesi'yle ilgili konuştu: 'Sahte belgeyi üretenler yargılansın.' Belgeyle ilgili dokuz polisin ifadesi alındı
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, Albay Dursun Çiçek tarafından hazırlandığı öne sürülen ancak askeri ve sivil savcılık tarafından yapılan soruşturma sonucunda sahte olduğu tespit edilen İrticayla Mücadele Eylem Planı’nı üreten ve sızdıranların adalet önüne çıkarılmasını beklediklerini açıkladı. Bu arada belgeyle ilgili olarak dokuz polisin savcılık tarafından ifadelerinin alındığı öğrenildi.
Uzun bir aradan sonra yapılan dünkü toplantıyla birlikte Genelkurmay’daki haftalık bilgilendirme toplantılarına Tuğgeneral Metin Gürak’ın yanı sıra Genelkurmay Genel Sek-reteri Tümgeneral Ferit Güler ve Adli Müşavir Tuğgeneral Hıfsı Çubuklu da katılmaya başladı. Haftalık Bilgilendirme Toplantısı’nda ‘AKP ve Fethullah Gülen’i bitirme planı’ gündemdeydi.
Tuğgeneral Metin Gürak, 12 Haziran 2009’da ‘Demokrasiye Komplo Planı’ başlığıyla Taraf Gazetesi tarafından yayımlanan ve AKP ile Fethullah Gülen cemaatini bitirmeye yönelik olduğu iddia edilen belgeyle ilgili  konuştu. Askeri savcılığın soruşturması sonucu belgenin Genelkurmay’da üretilmediğinin tespit edildiğini belirten Gürak belgenin sahte olarak tanzim edilmesine ilişkin soruşturmanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, bunun soruşturma dosyasından sızdırılması ve bir gazetede yayımlanmasıyla ilgili soruşturmanın ise Kadıköy Başsavcılığı tarafından yürütülmesine yönelik olarak, 7 Ağustos 2009’da yetkisizlik kararı verdiği öğrenilmiştir. TSK, özellikle iddia edilen belgeyi maksatlı olarak üreten ve basın organlarına sızdıran kişilerin tespit edilmelerini ve  adalet önüne çıkarılmalarını beklemekte, gelişmeleri yakından takip etmektedir.”
Tuğgeneral Çubuklu da soru üzerine, “Zaman zaman basında farklı bilgiler yer alıyor, bu bilgileri bertaraf etmek ve bu işin,  Genelkurmay Başkanımızın basın toplantısında da söylediği gibi, takipçisi olduğumuzu belirtmek için açıklama ihtiyacı duyduk” dedi.

İddialara yanıt
27 Mayıs’ta Hakkâri’de altı askerin yerleştirdiği mayın patlaması sonucu şehit olduğu iddiaları hakkında Tuğgeneral Çubuklu soruşturma neticesinde eylemin ‘ölümle sonuçlanan terör olayı’ kapsamında değerlendirildiği bilgisini verdi.
Tuğgeneral Çubuklu, Elazığ’da nöbette uyuyan eri cezalandırmak için bir teğmenin, söz konusu erin eline pimi çekilmiş bir el bombası vermesi ve bombanın patlaması sonucu dört askerin şehit olmasıyla ilgili ise  “İddianamenin tamamlandığını ve ilk duruşmanın 14 Ekim 2009’da yapılacağını anlattı.
Toplantının ikinci bölümünde Gürak, PKK’nın 13 Nisan 2009’dan itibaren ‘sözde eylemsizlik dönemi’ ilan ettiğini belirtirken aslında eylemlerini ve saldırılarını sürdürdüğünü örneklerle açıkladı.
Avukat Serdar Öztürk’ün ofisinde söz konusu belgenin ele geçirildiği gün yapılan aramaya katılan, Ankara Terörle Mücadele Şubesi’nde görevli dokuz polisin ağustos ayında  Memur Suçlarını Araştırmakla Görevli Savcı’ya ifade verdiği öğrenildi. Polisler ifadelerinde, avukatın bürosunda savcı talimatıyla   arama yaptıklarını ve arama sonucunda el konulan malzemenin listelendiğini söyledi.