Sahte çürük raporu alan 550 kişiye operasyon

Ankara İl Jandarma Alay Komutanlığı, daha önce aralarında bir albayın bulunduğu 20 kişinin tutuklandığı sahte çürük raporu operasyonunun ikinci ayağında, askere gitmemek için sahte çürük raporu alan 550 kişiye operasyon düzenledi.

ANKARA - Ankara İl Jandarma Alay Komutanlığı, daha önce aralarında bir albayın bulunduğu 20 kişinin tutuklandığı sahte çürük raporu operasyonunun ikinci ayağında, askere gitmemek için sahte çürük raporu alan 550 kişiye operasyon düzenledi. Operasyonun ilk gününde, sekiz ilde 79 kişi gözaltına alındı.
Ankara İl Jandarma Alay Komutanlığı, engeli olmadığı halde askere gitmek istemeyenlere parayla sahte çürük raporu düzenleyen bir şebekeye yönelik geçen ocak ayında operasyon başlatmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü operasyon kapsamında, aralarında Mamak Askerlik Şubesi Başkanı Albay Murat D. ile Kütahya Devlet Hastanesi'nde görevli Astsubay Aytekin D.'nin de aralarında bulunduğu 28 kişi gözaltına alınmıştı. Aralarında Albay Murat A. ve Astsubay Aytekin D.'nin de bulunduğu 20 kişi mahkemece tutuklanarak cezaevine konulmuştu.
Sıra rapor alanlarda
Edinilen bilgiye göre; Ankara İl Jandarma Alay Komutanlığı, operasyonun ikinci ayağında, söz konusu şebekeden parayla sahte çürük raporu alan yaklaşık 550 kişi olduğunu belirledi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla dün harekete geçen jandarma, sekiz ilde 79 kişiyi gözaltına aldı. Operasyon kapsamında, sahte çürük şebekesiyle ilişkisi olan ve şebekeden sahte çürük raporu alan yaklaşık 550 kişinin gözaltına alınacağı öğrenildi.
Aralarında bazı işadamlarının da bulunduğu listede adı yer alanların, engelleri olmadığı halde çürük raporu alarak askere gitmemek için söz konusu şebekeye 40 ile 70 bin YTL arasında para ödedikleri bildirildi.