Sahte ehliyetçiye amorti!

Bakırköy'deki beş sürücü kursundan 1997 yılında aldıkları ehliyetleri iptal edilen 8 bin 945 kişiye yeni bir şans doğdu. Bir defaya mahsus yapılacak sınavda başarılı olanlar tekrar ehliyetlerini alabilecek.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Bakırköy'deki beş sürücü kursundan 1997 yılında aldıkları ehliyetleri iptal edilen 8 bin 945 kişiye yeni bir şans doğdu. Bir defaya mahsus yapılacak sınavda başarılı olanlar tekrar ehliyetlerini alabilecek.
İstanbul Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı olan Atilla, Aylin, Doğan, Özgür ve Löm adlı özel motorlu taşıt sürücü kurslarından 1997 yılında 8 bin 945 kişi ehliyet aldı. Ancak yapılan bazı şikayetler üzerine inceleme başlatan Milli Eğitim Bakanlığı'nın görevlendirdiği müfettişleri sınav kâğıtlarında oynama yapıldığını, puanların yükseltildiğini, sahte rapor ve belgelerle özürlülerin sınava alındığını ve okuma yazma bilmeyenlere ehliyet verildiğini belirledi. Bunun üzerine 16 Aralık 1998'de ehliyetlerin iptaline karar verildi. Ancak verilen karar ancak 2004 yılında uygulamaya konulabildi. Yani 6 yıl boyunca 8 bin 945 kişi geçersiz ehliyetle trafikte dolaştı. Birçok mağdur hakkını mahkemelerde aramak istese de, yapılan başvurular bir sonuca ulaşamadı.
Bir defaya mahsus sınav hakkı
İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ehliyeti iptal edilenleri 12 Şubat 2005 günü bir defaya mahsus olmak üzere sınava tabi tutacağı açıklandı. Sınav Bahçelievlerler Kuleli İlköğretim Okulu'nda yapılacak. Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri sınava katılacak kursiyerlerin, sertifika aldıkları kurslarla irtibata geçerek en geç 7 Şubat 2005 tarihine kadar başvuralarını yapmaları gerektiğini belirtti. Yetkililer kapanan LÖM Sürücü Kursu'ndan sertifika alanların ise yine Bakırköy'de faaliyet gösteren Analitik Sürücü Kursu'na başvurmalarını istedi.
'Hakkıyla kazananlara haksızlık'
Tüketiciler Derneği (TÜKDER) ise 2003 yılında kendilerine yapılan başvuruları inceleyerek Milli Eğitim Bakanlığı'yla yazışmalar başlattı. TÜKDER Başkanı Engin Başaran, 1997 yılında verilen ehliyetlerin hepsinin toplatılmasının sınavı hakkıyla kazanan vatandaşlara haksızlık olduğuna dikkat çekti. Engin Başaran, "Yapılan sınavdan ehliyet almış kişilerin kimisi şehir dışında, kimi ise cezaevinde. Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmelerin sonucunda 8 bin 945 kişi için tekrar sınav düzenlenmesine karar verildi" dedi. Başaran, yaklaşık 2 bin kişinin ise yeni baştan kurslara kayıt yaptırarak ehliyet aldığını belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/7367427367420

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.