'Sahte ilaç' müdür götürdü

Sağlık Bakanlığı'nın başlattığı 'Sahte ilaç soruşturması' büyüyor.

ANKARA - Sağlık Bakanlığı'nın başlattığı 'Sahte ilaç soruşturması' büyüyor. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Hayriye Mıhçak, soruşturmanın selamati açısından geçici olarak görevden el çektirildi.
İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü Etik Kurulu'nun dokuz üyesi de dün istifa etti.
Skandalın ortaya çıkışı
Biyoeşdeğerlilik Komisyonu, 25 Haziran 2003'te bazı ilaçların yurtdışından gelen biyoeşdeğerlilik raporlarının aynı olduğunu tespit ederek, Sağlık Bakanlığı'na bildirdi. Komisyon üyeleri, bu gelişmeye karşın bugüne kadar bir önlem alınmaması üzerine istifa edince 'skandal' patlak verdi.
Yabancı ilaçların pahalı olması nedeniyle, Türkiye'deki yerli ilaç firmaları orijinallerinin kopyalarını üretiyor. Devlet de üretimi 'kontrol'
dahilinde yaptırıyor. Üretilen ilaçların, orijinalleriyle aynı olup olmadığı, Türkiye'de gerekli laboratuvarın bulunmaması nedeniyle yurtdışındaki laboratuvarlarda test ediliyor. Yurtdışından gelen biyoeşdeğerlilik raporları da Türkiye'deki Biyoeşdeğerlilik Komisyonu'nda denetlenip onaylanıyor.
Hemşireler Günü törenine katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, olaydan 15 Nisan'da Biyoeşdeğerlilik Komisyonu'nun ziyaretiyle haberdar olduğunu ve soruşturma açılması talimatı verdiğini söyledi. Akdağ, İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Mıhçak'ı kastederek, "Birtakım kişileri doğrudan suçlu ilan etmek yanlıştır. Müfettişlerin çalışmalarını bekleyeceğim" dedi.
"Sahte ilaç diye bir şey yok. Yerli ve orijinal ilaçların tamamı bakanlığın ruhsatlı ilaçları. Hiçbir sorunu masanın altına süpürme gibi bir davranışa müsaade etmem" diyen Akdağ, söz konusu ilaçların satımını durdurup durdurmayacaklarına yönelik sorulara ise "Ruhsatlı ilaçlara sahte damgası vurmak yanlış olur" karşılığını verdi.
Etik Kurul'da deprem
İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Hayriye Mıhçak'a, soruşturmanın selameti için geçici olarak görevden el çektirildi. Biyoeşdeğerlilik Komisyonu üyelerinden sonra İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğü Etik Kurulu'nun dokuz üyesi dün istifa etti. Etik Kurul Başkanı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr Mehmet Melli, istifa gerekçelerini "İşler yolunda gitmiyor. Artık bıçak kemiğe dayandı" diye açıkladı.