Sahte ÖSS raporuna ceza

Sağlık Bakanlığı, Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) hazırlanan lise son sınıf öğrencilerine rahatsızlıkları olmadığı halde rapor verenler hakkında sorgulama ve cezai işlem yapılacağını açıkladı.

ANKARA - Sağlık Bakanlığı, Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) hazırlanan lise son sınıf öğrencilerine rahatsızlıkları olmadığı halde rapor verenler hakkında sorgulama ve cezai işlem yapılacağını açıkladı.
Bakanlık Müsteşarı Necdet Ünüvar, valiliklere gönderdiği genelgede, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yazısında ve bakanlığa gelen şikâyetlerde, lise son sınıfı öğrencilerinin ÖSS'ye hazırlanmak için ders yılının 2'nci döneminden itibaren bakanlığa bağlı hastanelerden sağlık kurulu raporu aldıklarının aktarıldığını belirtti. Bu davranışların ahlaki olmadığı ve önlenmesi için MEB'in talimat verdiğini anımsatan Ünüvar, ancak bu defa öğrencilerin resmi sağlık kurum ve kuruluşlarının yanı sıra özel sağlık kurum ve kuruluşlarından rapor alma yoluna gittiğini vurguladı. Ünüvar, rahatsız olmadığı halde rapor başvurusu yapanların bu taleplerinin resmi ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarınca yerine getirilmemesi hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini istedi.
Ünüvar, raporların düzenlenmesinde yararlanılan tüm tetkik ve tahlillere ilişkin resmi belgelerin saklanması için de talimatını verdi. Ünüvar, bu raporlarda usulsüzlük bulunması halinde sorgulama ve cezai işlem yapılacağını açıkladı.