Sahte rakı beş can aldı

Gaziosmanpaşa ve Beylikdüzü'nde içtikleri sahte rakıdan zehirlenerek ölenlerin sayısı beşe yükseldi.

Gaziosmanpaşa'da bir restoranda içtikleri sahte rakıdan zehirlenerek ölenlerin sayısı dörde yükseldi. Beylikdüzü'ndeki bir marketten aldığı rakıdan zehirlenerek hayatını kaybeden Abbas Avcı ile birlikte sahte rakıdan ölenlerin sayısı beş oldu. Polis, imalathanede bulunamayan ve çevredeki marketlere satıldığından kuşkulandığı 52 koli rakının peşine düştü. Zehirlenenlerin sayısının daha da artmasından endişe ediliyor.
Önceki gece, Gaziosmanpaşa'daki "Dem Restoran'da" yemek yiyen 15 kişi, geçici körlük ve şuur kaybı belirtileri üzerine gecenin ilerleyen saatlerinde fenalaşarak çevredeki hastanelere kaldırıldı. Metil alkol zehirlenmesine bağlı olarak kaldırıldığı Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören Selahattin Nilidar bugün hayatını kaybetti. Hastane yetkilileri, Tanju Kelkit adlı kişinin de Yoğun Bakım Servisi'nde tedavi gördüğünü ve durumunun ağır olduğunu kaydettiler.
Haseki Hastanesi'ne kaldırılan Salih Eğridereli (70) ve restoran sahibi Ali Gökten (59) dün bütün müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. Cenazeler otopsi işlemleri için Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı.

28 KİŞİ BAŞVURDU

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, sahte rakıdan kaynaklanan zehirlenmeler sonucu çeşitli hastanelere 28 kişinin müracaat ettiğini, bunlardan 17'sinin tedavisinin sürdüğünü ve 5'inin 'durumunun ciddi' olduğunu bildirdi. Konuya ilişkin İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, "28 Şubat 2005 tarihinde ilimizdeki çeşitli hastanelere sahte rakıdan kaynaklanan zehirlenmeler sonucu 28 kişi müracaat etmiştir. Bu kişilerden 17'sinin tedavileri devam etmektedir. Bunlardan beşinin durumu ciddiyetini korumaktadır" denildi.
Açıklamada, sahte rakının Gaziosmanpaşa'da bir 'imalathanede' üretilerek piyasaya dağıtıldığının anlaşıldığı kaydedildi.

DOKUZ KİŞİ GÖZALTINDA

Bayrampaşa'daki bir otoparkın içinde üretilen sahte rakıların ölüm ve zehirlenmelere neden olması nedeniyle polisin başlattığı çalışmalarda dokuz kişi gözaltına alındı. Olayda ölüm gerçekleşmesi nedeniyle konuyla ilgili başlatılan çalışma, Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği'nce yürütülüyor. Çalışmalar sonucu, Bayrampaşa Kışla Caddesi'ndeki bir otoparkın içinde imalathane oluşturarak sahte rakı ürettikleri belirtilen Avni K. ve Tanju K, dağıtımı üstlenen eski TEKEL çalışanı Ercüment İ, sahte rakıları Bayrampaşa Pazariçi Mahallesi Seyit Tamer Vardar Sokak'taki büfeden piyasaya süren Mesut S. ve kardeşi Mehmet S. gözaltına alındı. Operasyon kapsamında ayrıca, olaya karıştıkları iddiasıyla Gaziosmanpaşa'daki Dem Restoran'ın mesul müdürü Hasan A, uzman çavuş olduğu öne sürülen Bekir Ç. ile Atilla B. ve Uğur G. de yakalandı. Bu kişilerle birlikte, içinde alkol bulunan 250 kilogramlık 9 adet bidon, yine içi dolu olan 50 kilogramlık 7 bidon, içi boş olan 250 kilogramlık 10 bidon, sahte rakı doldurma makinesi, çok sayıda doluma hazır boş rakı şişesi, üzerinde ''TEKEL'' yazısı bulunan çok sayıda kapak ve etiket ile bu kapak ve etiketlerin basımında kullanılan makine ele geçirildi.
Olayla ilgili kimlikleri belirlenen dört kişiyi daha yakalamaya çalışan polis, sahte rakıların dağıtımlarının yapıldığı İstanbul ve diğer illerdeki yerleri de tespit etmeye çalışıyor.

OTOPARK SAHİBİNİN ÖLÜMÜ

Bu arada, sahte rakıların imal edildiği Bayrampaşa'daki otoparkın sahibi Hasan Bayramoğlu'nun da kalp krizi nedeniyle öldüğü ve cenazesinin dün toprağa verildiği belirtildi. Polis, Bayramoğlu'nun da metil alkol zehirlenmesine bağlı olarak ölmüş olabileceği gerekçesiyle bu konuda inceleme başlatılmasını sağladı.
Polis, otoparkta üretilen rakının bir markete de pazarlandığını belirledi. 52 koli sahte rakının bulunamadığını ve piyasaya sürülmüş olabileceğini belirten emniyet yetkilileri, vatandaşları sahte rakıya karşı uyardı.

BİR ÖLÜ DAHA

Öte yandan, Beylikdüzü'ndeki bir marketten aldığı rakıyı içtikten sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan ve buradan VKV Amerikan Hastanesi'ne nakledilen Abbas Avcı'nın (51) da hayatını kaybettiği öğrenildi.


    http://www.radikal.com.tr/7394767394760

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.