Sahte rakı her yerde

İstanbul'da 16 kişinin ölümünün ardından Türkiye'nin dört bir yanında sahte rakı üreten ve satanlara yönelik operasyon düzenlendi. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, 34 kişinin gözaltına alındığını, 14 kişinin tutuklandığını, dokuz kişinin ise arandığını söyledi. İl il sahte rakı operasyonları şöyle:
İstanbul: Bayrampaşa'da bir imalathaneye düzenlenen operasyonda 11 kişi gözaltına alındı, sekizi tutuklandı. Ayazağa Kâğıthane'de de iki ayrı imalathane tespit edildi.
Sakarya: Hendek'te geçen yıl da sahte rakı yüzünden gözaltına alınan Muammer Bayraktar'ın evinde 30 koli sahte rakı bulundu.
Kayseri: Caferbey Mahallesi'ndeki bir bakkalda 11 şişe sahte rakı ele geçirildi.
Adana: Jandarmanın Hadırlı Mahallesi'nde bir eve düzenlediği operasyonda rakı yapımında kullanılan 2 bin 700 kilo üzüm posası ve 72 litre sahte rakıya el konuldu.
Antalya: İhbar üzerine durdurulan bir kamyondan 4 bin 344 şişe sahte rakı çıktı.
Balıkesir: 100. Yıl Mahallesi'nde bir birahaneye operasyon düzenlendi. Polis 10 koli içindeki 120 şişe rakının sahte olduğunu açıkladı.
Bursa: Mudanya'da bir restorana yapılan baskında 12 şişe sahte rakı ele geçirildi.
Samanlı Mahallesi ve Yıldırım ilçesinde 1092 şişe sahte rakı boş araziye atıldı.
Malatya: İki ton sahte rakı ile 1 ton sahte rakı yapımında kullanılan malzeme ele geçirildi.
Erzurum: Tekel bayilerindeki aramalarda şüpheli görülen 16 şişe rakı tahlile gönderildi.
Çanakkale: Atatürk Caddesi üzerindeki bir markette, aynı seri numaraları taşıyan 10 şişe rakının sahte olduğu anlaşıldı.

İSTANBUL/ANKARA - 27 Şubat 2005 tarihine kadar Türkiye'nin 'milli bir içkisi' vardı. Bu tarihten sonra ise Türkiye'nin 'milli' bir sorunu oldu. Olaylar, Gaziosmanpaşa Dem Restaurant'da maç izleyip rakı içenlerin birer birer zehirlenmesiyle başladı. Çok geçmeden, yüzyıllardır sevilerek tüketilen, hakkında onlarca kitap, etrafında bir 'masa kültürü' oluşmuş rakının, bir anda seri katile dönüşebileceği anlaşıldı. 27 Şubat'ın ardından 'fırtına gibi' başlayan operasyonlar ise sahte rakı üretim ve dağıtım piyasasının dudak uçuklatıcı genişlikte olduğunu gösterdi.
Aksu: Devamı gelecek
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, dün yaptığı açıklamada ülke genelinde düzenlenen operasyonlarda, 7 bin 614 şişe sahte rakı, 2 bin 700 litre metil alkol, 28 bidon anason ele geçirilirken, 34 kişinin gözaltına alındığını, 14 kişinin tutuklandığını, dokuz kişinin ise arandığını söyledi. Bakan Aksu, "Bu birkaç günlük operasyonla kalmayacak. Operasyonlar devam edecek" dedi. İl il sahte rakı operasyonları şöyle:
İSTANBUL: İlk operasyon, Dem Restaurant'a dokuz koli sahte rakı sattığı belirlenen Bayrampaşa'daki imalathaneye yapıldı. İki günde sekiz kişi tutuklandı. Polis halen buradan Ankara, Afyon ve Konya'ya yollanan 80 koli sahte rakının izin sürüyor. Aynı gün Ayazağa'da bir gecekonduda 43 şişe rakı ve rakı yapım malzemesi ele geçti. Bu olayla bağlantılı olarak Mecidiyeköy'de yapılan operasyonda bir minibüste 1400 bidon sahte rakı bulundu, üç kişi gözaltına alındı. Kâğıthane'de başka bir gecekonduya yapılan baskında, 43 şişe sahte rakı ve rakı yapım malzemeleri ele geçirildi.
SAKARYA: Hendek'te geçen yıl da sahte rakı imal ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan Muammer Bayraktar'ın Karaçökekler Köyü'ndeki evinde arama yapıldı. 30 koli sahte hologramlı rakı bulundu. Bayraktar'ın ifadesi doğrultusunda basılan bir evde de rakı yapım malzemeleri bulundu. Üç kişi gözaltına alındı.
ANTALYA: İhbar üzerine Antalya yakınlarındaki Yeşilkaraman Köyü'nde durdurulan kamyonda 4 bin 344 şişe' 70'lik sahte rakı bulundu. Gözaltına alınan şoför Mehmet Duran Başaran'ın daha önce de sahte rakı taşırken yakalandığı belirlendi.
KAYSERİ: Polis, bir hafta önce Caferbey Mahallesi'nde bir bakkala yaptığı operasyonda ele geçirilen 11 şişe sahte rakının sahte olduğunu belirledi.
ADANA: Hadırlı Mahallesi'nde dört evde 2 bin 700 kilo üzüm posası, 72 litre sahte rakı ve 76 boş şişe ele geçirildi. Dört zanlı tutuksuz yargılanacak.
BALIKESİR: Polis, 100. Yıl Mahallesi'nde Yahya K.'nın işlettiği birahaneye operasyon düzenledi. 10 koli içinde 120 şişe sahte rakı ele geçirildi.
BURSA: Mudanya'da bir restorana yapılan baskında 12 şişe sahre rakı ele geçirildi. Samanlı Mahallesi'nde de boş araziye atılmış halde 276 şişe sahte rakı bulundu. Yıldırım ilçesinde ise 816 sahte rakı sokağa atılmış halde bulundu. Bu olayla ilgili gözaltına alınan Sadettin Şendöl'ün babasının da çarşamba akşamı rakı içtikten sonra öldüğü anlaşıldı.
MALATYA: Polis iki ton sahte rakı ile 1 ton sahte rakı yapımında kullanılan malzeme ele geçirdi. Dört kişi gözaltına alındı.
ERZURUM: Tekel bayilerinde şüpheli 16 şişe rakıya el konuldu.
ÇANAKKALE: Atatürk Caddesi üzerindeki bir markette, seri numaraları aynı olduğu için şüphe çeken 10 şişe rakı sahte çıktı. İşyeri sahibi gözaltına alındı.
Şişeler sokağa saçıldı
Operasyonlar tüm hızıyla sürerken 'rakı'lar sokağa düşmeye başladı. Bir vatandaşın ihbarı üzerine İstanbul Halkalı'daki Aytaç Parkı'nın yakınındaki boş araziye giden polis ekipleri beş koli Tekirdağ Rakısı ile iki koli viski buldu. Emniyet yetkilileri rakı ve viskilerin sahte olup olmadığının inceleneceğini söyledi.
(Radikal, dha, aa)
16 ölü, 29 kişi hastanede
Kimi oğlunu askere uğurlamıştı, kimi Fenerbahçe'nin galibiyetini kutluyordu. Aralarında sattığı rakıya kendisi de içecek kadar güvenenler de vardı. 27 Şubat'ta patlak veren 'sahte rakı' skandalında ölümlerin sayısı 16'ya çıktı. Sekiz kişinin daha ölümünün rakıya bağlı olup olmadığı araştırılıyor. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Sözcüsü Ramazan Er dün düzenlediği basın toplantısında, sahte rakı nedeniyle İstanbul'daki hastanelerde tedavi altına alınan 29 kişiden dokuzunun durumunun kritik olduğunu söyledi. Bu kişilerden dördü kör oldu. İstanbul'da tutuklanan sekiz kişiden yedisi Bayrampaşa, uzman çavuş Bekir Çığcı ise askeri cezaevine gönderildi. Üç kişi de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Sahte rakının bir haftalık bilançosu şöyle:
Ölenler: Ali Gökden, Selahattin Nilikar, Cumali Çetin, Abbas Avcı, Salih Eğridereli, Yaşar Gözümoğlu, Recep Çulamoğlu, Rüştü Ceyhan, Ebru Yapağcı, Tanju Kelkit, Cezmi Akkoyunlu, Semra Yücel, Sami Alagöz, Ruknettin Özgün, Fikri Şen, Sabit Özer
Şüpheli ölümler: Hasan Bayramoğlu, Ali Vural Yurdakul, Reşat Küçükyüce, Mehmet Atagün, Fadime Aydemir'in ölüm nedenleri araştırılıyor.
Türkiye rakıyı konuşuyor
Erdoğan: 'ÖTV yüksek' demek 'kuru bahane'
Güney Afrika ziyaretini sürdüren Başbakan Tayyip Erdoğan, dün Cape Town'da gazetecilerin sorularını yanıtlarken ÖTV oranının yüksekliğinin kaçak içkiyi özendirdiği yolundaki eleştirileri, 'kuru bahane' diye nitelendirdi. Erdoğan, "Türkiye alkollü içkilerde Avrupa ile mukayese edilemeyecek derecede ucuzdur" dedi. Erdoğan'a eşlik eden Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ise "ÖTV'yi düşürmeyi aklımızın ucundan bile geçirmiyoruz. Kaçağın önlenmesi için çözüm, ÖTV'yi azaltmak değil, polisiye tedbirleri artırmak" dedi.

Tekel: Bizi karıştırmayın
Tekel A.Ş. Genel Müdürü Sezai Ensari, "Sahte rakı olayı ile ilgili olarak, Tekel rakısı, dağıtıcısı, görevlisi gibi ifadeler kullanılmamalı" dedi. Ensari, Tekel A.Ş.'nin alkollü içeceklerle ilgili şirketinin 27 Şubat 2004'te özel sektöre devredildiğini, çalışanlarının ise ya başka kuruluşa geçtiğini ya da iş akitlerinin feshedildiğini söyledi. Ensari, son sahte rakı olayında adı geçen eski Tekel çalışanı Avni Kaptan'ın iş aktinin ise 1999 yılında 'hırsızlık' suçu nedeniyle feshedildiğini ve kurumla ilişiğinin kesildiğini söyledi.

'Sahte rakı uzmanı' İzmir'de yakalandı
'Sahte rakının uzmanı' olarak anılan İbrahim Hafızoğlu Konak'ta düzenlenen operasyonla yakalandı. Hafızoğlu, geçen temmuz ayında, İzmir Halkapınar'daki fabrikadan binlerce metre rakı hologramı çalınması olayıyla ilgili olarak aranıyordu. Ekimde Menemen'de ele geçirilen 300 şişe sahte rakı olayıyla ilgili olarak da Hafızoğlu hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarılmıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7399097399090

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.