Sahte rakı ölümüne son

Sahte rakı ölümüne son
Sahte rakı ölümüne son

Sahte rakıyı anında belirleyen cihazın bedeli 200 lira.

Bursa Tarım İl Müdürlüğü, sahte rakıyı anında belirleyen el cihazı kullanmaya başladı. Cihazın içki satan işletmelere de satılması düşünülüyor
Haber: EMRE KOŞAK / Arşivi

BURSA - Son bir ayda Bursa’da sahte rakıdan art arda sekiz kişi ölünce, Bursa Tarım İl Müdürlüğü, denetimlerini sıklaştırdı. Ekipler, denetimlerini daha da hızlı hale getirebilmek için, daha önce sahte kolonyaları belirlemede kullanılan ‘el reflektometresi’ni kullanmaya başladı.
Bursa Tarım Müdürü Hüseyin Yıldızer “Sonuçlar çok güzel. El reflektometresi sayesinde metil alkol, etil alkol ayrımı çok rahat yapılıyor. Cihazda, gıda tüzüğüne uygun rakı 15-16’lı rakamları gösterirken, sahte rakıda bu rakam beşlere kadar iniyor” dedi.
Eski usulle binlerce numunenin testi için bazen haftalarca beklenmesi gerekirken,  el cihazının ‘anında’ sonuç vermesi, en büyük avantajı. Ama ‘kesin sonuç’ için yine de metil alkol düzeyi yüksek çıkan ‘şüpheli’ rakılar laborotuvar testine yollanıyor.
Dr. Metin Öztürk’ün geliştirdiği el reflektometresinin fiyatı 200 lira.  Tarım Müdürü Yıldızer cihazın içki satanlara satılması için de girişimlerde bulunduklarını açıkladı: “Bu cihaz öncelikle gıda denetçileri tarafından kullanılacak. İçki satan işyerlerinin bağlı bulunduğu oda başkanları da isterlerse bu cihazı temin edebilecekler. Özellikle alkollü servis yapan restoran veya eğlence yerleri, müşterilerine verdiği rakının sahte olup olmadığını kendisi tespit edebilecek.”