Sahte rakı satan da yapan kadar suçlu!

Bilerek satanlar için geçerli
Yasalar doğru uygulanırsa sahte içki üretenler hakkında ömür boyu hapse kadar ağır cezalar istenebileceğini savunan hukukçular uyardı: "Aynı kanun maddeleri sahte rakıyı bilerek satan kişiler için de geçerli."
'Suça iştirak ediyorlar'
Doç. Dr. Fatih Mahmutoğlu, "Zehirli ürün sattığını bilen kişiler suça iştirak etmiştir.
Ölüm varsa satıcılar için de ömür boyu hapis istenebilir. Yoksa kamu sağlığını tehditten 5-15 yıl arasında ceza verilebilir" dedi.
Bilmese de suçlu
Prof. Erdener Yurtcan: "Satıcının sahte ürünü bilerek sattığı ispatlanamazsa adam öldürmekten yargılanamaz. Ancak bu kişilere de dikkatsizlik nedeniyle kamu sağlığını tehdit etmekten üç yıl hapis cezası verilir."

İSTANBUL - Hukukçuların sahte rakı üretenlerin kamu sağlığına karşı işlenen suçlar kapsamında 5-15 yıl arası hapis cezası ve ölüme neden olmaktan ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanabileceğini açıklamasının ardından gözler sahte rakı satan bayi ve restorantlara çevrildi. Akademisyenlere göre üreteni cezalandıran düzenlemeler rakıyı bilerek satan restoran sahiplerine de aynı şekilde uygulanabilir.
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Kürsüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Fatih Mahmutoğlu, bilerek sahte rakı satan restoran ve bayilerin de üreticileri gibi ceza alabileceğini söyledi. Mahmutoğlu, "Sahte olduğunu bilerek alan ve satan, bir anlamda suça iştirak halinde davranıyor. Zehirli bir ürün satın aldığımı biliyorum, sattığımda sonuçlarını öngörüyorum diyor. Bu durumda sahte rakıyı üretenin yanı sıra, bu sahte ürünü bilerek satan kişi için de ceza geçerlidir. Ancak sahte olmadığı bilmeden satan bayi veya restoran için ceza sorumluluğu olmaz" dedi.
'Tedbirsizlikten yargılama'
İ.Ü. Hukuk Fakültesi eski öğretim üyesi Prof. Dr. Erdener Yurtcan da, bayi ve restoran sahiplerinin 'bilerek' sahte rakı sattığının ispatlanamaması durumunda, dört yıla kadar hapis gerektiren markalar Kanunu veya Vergi Usul Kanunu'nun yanı sıra tedbirsizlik ve dikkatsizlik nedeniyle kamu sağlığına zarar vermekten yargılanabileceğini söyledi.
Yurtcan, "Sahte rakıdan içen kişi eğer ölürse, ceza hukukunda o rakıyı üreten kişi adam öldürmekten yargılanır. Üreticinin adam öldürme niyeti olmayabilir ama bu zehirli rakının insan ölümüne neden olabileceğini bilerek kullandığı için 'olası kasıt' kapsamında adam öldürmekten yargılanır. Birden fazla kişi öldüğü için müebbet hapis cezası istemiyle yargılanabilir.
Ancak ölüm olayı yoksa bile TCK-'nın 394. maddesine göre kamu sağlığını tehditten 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanabilir. Eğer bayi veya restoran, sahte rakıyı bilerek alıp satıyorsa, 'suça iştirak' nedeniyle o da üreticiyle birlikte yargılanır. Bunun için, satıcının sahte rakıyı 'bilerek' sattığının ispatlanması gerekir.
Eğer ispatlanmazsa, adam öldürmek suçundan yargılanamaz. Bayi veya restoran sahiplerinin 'bilerek' sahte rakı sattığının ispatlanamaması durumunda, markalar Kanunu veya Vergi Usul Kanunu'nun yanı sıra tedbirsizlik ve dikkatsizlik nedeniyle kamu sağlığına zarar vermekten üç yıla kadar hapis istemiyle dava açılabilir" dedi.Türkiye rakıyı konuşuyor
CHP'den sorular
CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şunları söyledi:
"Sahtecilerin cezalarını artırmayla ilgili çalışmanız var mı? Vergi yolu ile yürütülen alkolle mücadele politikası yeni hızlandırılmış ölümler getirecek midir? Yoksa zam yaparak insanları sizin de dediğiniz gibi kötü alışkanlıklarından kurtarmaya devam mı edeceksiniz?"

Açık rakı alınmamalı
Efe Rakı'yı üreten ELDA İçecek Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin yönetim kurulu başkanı Ekrem Demirtaş, tüketicilere uyarıda bulundu: "Restoranlarda açıkta sunulan rakıları kabul etmemeleri sağlıkları için çok önemli. Tüketici şişeyi de kendisi açsın. Maalesef metil alkol ile rakıdaki etil alkol arasında renk ve koku açısından herhangi bir farklılık yok."

Firma 'vergi'yi suçluyor
Mey İçki Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin üst yöneticisi (CEO) Galip Yorgancıoğlu, İzmir Hilton Oteli'nde düzenlediği basın toplantısında yaşanan olayların kanun ve mevzuattaki boşluklar, uygulama eksikleri ve son yılda dört kez artan vergilerin sonucu olduğunu ileri sürdü. Galip Yorgancıoğlu, alkollü içkilerle ilgili yürürlükteki vergi sisteminin sadece sahte rakı üreticilerinin yararına olduğunu öne sürdü.

'Sodayla test edin'
İstanbul Üniversitesi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Aykan Canberk, sodanın sahte rakıyı ele verdiğini söyledi. Sodanın içerdiği bikarbonatın, metil alkolün etkisini azaltarak, ölümleri önleyebileceğine dikkati çeken Canberk, "Ayrıca rakının içine soda eklendiğinde rengi süt beyaz değil, bulanık hale geliyor. Bunu gören şüphelenir ve o rakıyı içmez. Bu test hayat kurtarabilir. Şüpheli rakıyı soda ile test edin" dedi.

'Eczaneler satmalı'
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamit Hancı, sahte rakı yapımında kullanılan mavi ispirtonun (metil
alkol) satışının derhal denetim altına alınarak eczanelere bırakılması gerektiğini söyledi. Hancı, "Bakkallarda denetimsiz satılan mavi ispirto aslında metil alkoldür. Ancak alkol diye bilinen etil alkolle karıştırılmaması için mavi boya katılır. Etil alkole göre daha ucuz
ancak çok daha fazla zehirli olan metil alkol özellikle alkol müptelaları tarafından ucuz olması nedeniyle içiliyor.


    http://www.radikal.com.tr/7397867397860

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.