Sahte rakıcılara karşı cesur savcı aranıyor

Ceza ya yok, ya az
İstanbul'da altı kişinin kaçak rakı içerek ölmesi, sahteciliğe ilişkin cezaların yetersizliğini gündeme getirdi. Ölümlere adı karışanlardan bazılarının, aynı suçtan yakalanıp serbest bırakıldığı ya da halen yargılandığı ortaya çıktı. Benzer suç işleyenlere para ya da birkaç ay hapis cezası verilmiş.
Hayati tehlike şart değil
Doç. Dr. Sözüer: Ölüme sebep olana, kasten adam öldürmekten ömür boyu hapis cezası verilebilir. Doç. Dr. Mahmutoğlu: Sahteci için 5 ile 15 yıl arası hapis cezası istenebilir. Doç. Dr. Özgenç: Yeni TCK ile her ölüm için ayrı ayrı 'kasten öldürme' suçundan ceza verilecek. Ceza en az 39 yıl.
Bir çay kaşığı öldürür
Normal rakıdaki metil alkol oranı yüzde 0.15. Tarım İl Müdürlüğü'nün incelemesine göre bu oran, son günlerde ele geçen sahte rakılarda yüzde 57 ile 97 arasında bulunuyor. Uzmanlara göre yüzde 50'nin üstünde metil alkol içeren rakıdan sadece bir çay kaşığı kadar içilmesi bile ölüme yol açıyor.

İSTANBUL/ANKARA - Sahte rakı nedeniyle meydana gelen ölümler, yiyecek
içecek güvenliği konusunda yasal uygulamanın yetersizliğini tekrar gündeme getirdi. Son olayda, sahte rakı üretenlerden birinin daha önce aynı suçtan yakalanıp bırakılmış olması tepkilere neden oldu.
Geçmişe bakıldığında manzara vahim: Sahte rakı üreticileri çoğunlukla
'Markalar Yasası'na muhalefet'ten birkaç ay hapisle kurtulmuş. Manisa'da 2004'te meydana gelen olayla ilgili verilen kararda ise sahte rakı üreterek bir kişinin ölümüne 17 kişinin zehirlenmesine yol açan bir kişi sadece 4 yıl hapis cezasına çarptırılmış. Cezanın gerekçesi 'tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebebiyet vermek."
Hukukçular, sahtecinin yaptıklarının yanına kâr kalmasına yasalardaki yetersizliğin yol açmadığını düşünüyor. Hukukçulara göre, yasalar doğru uygulanırsa sahte içki üretenler 15 yıl hapis cezası alabilir; sahtecilik ölüme yol açmışsa ceza ömür boyu hapse kadar çıkabilir.
İÜ Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Adem Sözüer, sahte rakı üreterek ölüme sebebiyet veren sanıklar için mevcut TCK'yla ömür boyu hapis cezasına kadar varan cezalar istenebileceğini söyledi:
"Markalar Kanunu'ndan yargılama olabilir, ancak ölüm ve yaralanma meydana geliyorsa ömür boyu hapse varan cezalar istenebilir. Ölüm olmasa da mevcut kamu sağlığı bozulmuşsa takdir yetkisine göre sanıkların 15 yıla kadar hapsi istenebileceği gibi, tehlike meydana gelmemiş olsa bile yiyecek ve içeceklerin bozulmasından dolayı beş yıl istenebilir."
İÜ Hukuk Fakültesi'nden Doç. Dr. Fatih Mahmutoğlu da, sanıkların Markalar Kanunu'na muhalefetin yanı sıra üç maddeden daha yargılanabileceğini söyledi.
Mahmutoğlu şöyle devam etti: "Birinci ihtimal, kamu sağlığına karşı işlenen suçlar kapsamında 765 sayılı TCK'nın 394-95-96'ncı maddelerine göre yargılanabilir. Herhangi bir kişinin sağlığının bozulup bozulmaması önemli değil, böyle tehlikenin varlığı bile cezalandırmak için yeterli. 394'e göre, 5-15 yıl arası hapis cezası istenebilir. İkinci ihtimal, kişilerin yaralanması ve ölümüne neden olmaktan müebbet hapisle yargılanabilir. Üçüncü ihtimal, bu suçların örgütlü işlenip işlenmediğidir. Bu da değerlendirilir."
Yeni TCK'nın hazırlığında görev alan Doç. Dr. İzzet Özgenç de yürürlükteki yasanın yiyecek ve içeceklere zehir katanlar için 5-15 yıl hapis öngörüldüğünü söyledi. İzzet Özgenç "yeni TCK'yla her ölüm için ayrı ayrı 'kasten öldürme' cezası istenebilir, toplam ceza 39 yıl olabilir."
Yeni TCK'da gıda terörüne ilişkin suçlar net şekilde tanımlanıyor. Yenilecek veya içilecek her türlü şeye zehir katarak ya da bunları bozarak kişilerin sağlığını tehlikeye düşüren kimseye 'ölüm olmasa bile' 15 yıla kadar hapis cezası verilecek.
Baskınlar fırtına gibi zanlılar epey tanıdık
İstanbul'da altı can alan sahte rakı skandalının ardından, operasyonlar fırtına gibi başladı. Neredeyse 24 saat içinde tonlarca sahte rakı ele geçirildi.
Sakarya'da ele geçirilen sahte hologramlı 300 şişe rakının 'seri numarası'nın İstanbul'da toplu ölüme yol açan şişelerdekilerle aynı olduğu ortaya çıktı.
Öldüren seri numara
İlk baskın Sakarya'da yapıldı. Hendek İlçe Jandarma ekipleri, geçen yıl sahte rakı imal ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan Muammer Bayraktar'ın Karaçökekler Köyü'ndeki evinde 300 şişe sahte rakı buldu. Şişelerin 'hologramlı', kapaklarında 'CA 1624919' kod numarası ve '09/09/04' tarihi yazılıydı. Jandarma yetkilileri, kapaktaki numaranın İstanbul'daki öldüren rakı şişeleriyle 'aynı' olduğuna dikkat çekti. Antalya'ya giderken aranan bir kamyonda da 4 bin 344 şişe 70'lik sahte rakı bulundu. Şoför Mehmet D. Başaran'ın daha önce de Kilis'e sahte rakı taşırken yakalanıp 100 bin YTL para cezası aldığı ve 1-3 yıl hapis istemiyle yargılamasının sürdüğü ortaya çıktı. Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde de iki ton sahte rakı ele geçti. Üç kişi gözaltına alındı.
Bir imalathane daha
Ayazağa'da bir gecekonduya düzenlenen baskında, 43 dolu rakı şişesi ve rakı yapım gereçleri bulundu. Gözaltına alınan gecekondu sahibi Ayşe Uyanık, evini 'deterjan üretiyoruz' diyen dört kişiye kiraladığını söyledi.
Aile boyu sahtecilik
DEM Restoran'a rakı satan Bayrampaşa'daki imalathane ile ilgili Aşkın Gökkul ve büfe sahibi Fikret Tunç gözaltına alındı. Gözaltına alınan sayısı 11'e çıktı. İmalat ve dağıtımla suçlanan Ertan Şabudak, Turgay Kaya ve Cihan Tüfekçi ise aranıyor. 2003'te sahte rakı nedeniyle gözaltına
alınıp serbest kalan Şubudak'ın babasının da sahte içki üretiminden dört sabıkası bulunuyor.
Olayla ilgili Avni Kaptan, Ercüment İnan, Mesut ve kardeşi Mehmet Simsar, Hasan Altındal, Atilla Bayramoğlu ve Uğur Gökkul bugün savcılığa çıkacak. Sahte rakı imalatında çalışan Tanju Kelkit ise 'yoğun bakımda'.
Altı ölü, 35 hasta

Bir çay kaşığı öldürür
DEM Restaurant'da ölümlere yol açan sahte rakıların Bayrampaşa'daki kaçak imalathanesinden alınan örnekler dudak uçuklattı. Tarım İl Müdürlüğü laboravarında yapılan analizde, sahte rakıların yüzde 54 ile yüzde 97 arasında 'metil alkol' içerdiği belirlendi. Tarım İl Müdürü Ahmet Kavak, Türk Gıda Kodeksi'ne göre, içkilerde kabul edilebilir metil alkol oranının yüzde 0.15 olduğunu belirterek, "Bu oran, normal şartlarda alkollü içkilerde bulunması gerekenin yüzlerce kat üzerinde. İşin acı tarafı, bunlar ambalajlı rakı görünümünde. Şişelerdeki oran yüzde 54, varil ve bidonlarda bu oran yüzde 97'yi buluyor. Yüzde 50'lileri geçen orandaki metil alkol bir çay kaşığı alkolde dahi ölüm saçar" dedi.

Oğlunu askere yolladı...
İl Sağlık Müdürlüğü Kriz Merkezi'nin verilerine göre, sahte rakıdan ölenlerin sayısı, dün Yaşar Gözümoğlu'nun ölümüyle altıya çıktı. Gözümoğlu, oğlunu askere gönderdikten sonra Kuştepe'deki bir büfeden aldığı sahte rakıyı arkadaşlarıyla içtikten sonra rahatsızlanmıştı. Ölenler: Selahattin Nilikar, Salih Eğridereli, Abbas Avcı, Cumali Çetin, Ali Gökden, Yaşar Gözümoğlu. İkisi evinde diğeri aracında ölü bulunan üç kişinin ise sahte rakıdan ölmüş olabileceği iddia ediliyor. Zehirlenme şikayetiyle hastaneye yatan 35 kişiden dördü kör oldu.

Belediyeler de dertli
Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Fatih Hatipoğlu'na göre sorun gıda denetimlerinin belediyeden alınması. Hatipoğlu 'Gıdaların Üretimi, Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkındaki Kanun' ile gıda maddesi üreten ve satan işyerleri ile toplu tüketim yerlerinin denetimlerinin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na bırakıldığını belirterek, "Denetim yetkisi belediyelerden alındığından beri bozuk ve sahte gıda satışı engellenemez hale geldi. Tarım İl Müdürlüğü'nün 3-5 elemanıyla Ankara'nın her tarafını denetlemesi mümkün değil."

Merkezi kontrol gelecek
Gelirler Genel Müdürvekili Osman Arıoğlu, sigara ve alkol kaçakçılığını önlemek için yeni bir model üzerinde hazırlık yaptıklarını söyledi. Arıoğlu, "Üretim bandında bu ürünleri kontrol edecek, bilgisayarlı bir ağ oluşturmayı, merkezi bir sistem kurmayı planlıyoruz.
Ürünlere ayrı bir bandrol takacağız" diye konuştu. Vergilerin yüksekliğinin sahte rakı üretimi tetiklediği yorumlarına da yanıt veren Arıoğlu, "'Kaçakçılık yapalım. Sonra vergiye yükleyelim' diye birşey olmaz. Dünyanın her yerinde alkol vergileri yüksek. Biz de 'AB'ye gireceğiz' diyoruz" dedi.
Firma da davakolik olmuş...
Rakı üreticisi firmalar, dün basın toplantıları ve açıklamalarla sektörde yaşanan sorunları ve olası çözüm yollarını kamuoyuna duyurdu.
Mey: Hologramlar bulundu
Yeni Rakı üreticisi Mey İçki Sanayi Limited Şirketi CEO'su Galip Yorgancıoğlu: "Raf fiyatının yüzde 65-70'i ÖTV ve KDV. 23 YTL'ye satılan bir büyük rakının 15 YTL'si vergi. Vergideki 15 YTL'lik bu pay, sahteciliği çok cazip hale getiriyor. Çok vergi alınan, büyük markalar hep bu tür sahtecilik olaylarına maruz kalıyor" diyen Yorgancıoğlu, geçen yıl Halkapınar'daki fabrikadan çalınan ve yüzbinlerce şişede kullanılabileceği iddia edilen hologramlarla ilgili de şöyle konuştu: "İzmir'deki fabrikadan çalınan hologramlar iddia edildiği gibi 20 km. değil, 500 metre uzunluğunda, büyük çoğunluğu da bulundu. Bizim sahtecilerle 100'ü aşkın davamız var. Bu kişiler hep aynı. Yakalanıyorlar, bir gün sonra ellerini kollarını sallayarak çıkıyorlar. Bilyeli kapak da tekrar dolumu yüzde yüz engellemiyor."
Efe: Kendimiz dağıtıyoruz
'Efe'nin üreticisi ELDA'nın yönetim kurulu başkanı Ekrem Demirtaş: Sahteciliğe karşı şişelerin yeniden doldurulmasını engelleyen bilyeli kapak uygulamasını başlattık. Ayrıca, kendi dağıtım ağımızı kurduk. Tüketiciler de mutlaka içecekleri rakıyı önlerinde açtırmalı.
TARİŞTAT: Çift bilyeli kapak
TARİŞTAT Alkollü İçkiler Sanayi Genel Müdürü Ali Gök: Bu yıl içinde piyasaya süreceğimiz rakılarda güvenlik için çift bilyeli, tekrar doluma imkân tanımayan kapak kullanacağız.
'Şişelerdeki tehlike' alarm verdi
Kaçak ve sahte alkollü içki vakalarında son dönemde önemli bir artış var. Tütün ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurulu, 2003'te açık, sahte ve kaçak içki-sigara satışından dolayı 101 perakendecinin ruhsatını iptal etti. Bu rakam 2004'te katlanarak 643'e yükseldi.
İki ayda 123 ruhsat iptal edildi
NTV'nin haberine göre; 2004'te 53 bayinin ruhsatı askıya alınırken 2005'in ilk iki ayında iptal edilen ruhsat sayısı 123 oldu. Belgesiz satış yapan çok sayıda kişi için suç duyurusu yapıldı.
Kaçağın en yoğun olduğu iller
Sahte ve kaçak içki satışının en yoğun olduğu iller Ankara, Bursa,
İstanbul, Ordu, Eskişehir, Gaziantep, Amasya ve Denizli. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, son dört yılda 18 bin şişe rakı ele geçirdi. Ancak gözaltına alınan 24 kişiden 'hiçbiri' tutuklanmadı.

  • SELİM EFE ERDEM/İSMAİL SAYMAZ/DEMET BİLGE ERGÜN/ULAŞ YILDIZ/VAHAP ŞATIR/SONER ARIKANOĞLU


    • http://www.radikal.com.tr/7396937396930

      YORUMLAR

      Bu habere henüz yorum yazılmamış.