Sahte rakıcıya 8 yıl

Şişli'de sahte rakı ürettikleri iddiasıyla yakalanan üç sanık, 'halk sağlığını tehlikeye atma' suçundan sekiz yıl dörder ay ağır hapse çarptırıldı.

İSTANBUL - Şişli'de sahte rakı ürettikleri iddiasıyla yakalanan üç sanık, 'halk sağlığını tehlikeye atma' suçundan sekiz yıl dörder ay ağır hapse çarptırıldı. Mahkeme, olayda ölen olmadığı halde suçun işleniş biçimi ve kastın yoğunluğunu dikkate aldı. Bir önceki duruşmada savcı, sahte rakı üretenlerin bugüne kadar yasal boşluklardan faydalandıklarını söylemiş, sanıkların cezalandırılmasını istemişti.
İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya katılan tutuklu sanıklar Cengiz Çelik, Yıldıray Özer ve Bahyettin Bulut, halkı zehirleme kasıtları olmadığını söyledi, beraat istedi. Mahkeme heyeti ise Çelik ile Özer'in 'metil alkol kullanmak suretiyle sahte rakı imal ettiklerini', Bulut'un da 'insan sağlığı için tehlikeli olacak şekilde üretilen sahte rakıları piyasaya sürdüğünü' belirtti. Mahkeme heyeti üç sanığa da suçun işleniş biçimi ve kastın yoğunluğunu dikkate alarak, önce 10'ar yıl ağır hapis cezası verdi. Sanıkların duruşmadaki iyi hali ve sorgudaki samimi beyanları göz önünde bulunduran mahkeme heyeti, cezaları sekiz yıl dörder ay ağır hapse indirdi.
Sahte rakı üretimi ve buna bağlı olarak yaşanan ölümler nedeniyle İstanbul, Eyüp ve Gaziosmanpaşa adliyelerinde açılan davalar da devam ediyor.


    http://www.radikal.com.tr/7464077464070

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.