'Sahte rakı'nın ilacı geldi

Sağlık Bakanlığı, metil alkol zehirlenmelerinin tedavisinde kullanılan fomepizol adlı antidotu, Fransa'dan ithal etti. Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Turan Aslan, fomepizol adlı antidotun üç hastaya yetecek miktarda ithal edildiğini söyledi.

ANKARA - Sağlık Bakanlığı, metil alkol zehirlenmelerinin tedavisinde kullanılan fomepizol adlı antidotu, Fransa'dan ithal etti. Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Turan Aslan, fomepizol adlı antidotun üç hastaya yetecek miktarda ithal edildiğini söyledi.
Aslan, hastalarda daha fazla toksik metabolik oluşumunu engellemek için etanol (etil alkol) veya fomepizol ile antidot tedavisi uygulanabileceğini, tedavide kullanılan fomepizolün bilimsel olarak üstünlüğünün sağlanamadığını belirterek, "Ancak buna rağmen Sağlık Bakanımız ile yaptığımız istişareler sonrasında, metanol zehirlenmesi vakasını tedavi eden bir hekimin bu yöntemi de kullanmak isteyebileceğini düşünerek, bilimselliğe hizmet edelim diye getirdik" dedi. Antidotun 'Türkiye'de bulunmadığı, pahalı olduğu için getirtilmediği' şeklindeki spekülasyonları da önlemek istediklerini kaydeden Aslan, "Üç hastaya yetecek miktarda getirtilen antidotun maliyeti 12 bin avro. Yeni vaka olursa isteyenler bize müracaat edecek" diye konuştu.
Olumlu gelişme
Klinik Farmakoloji Derneği Başkanı ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cankat Tulunay da, Sağlık Bakanlığı'nın söz konusu antidotu ithal etmesinin çok olumlu olduğunu söyledi. Metil alkol zehirlenmesi tedavisinde kullanılan fomepizol adlı antidotun, etil alkol tedavisine göre daha üstün olduğunu ısrarla iddia ettiğini kaydeden Tulunay, "Bakanlığın duyarlılığı nedeniyle memnun olduk. Ama keşke daha önce de elimizde bu antidot olsaydı... En azından bundan sonra tedaviye uygun hastalar yaşama şansı bulabilecek" dedi. Tulunay, tedavi kadar zehirlenmelerin engellenmesinin de önemli olduğunu vurguladı.


    http://www.radikal.com.tr/7416937416930

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.