Sahte rakıya 15 yıl hapis istemi

İstanbul Eminönü'ndeki restoranında sahte rakı satan Aydın Düdük'e 'İçkiye zehir katmak' suçlamasıyla dava açıldı. Düdük için 15 yıl hapis isteniyor.

İSTANBUL/İZMİR - İstanbul Eminönü'nde sahte rakı sattığı belirlenen bir restoranın işletmecisi hakkında 'halkın yediği içtiğine zehir katmak' suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 3 Mart 2005 günü yapılan bir ihbarı değerlendiren görevlilerin, Cankurtaran Mahallesi'nde bulunan Maviş 2 adlı restorana operasyon yaptığı belirtildi. İddianamede, işletmeciliğini Aydın Düdük'ün yaptığı restorandaki aramalarda 70'lik yedi şişe sahte rakı bulunduğu belirtildi. Sanık Düdük'ün ifadesinde ise bir koli (12 adet) rakıyı tanımadığı bir kişiden 165 YTL'ye satın aldığını, bunlardan beşini sattığını, söylediği belirtildi. Analize gönderilen rakılarla ilgili 4 Mart'ta hazırlanan raporda içkilerin sahte olduğunun saptandığı kaydedildi. Düdük hakkında, 'halkın yediği içtiğine zehir katarak sağlığıyla oynamak' suçundan dava açıldı. Düdük'ün beş yıldan 15 yıla kadar ağır hapis cezası istemiyle yargılanmasına İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanacak.
Fatih'te 700 şişe
Öte yandan Fatih'te bir eve düzenlenen operasyonda 700 şişe sahte rakı ve votka ele geçirilirken, bir kişi gözaltına alındı. Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün verdiği bilgiye göre, polis, Hüsambey Mahallesi Gemiciler Sokak'taki bir eve operasyon düzenledi. Evde koliler halinde saklanan 700 şişe sahte rakı ve votka ele geçirildi. İçkileri pazarladığı öne sürülen S.B. gözaltına alındı.
Gözaltı sayısı altı oldu
Bu arada, İzmir'in Çiğli ilçesinde barlarda çalışan Mehmet Gitsin ile eşi Songül Gitsin'in evinde önceki gün yapılan aramada ele geçirilen toplam 818 şişe sahte rakıyla ilgili gözaltına alınanların sayısı altıya çıktı.
Mehmet ve Songül Gitsin, Mehmet Gitsin'in rakıları kendisine getirdiğini söylediği lokantacı Mahmut Yılmaz, büfe işletmecisi İsa Küçükkasap, Fazıl Atasay ve daha önce de aynı suçtan yakalanıp tutuklanan, astsubaylıktan ayrılma Lütfullah Ertekin Teker de gözaltına alındı. Aynı suçtan daha önce de tutuklanıp, yargılama aşamasında tahliye edilen Yılmaz, sık sık lokantasına gelen Muammer Biçer'in, elinde sahte rakı bulunduğunu söylediğini, daha sonra bu rakıları, eğlence yerlerine satmaya başladıklarını anlattı. Biçer'in bir süre önce aynı suçtan Balıkesir'de tutuklandığı ve cezaevinde olduğu saptandı. (Radikal, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7405957405950

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.