@ismailsaymaz

Sahte rakıya dikkat!

Bu ilk değil
İki yıl önce Çeşme'de dört can alan sahte rakı, İstanbul'da da altı kişinin ölümüne neden oldu. Gaziosmanpaşa'daki Dem Restaurant'da pazar gecesi sahte rakı içen 13 kişi fenalaştı. Restoran sahibi Ali Gökten'le müşterilerden Salih Eğridereli yaşamını yitirdi. Beş kişi ise yoğun bakımda.
Zanlı da ölmüş
Polis, rakının Bayrampaşa'da bir otoparkta imal edildiğini saptadı. Dokuz kişi gözaltına alındı. Otopark sahibi Hasan Bayramoğlu'nun da sahte rakı içtiği için kalp krizinden öldüğü ileri sürüldü. Polis, imalathanede bulunması gereken 52 koli sahte rakının da piyasaya sürüldüğü kanısında.
Zehir satın aldı
Beylikdüzü'nde bir marketten rakı alan Abbas Avcı ile Cezmi Akkoyun hastaneye kaldırıldı. Abbas Avcı yaşamını yitirdi. Kuştepe'de ise büfe işleten Selahattin Nilikar satmak için aldığı sahte rakıyı kendi içince öldü. Avcılar'da da Cumali Çetin adlı kişinin sahte rakıdan öldüğü anlaşıldı.
Püf noktaları
İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü 28 kişinin zehirlenme şikâyetiyle hastanelere başvurduğunu açıkladı. Ölümlere rakının içinde bulunan metil alkolün neden olduğunu tahmin eden yetkililer, kapaktaki seri numarası ve holograma dikkat edilmesini istedi.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi
İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - "Maç izlemek için Dem Restaurant'a gideriz. Geceye çok güzel başladık. Fenerbahçe'nin galibiyetiyle keyiflendik. Dört kişi bir büyük içtik. Hiç şüphelenmedim. Çünkü beş senedir her hafta sonu gittiğimiz yer. Bulantı başlayınca 'Fazla kaçırdım' diye düşündüm. Evde bulanık görmeye başladım. Ertesi gün geç uyanabildim. İşe gittim, erken döndüm. Bulantı geçmeyince hastaneye geldim."
Haseki Hastanesi'nde tedavi gören Bünyamin Yıldız, pazar akşamı Gaziosmanpaşa'daki Dem Restaurant'da Fenerbahçe-Akçaabat Sebatspor maçını izleyen 13 kişi arasında, 'en şanslı' isim. O gece bu restoranda bulunanlardan 67 yaşındaki Salih Eğirdereli ve meyhane sahibi 59 yaşındaki Ali Gökten öldü. Ferit Küçükkıray, diyalize bağlı ve göremiyor. Şuur kaybı ve körlük şikâyetiyle Özel Gaziosmanpaşa, Çapa, Haseki ve Şişli Etfal hastanelerine kaldırılanlardan beşinin durumu 'kritik'.
Olayla ilgili soruşturma başlatan polis, sahte rakıların Bayrampaşa Cicoz Yolu Caddesi'ndeki otoparkta üretildiğini tespit etti. Ancak otopark sahibi Hasan Bayramoğlu'nu bulamadı. Çünkü, sahte rakı içtikten sonra kalp krizinden öldüğü sanılan Bayramoğlu, önceki gün toprağa verilmişti!
Art arda ölüm haberleri
Polis imalathanede yapılıp piyasaya sürülen 52 koli rakının peşine düşerken, 'sahte rakı' paniği büyüyordu. Akrabası Cezmi Akkoyun ile birlikte Beylikdüzü'ndeki bir marketten rakı alan 51 yaşındaki Abbas Avcı, önceki gece VKV Amerikan Hastanesi'ne getirildi. Sahte rakıdan zehirlendiği belirlenen Avcı kurtarılamadı, onu hastaneye getiren Akkoyun da tedavi altında.
Aynı saatlerde, Kuştepe'de büfe işleten emekli Selahattin Nilikar, Şişli Etfal Hastanesi'nde verdiği ölüm kalım savaşını yitirdi. 55 yaşındaki Nilikar, büfesinde sattığı 'ucuz' rakıyı tattıktan hemen sonra fenalaşmıştı. Pazartesi akşamı Nilikar'ın büfesinden rakı alıp içen 45 yaşındaki Mustafa Uçar'ın da kör olduğu öğrenildi. Adli Tıp'ta yapılan incelemede dün Özel Avcılar Hastanesi'nde hayatını yitiren Cumali Çetin'in de sahte rakı nedeniyle öldüğü anlaşıldı.
Öte yandan İl Sağlık Müdürlüğü, sahte rakıdan kaynaklanan zehirlenmeler sonucu çeşitli hastanelere 28 kişinin müracaat ettiğini, 17'sinin tedavisinin sürdüğünü açıkladı.
Öldüren madde ne?
İl Tarım Müdürü Ahmet Kavak, Gaziosmanpaşa'daki üretimhaneden elde edilen numunelerin laboratuvara gönderildiğini, analiz sonuçlarının henüz netleşmediğini söyledi. Kavak, zehirlenmenin büyük olasılıkla sahte rakının içerdiği metil alkolden kaynaklandığını anlattı. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ise, olaya hangi maddenin neden olduğunun belirlenmesi amacıyla laboratuvar incelemelerine başlandığını söyledi.
Gözaltından hastaneye...
Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekiplerince yürütülen çalışmalarda DEM Restaurant'a dokuz koli sahte rakı sattığı belirlenen dokuz kişiyi gözaltına aldı. Sahte rakıyı ürettikleri tespit edilen Avni Kaptan ve Tanju Kelkit, dağıtımı üstlenen eski Tekel çalışanı Ercüment İnan, sahte rakıları Bayrampaşa Pazariçi Mahallesi Seyit Tamer Vardar Sokak'taki büfeden piyasaya süren Mesut Simsar, kardeşi Mehmet Simsar ile DEM Restaurant mesul müdürü Hasan Altındal, uzman çavuş Bekir Çığcı, Atilla Bayramoğlu ve Uğur Gökkul yakalandı. Gözaltına alınanlardan Tanju Kelkit'in rakıya bağlı sağlık sorunu var.
İmalathaneye yapılan baskında içinde alkol bulunan 250 kilogramlık dokuz adet bidon, yine içi dolu olan 50 kilogramlık yedi bidon, içi boş olan 250 kilogramlık 10 bidon, sahte rakı doldurma makinesi, çok sayıda doluma hazır boş rakı şişesi, üzerinde 'TEKEL' yazısı bulunan çok sayıda kapak ve etiket ile bu kapak ve etiketlerin basımında kullanılan makine ele geçirildi. Sahte rakı üretenlerin Türkiye geneline dağıtım yaptığı bildirildi.
624 'büyük' veya 1248 'küçük'
Bayrampaşa'daki imalathanede olması gereken 52 koli sahte rakının bulunamadığını, dolayısıyla piyasaya sürülmüş olabileceğini tahmin eden polis, harekete geçti. Gaziosmanpaşa'da bir büfede koliler halinde ve bidonlarda sahte rakı ele geçirdi. Piyasaya dağıtıldığı sanılan kolilerde ise 12'şer büyük veya 24'er küçük rakı bulunuyor. Polis olayla ilgili dört kişiyidaha arıyor.
'Cinayetten yargılanmalılar'
Rakı üreticisi Mey İçki Sanayi Limited Şirketi CEO'su Galip Yorgancıoğlu, sahte rakı üretiminin başta insan sağlığı olmak üzere ülke ekonomisine de ağır yükler getirerek, vergi kayıplarına mal olduğunu söyledi.
Sahte rakıya konulan maddelerin ölüme varan olaylara yol açtığına dikkat çeken Yorgancıoğlu, "Buna karşı birlikte mücadele etmeliyiz. Devlet denetimlerini sıklaştırmalı, insan sağlığıyla oynayanlar ağır biçimde cezalandırılmalı. Sadece üreten değil, servis edenin cezası da cinayete teşebbüs olmalı. Restoran sahipleri düşük fiyattan teklif edilen rakıya kuşkuyla bakmalı, yapacağı alışverişin hayatına mal olacağını hesaba katmalı. Bakkallar ve market sahipleri de dağıtıcılarımız dışında kimseden alışveriş yapmamalı" dedi.
Halsizlik, kusma görme bozukluğu
Sağlık Bakanlığı Zehir Danışma Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, metil alkol zehirlenmesi bulgularının ilk 12-24 saatlik zaman diliminde anlaşılamadığını vurgulanarak şöyle denildi: "Bu sessiz dönem, içinde etanol ve metanol karışık bulunan rakı ve kolonya gibi maddelerde 48 saate kadar uzayabilir. Bu dönemde halsizlik, baş ve karın ağrısı, kusma, hafif görme değişiklikleri olabilir veya belirti görülmeyebilir. Hastanın göz sinirindeki hasar körlüğe kadar gidebilir. Bilinç kaybı ve koma oluşabilir. Tedavi görüp iyileşen hastalarda birkaç ay sonra parkinson ortaya çıkabilir. Kalp ve solunum yetmezliğine yol açabilir. Çok az miktarda alınsa bile ölüme neden olabilir. Sessiz dönem uzun sürdüğü için teşhis geç konulmakta. Bu yüzden hastaların tedavisi her zaman başarılı olmamaktadır."
Bir duble sahte rakı içti, öldü
Sahte rakı iki yıl önce de Çeşme'de bir hafta içinde dört can almıştı. Alaçatı beldesinde 3 Haziran 2003'te rakı içen 41 yaşındaki Saffet Kandemir, hastaneye kaldırıldıktan iki gün sonra öldü. Dört gün sonra DSP Belde Başkanı Cumhur Altınel, evinde kahvaltı yaptıktan sonra baygınlık geçirdi, hastanede yaşamını yitirdi. 35 yaşındaki Altınel'in, bir önceki gece sahte rakı içtiği öğrenildi. Aynı gün 47 yaşındaki demirci ustası Nevzat Büyük, sahte rakı kurbanı oldu. İlçede son 'sahte rakı ölümü' 13 Haziran'da oldu. Torununun doğumunu sahte rakıyla kutlayan 58 yaşındaki Halit Özbay, kurtarılamadı. Sahte rakı, 'Çeşme'deki seri cinayeti'nden önce İstanbul'da can aldı. Sultançifliği'nde 55 yaşındaki Yaşar Kocatürk, 10 Ekim 1997'de, içtiği iki duble sahte rakının ardından fenalaştı ve öldü. 15 gün sonra, aynı mahalledeki Sinan Korkaz benzer biçimde öldü. Bir yıl sonra, Kenan Sarıtaş, bir duble sahte rakıdan sonra kan kusmaya başladı ve kurtarılamadı.
Eskimiş şişe ve holograma dikkat
Üretici Mey İçki'den yapılan açıklamada Yeni Rakı alırken şu noktalara dikkat edilmesi önerildi:

 • Yeni Rakı'da kapağın etrafını kaplayan, üstünde kahverengi TEKEL yazan şeffaf plastik koruma var. Bu plastik kaplamanın içinde dikine yer alan gri metalik hologram bant, hologram üzerinde de belirgin 'TEKEL' yazısı, üstünde 'rakı' yazısı ve altında da 'gerçek rakı' ve 'genuine rakı' ibareleri yer alıyor.
 • Kapaktaki üretim tarihi, net ve belirgin. Tarihin üzerindeki seri numara her bir üründe farklı. Sahte rakıda sise serigrafi ile basılan tüm rakamlar birbirinin aynı.
 • Genellikle kullanılmış şişe kaçak olarak doldurulduğu için şişenin ve etiketin yıpranmışlığına dikkat edilmesi gerekiyor. Kullanıcılar şeffaf koruma ve hologramı kendileri açmalı.
  Şişe: 18 bin
  Tutuklanan: 0

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube Müdürlüğü Sahtecilik Büro Amirliği ekipleri son dört yılda 18 bin şişe sahte rakı yakaladı. 2004 yılında sahte rakı üreten sekiz imalathaneyi ortaya çıkaran polis, operasyonlarda
  24 kişiyi yakaladı. Ancak 24 kişiden hiçbiri tutuklanmadı! Emniyet yetkilileri yasal boşluklar nedeniyle sahte rakı üretenlerin Markalar Kanunu'na muhalefetten yargılandıklarını ve tutuklanmaktan kurtulduklarını dile getirdi.
  Üç yılda sekiz vergi artışı
  Tüm Gıda İthalatçıları Derneği ise açıklamasında "Son üç yılda alkollü içki vergisi 8 kez arttı. Türkiye, Avrupa'nın alkolden en çok vergi alınan ülkelerinin başında yer aldı. Sektörün yakın gelecekteki tablosu şöyle: Fiyatlar artacak, sahte içki üretimi artacak, halkın sağlığı tehlikeye girecek..." dedi.
  'Rakı, entegre tesiste üretilir'
  Efe Rakı Üretim Müdürü Özlü Urkan: Rakı entegre tesiste üretilmeli. Rakı üretiminde üzüm ve kuru üzümden elde edilen sıvıya, 'suma' denir. Bu yüzde 92.5 alkol, ayrıca küçük miktarda 'metil alkol' içerir. Metil alkolü sumadan ayrıştırmak için 'metilizasyon' yönetimi kullanılır. Sahte rakı imalatçıları böyle bir entegre tesise sahip olmadığı için ya metil alkolü ayrıştırmıyor ya da tamamen metil alkol kullanıyor. Ne yazık ki, bu koku ve tat bakımından fark edilmiyor. Metil alkolün bir damlası bile ölümcül sonuçlar doğurabilir.


  • http://www.radikal.com.tr/7395157395150

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.