Sahte talih kuşu Türkiye semalarında

Sahte talih kuşu Türkiye semalarında
Sahte talih kuşu Türkiye semalarında
Sahte Milli Piyango bileti basarak piyasaya süren bir şebeke ortaya çıkarıldı


ANKARA - Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin gerçekleştirdiği bir operasyonda son yılların en büyük sahtecilik olayı ortaya çıkarıldı.
Polisin gerçekleştirdiği operasyonda Ankara ve Manisa’da bulunan iki matbaada yüz binden fazla sahte Milli Piyango bileti ele geçirildi.
Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri, bir istihbaratı değerlendirerek, sahte "kazı kazan" bileti basıldığını tespit etti.
Olayla ilgili çalışmaları yoğunlaştıran mali polis, zanlıların aynı zamanda Milli Piyango’nun yılbaşı çekilişiyle ilgili sahte bilet bastıklarını da ortaya çıkardı.
Bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından alınan izin çerçevesinde "Talih Kuşu" adıyla projeli bir çalışma gerçekleştirildi.
Çalışmaların tamamlanmasının ardından altı ilde eş zamanlı operasyon yapıldı. Operasyon kapsamında Mehmet S., Mehmet Y., Okan O., Mehmet S., Ahmet T., Fikret B., Ahmet T., Mehmet K., Vedat K., Erkan T., Ersel T., Esat E., İsmet K., Kemal K. ve Ahmet K. gözaltına alındı.
Operasyon kapsamında Ankara Ulus’ta ve Manisa’da birer matbaa ortaya çıkarıldı.
Zanlılarla birlikte satışa hazır durumda bin 107 adet Milli Piyango bileti, 4 bin 535 adet "kazı kazan" kartı, 9 bin adet üzeri kazınmış "kazı kazan" kartı, Milli Piyango İdaresi’ne ait sahte bayilik ruhsatı, kopyalama cihazları, manyetik şerit makinesi, pres makinesi, tarayıcı makine, tahta kesim kalıbı, fosforlu boyalar, renkli kağıtlar ele geçirildi.
Matbaalarda ayrıca basılmış, ancak kesimi tamamlanmamış yüz binin üzerinde sahte Milli Piyango biletleri bulundu.
Zanlıların, "kazı kazan" kartlarının orijinallerini yırtmadıkları ve bu biletlerin üzerine Hindistan’dan getirttikleri boyalarla kapatarak, yeniden piyasaya sürdükleri tespit edildi.
Emniyet yetkilileri gözaltında bulunanlar arasında Milli Piyango bayilerinin de yer aldığını kaydederek, Mehmet S. ve Mehmet Y.’nin geçen yıl da sahtecilik suçlarından gözaltına alındıklarını kaydettiler.
Yetkililer, kazı kazan alan vatandaşların aldıkları kartların boş çıkması durumunda, bu kartları yırtmaları gerektiğini belirterek, aksi durumda kötü niyetli kişilerin bunları boyayarak, tekrar piyasaya sürdüklerini ifade ettiler. (aa)

 

 

SAHTESİ NASIL AYRILIYOR?

 Milli Piyango İdaresi, bu yıl sahtecilere karşı Merkez Bankası’nın taktiklerini kullandı. Filigranlı özel kağıtlara basılan biletler ışığa tutulduğunda, içinde Milli Piyango amblemi görülüyor. Ayrıca sol üst köşesindeki MP amblemiyle sağ alt köşedeki talih kuşu, sahteciliği önlemek için özel turuncu mürekkeple basılıyor. Milli Piyango biletleri, Merkez Bankası Banknot Matbaası’nda basılıyor. Büyük ikramiyenin 30 milyon lira olarak belirlendiği özel çekilişte 1 adet 5 milyon, 5 adet de 1’er milyon lira dağıtılacağını belirten Milli Piyango Dairesi Başkanı Ekrem Gürsoy, biletlerin sahtelerinden ayrılması için bazı tedbirler aldıklarını söyledi.

TALİH KUŞU LOGOSUNA DİKKAT

Bilet alanların, sol üst köşesindeki Milli Piyango amblemiyle, sağ alt köşedeki talih kuşuna dikkat etmelerini isteyen Gürsoy bunların basımının sahteciliği önlemek için özel turuncu mürekkeple yapıldığını vurgulayarak “Bunu görsünler” dedi. Bilet almak isteyenlerin Milli Piyango ruhsatı taşıyan seyyar ve sabit bayileri tercih etmelerini tavsiye eden Gürsoy, şunları söyledi: “Milli Piyango biletleri güvenlik açısından para değerinde. Filigranlı özel kağıtlara basılıyor. Biletlerimizin içinde Milli Piyango amblemi görülür, ışığa tutulduğunda. Vatandaşlarımız daha basit bir yöntemle sahte olup olmadığını anlayabilir. Milli Piyango biletimizin sol üst köşesindeki Milli Piyango amblemiyle sağ alt köşedeki talih kuşumuzun özel mürekkeple turuncu renkle sahteciliği önlemek için basımı yapılıyor.