Sahte TMSF'ciye 12 yıl hapis istendi

Kendini TMSF Hukuk Dairesi başkanı olarak tanıtıp 'arsa satışı'na aracılık eden avukat hakkında 12 yıl hapis istendi
Haber: ERTAN KILIÇ / Arşivi

İSTANBUL - Fatih’te iki yıl önce bürosundan çıkarken elindeki poşette çok sayıda uyuşturucu hapla yakalanarak tutuklanan avukat Salih Tahiroğlu’nun bir başka marifeti daha ortaya çıktı.
Salih Tahiroğlu’nun kendisini TMSF (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) Hukuk Dairesi Başkanı ‘Özcan Mungan’ olarak tanıtıp, bir işadamını dolandırdığı öne sürüldü. Avukat Tahiroğlu hakkında ‘nitelikli dolandırıcılık’ ve ‘resmi belgede sahtecilik yapmak’ suçlarından 12 yıla kadar hapis cezası istendi.

Borçtan satılık arazi
İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianameye göre Kâğıthane Gürsel Mahallesi’ndeki Rabak Emaye Sanayi’nin 37 dönümlük arazisine borcundan dolayı TMSF tarafından el konuldu. Özçin Çinko Bakır Metal şirketinin yetkilisi işadamı İsa Ünal da TMSF’nin satışa koyduğu  araziyi almak için 4 Mayıs 2007’de TMSF’den bilgi almak için harekete geçti. 

Pastanede pazarlık
Bir süre sonra işadamının yanına iki kişi geldi. Bunlardan biri Rüstem Öztürk’tü. Öztürk, işadamına “TMSF Hukuk Dairesi Başkanı Özcan Mungan’ı tanışorum. Bu araziyi almak istiyormuşsun. Sizin için bu işi halledebilirim” dedi. İşadamı hemen bu teklifi kabul etti.
İşadamı Ünal ve Öztürk beraber TMSF’ye gitti. Binanın dördüncü katına çıkıldığında Öztürk, TMSF Hukuk İşleri Dairesi Başkanı Özcan Mungan olarak, Salih Tahiroğlu’nu Ünal’la tanıştırdı. Bir süre TMSF binasında sohbet eden üçlü daha sonra bir pastaneye gitti ve arazinin nasıl alınacağı konusunda görüşme yaptı.  Ünal’ın ifadesine göre olaylar şöyle gelişti: Tahiroğlu, işadamından arsa işini halletmek karşılığında 600 bin dolar istedi. Aralarında bir de protokol yapıldı. Satış bitinceye kadar gerekli olan işlemler için 100 bin dolar ödeme yapılacak, kalan 500 bin dolar ise arsanın satışından sonra ödenecekti.
Eğer arazi satılmazsa, işadamına parası geri verilecekti. Daha sonra işadamı İsa Ünal’ın bürosuna dört kişi ‘bilirkişiyiz’ diyerek, gitti. İşadamı Ünal bu kişilere de 6 bin dolar ödedi. 

Ne gelen var ne giden...
Ancak aradan 1.5 ay geçmesine rağmen işadamına ne TMSF’den davetiye geldi ne de arazinin satışıyla ilgili bir gelişme oldu. Durumdan şüphelenen işadamı, Öztürk’ü aradı ve ne olduğunu sordu. Öztürk, 17 Temmuz 2007 tarihli altında TMSF Satış Komisyonu Başkanı Taner Yalçın’ın imzasının bulunduğu, arazinin satışına ve satış gününe ilişkin bir belge getirdi ve iş adamından 10 bin dolar daha para aldı. Ancak arazi satışında hâlâ bir gelişme olmuyordu.
Ünal sonunda Öztürk ve Tahiroğlu’na haber vermeden şirketinin müdürünü TMSF’ye gönderdi ve gerçek ortaya çıktı. Böyle bir arazi satışı yoktu, belgeler sahteydi. Ünal o ana kadar 218 bin dolar zarar etmişti. Öztürk ve Tahiroğlu hakkında ‘nitelikli dolandırıcılık ve resmi belgede sahtecilik’ten 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.